“Çanakkale’ye yakışmadı”

Çanakkale'de Kazdağları direnişinin birinci yılı nedeni ile basın açıklaması yapmak isteyen çevreciler Vali İlhami Aktaş'ın eylem yasaklarına uymadıkları gerekçesiyle polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldılar. Polis ekiplerinin müdahale etmesi 20 kadar çevrecinin gözaltına alınmasına CHP'den açıklama geldi.

Kazdağları Direnişinin birinci yılı nedeni ile Çanakkale’de günler öncesinden yapılan duyuru ile çağrısı yapılan basın açıklamasına polis engel oldu. Çok sayıda vatandaşın ve evrecilerin katıldığı eylemden saatler önce hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekipleri, basın açıklamasına izin verilmemesinin ardından alkışlarla yapılan protestoya zor kullanarak müdahale etti. Çanakkale Valiliği’nin eylem günü (25 Temmuz) aldığı karar ile kentteki tüm toplantı, basın açıklaması, miting ve bildiri dağıtımı gibi etkinlikleri yasaklaması gerekçesi ile yapılan engellemede eyleme katılan yurttaşlar gözaltına alındı.

ÇAY BAHÇESİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Polis ekipleri, eyleme katılanları daha Golf Bahçesi çıkışında karşılarken “Açıklama yapmayacağımızı katılımcılara bildirelim” talebini de kabul etmedi. Bu sırada yaşam savunucularının ıslıklaması ve alkışlı protestosu üzerine çevik kuvvet ekipleri kalkanlarla insanların üzerine gelirken müdahale çay bahçesi içinde de gerçekleşti. Masa ve sandalyeleri devrilirken, polis ekipleri çay bahçesine oturmaya gelen yurttaşların korku dolu bakışları arasında gözaltı yaptı.

CHP İL BAŞKANLIĞI: ÇANAKKALE’YE YAKIŞMADI

Polis ekiplerinin müdahale ettiği ve gözaltına aldığı çevre eylemcilerinin gözaltına alınması sonrasında CHP Çanakkale İl Başkanlığından açıklama yapıldı. Açıklamada; “26 Temmuz 2019 tarihinde başlatılan Su ve Vicdan nöbetinin yıl dönümü olması sebebiyle Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 15.00 de tekrar bir basın açıklaması yapılması kararı kamuoyuna duyurularak alınmıştı. Yapılacak basın açıklaması henüz işletme ruhsatı alamayan Doğu Biga Madencilik (Alamos Gold ) şirketinin Kirazlıdaki şantiye sahasının girişinde yapılması planlanmıştır.

Ancak Çanakkale Valiliği, 25.07.2020 tarihinden başlayarak 31.07.2020 tarihine kadar devam edecek olan ve Covit 19 salgınını bahane ederek aldığı karar gereği Çanakkale sınırları dahilinde her türlü miting, toplantı, eylem, gösteri yürüyüşü, protesto eylemi ve basın açıklamalarını yasakladığı kararını açıklamıştır. Daha önceden Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından açıklanan basın açıklamasının içeriği ve önemi nedeni ile tek amacı içme suyu havzası ve doğamızın korunmasını sağlamak olan ve il içinden ve dışından gelen çevreye duyarlı birçok vatandaşımıza Gelibolu da ve Çanakkale merkezde emniyet güçlerimiz tarafından yapılan müdahalenin barışın kenti Çanakkale ye yakışmadığını buradan tüm kamuoyuna ilan ediyoruz” denildi.

“YETKİLİLERİ DAHA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Cumhuriyet Halk partisi İl Örgütü olarak, haksız muameleye tabi tutulan tüm vatandaşlarımıza gerekli hukuksal destek sağlanmış olup sürecin takibinin de tarafımızdan yapıldığının kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz. Covit 19 salgınının gerektirdiği tüm sağlık tedbirlerinin alınarak yapılacak olan basın açıklaması ile ilgili karar Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda verilecektir. CHP İl Başkanlığı olarak; farklı gerekçelerle on binlerce insanın bir araya geldiği durumlarda Pandemi tedbirlerini düşünmeyen yetkilileri, her türlü pandemi tedbirlerinin alınacağı ve sınırlı sayıda katılımın olacağı  Atikhisar barajının kirletilmemesi  konusundaki basın açıklamasında  daha duyarlı olmaya çağırıyoruz.”

ÇEVRECİLER SABAHA KARŞI SALIVERİLDİ

Öte yandan Golf Çay Bahçesinde yapılan müdahale sonrasında gözaltına alınan çevre gönüllüleri İl Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştü. İfadeleri alınan gözaltında çevreciler sabah saat 05.00 sularında serbest bırakıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir