1 TL'lik madeni paranın ağırlığının 8,2 gramdan 6,6 grama düşürüldü. 1 TL'lik madeni paraların gramajının 2 gram birden düşürülmesi 1 TL'nin ürünler karşısındaki ağırlığını da azalttı. 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, yeni 1 TL'ler enflasyon karşısında tıpkı vatandaş gibi hafifleyip inceldi. 1 TL'lik madeni paranın yeni versiyonuyla ilk kez karşılaşan vatandaşlar ise sahte para endişesi yaşadı.

Haberde belirtilen detaylara göre, maden değeri üzerinde yazılı değerini yaklaşık üç kat aştığı söylenen 1 TL'nin hurdacılar tarafından toplanıp eritilerek haksız kazanç sağlandığı ifade ediliyordu. Darphane ve Damga Genel Müdürlüğü, 1 TL'nin madeni ağırlığını düşürdüğü halde resmi internet sitesinde 1 TL'nin tanıtıldığı bölümde gramaj bilgisini değiştirmeyerek eksilen gramı halka açıklamadı.

"OTOMATLAR ALGILAMADI"

1 TL'nin ağırlığının değişmesi özellikle madeni paraların ağırlığına göre, hassas bir şekilde ayarlanıp çalışan otomatlarda sıkıntılara yol açtı. Otomatların gramajı düşmüş 1 TL'leri para üstü olarak verdiği, ancak ürün almak için otomatlara geri atıldığında sistemin çalışmadığı, parayı tanımlayamadığı ifade edildi. 1 TL'nin ağırlığının değişmesi nedeniyle binlerce otomatın yeniden ayarlanmak zorunda kalınacağı bildirildi.

Brandverse Awards’tan DOĞTAŞ’a Ödül Brandverse Awards’tan DOĞTAŞ’a Ödül

1 TL'lik madeni paraların gramajının 2 gram birden düşürülmesi 1 TL'nin ürünler karşısındaki ağırlığını da azalttı. Örneğin, bugüne kadar 1 TL'lik madeni paralarla 5 liralık ekmek almak için markete giden vatandaş, cebinde toplam 41 gram ağırlığında beş tane 1 TL taşıyordu. Şimdi vatandaşın cebi hafifledi, aynı ekmeği almak için cebindeki 1 TL'liklerin toplam ağırlığı 33 grama düştü. 1 TL'lerle soğan alanların cebindeki ağırlık da 164 gramdan 132 grama indi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç