Ağız ve Diş Sağlığı Haftası kapsamında Biga Tualdent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği diş hekimi Rümeysa Türk, Biga Hamdibey Ortaokulu ve Biga Kampüs Koleji'nde öğrencilere ağız ve diş sağlığının önemini anlattı. Biga Sakarya İlkokulu öğrencileri de Atatürk Kültür Merkezi yanına açılana Tualdent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'ni ziyaret ettiler.  Anlatılan bilgileri büyük bir ilgi ile dinleyen öğrenciler, ağız ve diş sağlığı konusunda sorular sordular.

"AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİ"

Öğrencilere ağız ve diş sağlığının önemini anlatan Diş Hekimi Rümeysa Türk; "Ağız ve diş sağlığı, ağız, dişler, diş etleri, dil, dudaklar ve çene gibi yapıları hastalıklardan korumak için yapılan tedavi ve önlemleri içeren bir durumdur. Ağız ve diş sağlığı, genel sağlığın önemli bir parçasıdır ve genel sağlığı etkileyebilecek birçok hastalığın belirtilerini ortaya koyabilir.
Ağız ve diş sağlığının korunması, düzenli ve etkili bir ağız hijyeni uygulamayı gerektirir. Bunlar dişlerin günde en az iki kez fırçalanması, diş ipi veya ara yüz temizleyicileri kullanarak diş aralarının temizlenmesi, düzenli olarak dilin temizlenmesini  içerir. Ayrıca düzenli diş muayeneleri ve temizlikleri yaptırmak, diş sağlığının korunması açısından önemlidir.
Ağız ve diş sağlığının korunması, çürüklerin ve diş eti hastalıklarının önlenmesiyle ilgili önlemleri de içerir. Diş çürükleri, düzenli olarak diş fırçalama, diyet alışkanlıklarının gözden geçirilmesi (şekerli ve asitli gıdalardan kaçınma) gibi önlemlerle azaltılabilir. Diş eti hastalıkları ise düzenli diş temizlikleri ve diş eti bakımıyla önlenebilir. Dişlerin günde iki defa fırçalanmalı, fırçalanamadığı zamanlarda ise ağız bol su ile çalkalanmalıdır..." ifadelerini kullandı.

tualdent1

"MUAYENE OLMAK ÖNEMLİ"

“Sigara İçme Yaşı İlkokul Çağına Düştü!” “Sigara İçme Yaşı İlkokul Çağına Düştü!”

Sağlıklı dişler için muayenenin önemine dikkat çeken Rümeysa Türk; "6 ayda bir diş hekimlerine muayene olmak oldukça yararlı olacaktır. Çocuk hastalarda  maalesef bu duruma önem verilmediği görülmektedir. Uygulanmayan yöntemler dişlerde iltihap ve çürük gibi sorunlara yol açacaktır. Günlük ritüel olarak yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmayınız. Sert yiyecekleri dişler ile kırarak tüketmekten  (fındık. ceviz gibi) kaçının" dedi.

tualdent12

"ŞEKER ZARAR VERMEZ DEMEYİN!"

Şekerli gıdaların diş sağlığı açısından zararlı olduğunu hatırlatan Rümeysa Türk; "Şekerli gıdalar aşırı tüketildiği takdirde çürümelere   yol açabilir. Gün içerisinde şekerli gıda alımı yaptıysanız mutlaka dişlerinizi fırçalayınız. Çünkü kalıntılar diş yüzeyine yapışarak çürük oluşumunu başlatabilir. Doğru beslenme de diğer maddeler kadar önem arz ediyor. Dengeli beslenmeye çalışın, dengeli beslenmek vücudun mineral ve vitamin oranlarını karşılayacaktır. Bu da dişlerinizi güçlendirecektir. Yetersiz vitamin alımı dişlerinizi güçsüzleştirebilir. Dengeli beslenmek sadece dişlerinize sağlıklı bir görünüm vermekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu dirençli tutar. Düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli muayene diş sağlığınızda sizlere yardımcı olacaktır. Hekim muayeneleri dişlerin tanı ve erken teşhisinde bulunur" ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

tualdent13

tualdent12

tualdent11

tualdent10

tualdent9

tualdent8

tualdent7

tualdent6

tualdent5

tualdent4

tualdent3

tualdent2

tualdent1

Editör: Ahmet Tunç