Seçimlere saatler kala İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çanakkale’de Cumhuriyet meydanında vatandaşlarla bir araya geldiler. Saatler öncesinde alana gelen vatandaşlar ilgiyle Mansur Yavaş ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i beklediler.

“YOLSUZLUKLARININ ORTAYA ÇIKMASINI İSTEMİYORLAR”

Çanakkale’de mitinge ilk çıkan isim Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Millet İttifakı mensupları ve seçmenlerine son günlerde iktidar temsilcileri tarafından yöneltilen “Hainler” ve “Teröristler” yaftalamasına tepki gösteren Mansur Yavaş; “Seçime gidiyoruz ama sonuç itibarıyla şu anda en kuvvetli iki tane ittifak var. Biri Cumhur İttifakı biri Millet İttifakı. Biz hangi ittifaka oy verirlerse versinler Millet İttifak’ına da oy verirse Cumhur İttifakı’na da oy verirse başımızın üstünde yeri var. Herkesin kendine göre bir tercihi vardır. O tercihe saygı duymaktan başka yapabileceğimiz bir şey yoktur.Biz herkesin tercihine saygı duyuyorsak bizim de tercihimize saygı duyulmasını beklemek hakkımız. Cumhur İttifakı’nda yer alan saygı değer vatandaşlarımıza tek kelime sözümüz yok ama kendilerini düşünmüyoruz diye Millet İttifakı’nda yer alan herkese yani toplumun en az yarısına yarısından fazlasına illet zillet hain gibi sözleri de yakıştıramıyoruz” dedi.

“HANİ ANKARA BELEDİYESİNDE TERÖRİSTLER FATURA DAĞITACAKTI”

Mansur Yavaş yaşananlara Ankara Belediyesi seçimleri üzerinden örnek vererek; “Böyle yapmalarının sebebi aynen 31 Mart’taki gibi bulundukları makamı kaybetmek istemiyorlar. Bir çocuklarını televizyon bir çocuklarına spor kulübü alıp Ankara’nın kaynaklarını batırıp birilerine harcayıp o koltuktan kalkmak ve yolsuzluklarının ortaya çıkmasını istemiyorlar. Başladılar karalamaya; işçileri çıkaracaklar. İşçi çıkarılmadı. Yardımları kesecekler. Sevgili Sincanlılar mutlaka içinizde destek alan vardır. Yardımlar kesildi mi? Tam tersine daha çok yardım yapılıyor mu? Koli koli paket dağıtarak değil. Artık Başkent karta para yüklemek suretiyle sadece bir tüccardan alınan tüccarı zengin ederek değil Ankara’nın en icra köylerine kadar bakkalı manavı da aynı zamanda para kazanacak şekilde. Aynı zamanda o aileler çoluğunun çocuğunun ihtiyacı neyse bunları alıyor. Bunlar yoktu. 60 bin destek alan ailenin öğrencisi evden okula okuldan eve ücretsiz taşınıyor” dedi.

“DEMEK Kİ BEKA TEHLİKESİ YOKMUŞ”

İstanbul Belediye seçimlerinde seçimleri yenilettiklerini hatırlatan Mansur Yavaş; “İstanbul’da seçimi iptal ettiler. Biz seçilirsek ‘Beka tehlikesi var’ dediler. PKK’nın çözüm süresinde dayattığı andımızı kaldırın Türk bayrağının ismini değiştirin T.C. tabelalarını kaldırın demeleri üzerine kaldırılan T.C. tabelalarını birinci hafta yerine çaktık. Demek ki beka tehlikesi yokmuş. İstanbul seçimini iptal ettiler ama artık bekadan bahsetmediler Millet İttifakı’nda hiçbir tanesinde söyledikleri şey olmadı” dedi.

“MEKKE DÜŞER, KUDÜS DÜŞER DİYORLARDI.. NE OLDU?”

İktidarın köşeye sıkıştığını ve kaybetmeye mahkum olduklarını söyleyen Mansur Yavaş; “Kimsenin kıyafetine, başörtüsüne karışılmadı herkes çok daha huzurlu yaşamaya başladı. İstanbul seçiminde de bu sefer başladılar; ‘Eğer Ekrem Bey’e oy verirseniz Mekke düşer Kudüs düşer büyük İsrail kurulur’ yalanlarına sarıldılar. Dinlemedi insanlar. Bu sefer ne yaptılar biliyor musunuz? Şimdi yaptıkları gibi yedek kuvvetleri getirdiler. Öcalan’dan mektup getirdiler. ‘İmamoğlu’na oy vermesin de Binali’ye oy versin' diye getirdiler. O yetmedi. 33 askerimizi Bingöl’de şehit edilmesi emrini veren Osman Öcalan’ı da televizyona çıkardılar devletin televizyonuna. ‘Ekrem Bey’e oy vermeyin de Binali Bey’e oy verin' diye. Hatta o kadar ileri götürdüler ki dediler; ‘İstanbul’da Binali’yle Ekrem Bey yarışmıyor Sisi ile Binali Bey yarışıyor. Sisi’ye mi oy vereceksiniz Binali’ye mi?’ dediler. Şimdi geldiler güzelce Sisi’yle de tokalaştılar. Öyle mi? Aynısını yapıyorlar. Bir tane PKK'ylı mı buldunuz benim belediyemde, niye kandırıyorsunuz insanları nasıl Müslümansınız insanlara iftira atıyorsunuz” dedi.

 “HER SEÇİM ÖNCESİ APO’YA DESTEK İSTEMEK İÇİN GİDEN ONLAR”

Ak Parti Biga'nın aday listesi belli oldu Ak Parti Biga'nın aday listesi belli oldu

Bebek Katili Abdullah Öcalan’dan iktidarın her seçim döneminde destek istediğini, 14 Mayıs seçimleri için de İmralı’ya heyet gönderildiğine dikkat çeken Mansur Yavaş; “Sayın Meral Akşener iki üç gün önce söylemişti yalanladılar ama bugün bakın basına, Ahmet Türk eski Mardin Belediye Başkanı ne diyor? Yine Öcalan’la görüşmeye gittiler. Peki, ne görüşüyorlar soruyorum ben size. Kendilerine oy istiyorlar. Kendinize oy isteyip de toplumun yarısını teröristle suçlamak neyin nesi? Aynı Ankara’daki gibi açıklar ortaya çıkmasın, çakarlı araçlara binmeye devam etsinler, beyefendinin serveti Hollanda’da 36 milyar olmuş bizi gari millilikle suçluyor. ‘Ben öyle demedim' diyor. Önce yurt dışındaki serveti getirin. O gemileri herkes duyuyor, nasıl servet sahibi olduğunu herkes duyuyor. Dolayısıyla bu düzen devam etsin diyorlar” ifadelerini kullandı.

“BİR LOKMA, BİR HIRKA DİYORLARDI.. HALK MI ZENGİNLEŞTİ SİZ Mİ ZENGİNLEŞTİNİZ”

AKP iktidarını ve Erdoğan’ı ağır sözlerle eleştiren Manusr Yavaş konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bakın bir tane eski bakan Turkcell’de yönetim kurulu üyesi olmuş. 100 bin euro maaş alıyor kızı 40 bin lira alıyor, bir diğer çocuğu da cumhurbaşkanlığında iki yerden maaş alıyor. Aynı aile. Bu neyin nesidir? Bu kadar insan iş bekliyor aş bekliyor. İşte bu düzenin devam etmesi için ballı kaymaklı ihaleler devam esin bunlarının çocuğunun çoğu zengin olsun Porsche arabalara binsin pudra şekeri içsin yesin diye bu düzenin devam etmesi için bizlere iftira atıyorlar. Ben de diyorum ki; sizler seçilirken şöyle söz vermiştiniz. Biz bir lokma bir hırka felsefesinden geliyoruz o kadar dikkat edeceğiz ki devletin mumunu ayrı kendi işimizde mumumuzu kendi mumumuzu kullanacağız dediniz. Vakıflar kurdunuz bu memlekette fakir bırakmayacağız onlara destek olacağız diye. Sonuç ne oldu? Para toplayan vakıflar kurdunuz o vakıflarla kendinize bir şey aldınız. 20 yıl sonra şöyle bir bakın halk mı zenginleşmiş siz mi zenginleşmişsiniz.”

“KENDİ ÇOCUKLARINA ÇOK GÜZEL İSTİKBALLER SAĞLADILAR, SİZİN ÇOCUKLARINIZ?”

Mansur yavaş konuşmasının devamında; “Ben diyorum ki; bu düzenin devam etmesini istiyorsunuz çocuklarına çok güzel istikballer sağladınız. Bir defa bu kadar çok üniversite açıldı ama gençlerin hiç birisinin umudu yok. Niye yok? Okulda okurken bile bakıyor işe kime girecekler belli torpili olanlar girecek diğerleri mülakatta elenecek öyle mi? Hayat bunlara güzel. Birçok insan var çoluğunu çocuğunu okutmuş işsiz. Bunların da işe güce ihtiyaçları var. Dolayısıyla en güzelini istemek hakkı iş beklemek hakkı ama en ufak bir itiraz ettiğinde ya asalak deniyor ya başka türlü suçlanıyor” dedi.

“TEKERİ PATLAMIŞ OTOBÜS UÇURUMA DOĞRU GİDİYOR”

İktidarın devletin savunma sanayini kendi seçim propagandası için kullandığına dikkat çeken Mansur Yavaş; “Tekeri patlamış otobüs uçuruma doğru gidiyor. Bunlar devam ederse hiçbir şey değişmeyecek. İHA’lar SİHA’lar vallahi Allah razı olsun yapanlardan biz daha iyisini yapacağız. Şimdiye kadar bunları siyasete alet etmedi. Adeta kendi partinin malı gibi bunları gösteriyorlar. Onlar öncekilerde yaptılar ama bunu hiç kimse siyasete alet etmedi. Benim bildiğim bir ülkenin kuvvetli olması için önce insanının da aç olmaması lazım. Çok güzel silahlar yaptılar ama milleti aç bıraktınız. Dolayısıyla bu devrin değişme durumu geldi” dedi.

“15 MAYIS SABAHI KILIÇDAROĞLU’NU ÇANKAYA’YA ÇIKARTACAĞIZ”

14 Mayıs seçimlerini kazanacaklarını, bunun içinde Çanakkalelilerin oylarını istediklerini ifade eden Mansur Yavaş konuşmasını şöyle sonlandırdı; “Hani 85 tane terörist kalmıştı dağlarda? Reklam yapıyorlar. Teröristlerin reklamını yapıyorlar bunlar ülkeyi bölecek diye. Bu ülkeyi hiç kimse böldürmez. Özellikle Cumhuriyetin kurucusu parti ve İYİ Parti başta olmak üzere. Ama Türkiye’ye bu zihniyet böler. Bugün bu iktidar eğer gerçekten ülkede beka tehlikesi varsa en büyük bölücülüğü de yapan bu iktidardır ve bir an evvel gitmesi gerekiyor. Onun yerine Millet İttifakı’ndaki bütün belediye başkanları gibi halkın tamamını kucaklayan hepsini bir ve beraber gören her belde de huzur ve berekete yol açan belediye başkanları nasıl yapıyorsa işte şimdi inşallah hükümette de bunların hepsi güzel olacak diyorum. 15 mayıs günü Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu mazbatasını aldıktan sonra; Kızılay meydanında karşılayıp Atatürk’ün makamına, Çankaya’ya götüreceğiz.”

“SAMİMİYETLE SÖYLÜYORUM KAFAYI KIRDILAR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Cumhuriyet meydanında düzenlenen mitinge Mansur Yavaş’ın ardından çıkarak vatandaşlara seslendi. Akşener yaptığı konuşmada; “Bizi aşağılayan bir zihniyet iş başında. Bıkmadılar kadınları aşağılamaktan. Recep beyin İstanbul’daki mitinginde ‘Karı gibi mutfaktan çıkmayan’ diyor. Mutfakta yemek pişiren, çoluğunu çocuğunu doyuran, 1 kilo kıymadan 6, 7 yemek yapmaya çalışan kadınlar aşağılanıyor. Peki ulan sizi doğuran kim, kadın değil mi? Samimiyetle söylüyorum kafayı kırdılar” dedi.

“KADINLAR HİÇ OLMADIĞI KADAR BU DÖNEMDE HAKARETLERE UĞRADI”

Kadın seçmenlere seslenen Meral Akşener; “Çanakkale geçilmez dediniz tarih yazdınız tarihi değiştirdiniz siz. Kadınlar hiç olmadığı kadar bu dönemde hakarete uğradı. Günlük hayatın her safhasında uğruyoruz çünkü öyle bir zihniyet yönetiyor. Sayın Kılıçdaroğlu’nun mutfaktan yaptığı videoları küçümsemek için yine kadınlar kullanıldı ezildi. ‘Karı gibi mutfaktan çıkmayan değil arı gibi çalışan lider istiyoruz’ diyorlar. Çünkü kadına kötü davrananın yanına kar kaldı hep. Önce ‘Başı açık kadın kiralık eve benzer dedi. Ne oldu hiçbir şey. Sonra Rize belediye başkanı ‘Ya ne gerek var çözüm sürecine, alalım birer Kürt kadınını çözelim bu sorunu’ dedi. Bütün pis şakalar bizim üzerimizden. Ulan saygısızlar sizi doğuran kim saygısız herifler!  ‘Allahsız kitapsız ezansız’ diyorlar. Recep Bey ipin ucunu kaçırdı hiç normal değil. Bir de Yıldırım var İstiklal Marşı’nı kâğıttan okuyamadı çakma milliyetçiler.”

“MİLLETİN FAKİRLİĞİNİ, 5-10 YERDEN MAAŞ ALANLARI KONUŞMAMIZI İSTEMİYORLAR”

İktidarın kendilerini neden hedef aldıklarını da söyleyen Akşener; “Hepimizi bir şeyci yaptılar iftiracılar. Ben hem PKK’lıymışım hem Faili meçhulcü. Gerçekten kafayı yediler. Bu kafayı kırmış arkadaşlar bunları konuşarak 5-10 maaş alanları konuşmamızı istemiyorlar. Asıl meselenin konuşulmasını engellemek için bizi birbirimize kırdırmaya çalışıyorlar. 3 yıldır sizi dinliyorum dertlerinize çözüm üretiyoruz. Siyasetçinin amacı budur. Patron olan sizsiniz talep eden değil bizi hangi parti olursa olsun hizmet vizyonumuzla projelerimizle değerlendirmeniz gerek. Ama bu ucube sistemi elde tutmak için her şeyi yapmaya çalışıyorlar. Bu seçim bu ucube sistemin gitmesi için son seçim. Asayişten sorumlu muhterem diyor ki biz seçimi kazanırsak erkek ile erkeğin evliliğini serbest bırakacakmışız; ya kafayı yediler. Biz kazanırsak şampanya patlatacakmışız onlar kazanırsa secdeye gideceklermiş. Sizin o kara alnınızla mı secdeye gideceksiniz. 10 maaşla insan çalıştırıyorsunuz hak yiyorsunuz haramın dibine inmişsiniz” dedi.

“ÇANAKKALE’NİN GENÇLERİ UMUTSUZ, KADINLARI ÇOCUKLARI İÇİN ÜZGÜN”

Çanakkale’deki işsizliğe dikkat çeken Akşener; “Bak Çanakkale’ye el uzatmadınız. Çanakkale’nin gençleri umutsuz, kadınları çocukları için üzgün. Üreten şehir olmasına rağmen Çanakkale dibe vurmuş halde.  Bizim iktidarımızda Çanakkale’de doğa turizminde ülkenin önde gelen ili olacak. Tarıma yönelecek gençlerimizin SGK primlerini devlet üstlenecek. 18-26 yaş arasındaki tüm gençlerimize 2 bin 500 TL maaş dağıtacağız. Bakın kurban bayramı geliyor; emeklilerimin hesaplarına hemen 15 bin lira yatıracağız ki emeklilerimiz de bayram kutlayabilsinler” dedi.

“AK PARTİLİ KARDEŞLERİM; BUNLARIN DÖNEMİ BİTTİ, BİZE OY VERİN”

Konuşmasının sonunda AK Parti seçmenlerine seslenen Meral Akşener; “Bu iktidardan artık kimseye hayır gelmez. Bunlar kendi eşlerine dostlarına 5’er 10’ar maaş bağlatırken; sizleri yoksulluğa terk ettiler. Neymiş seçimi kazananlarda şampanya içenlere mi oy verecekmişsiniz yoksa alnı secdeye değenlere mi? Sizin alınlarınız kapkara haramzadeler. Bir yüzükle çıkıp gemiciklerin dibine vurdular. Baksanıza haramzadelere. AKP’li kardeşlerime sesleniyorum saygı duyuyorum ama bu seçimde mutlaka Kılıçdaroğlu’na ve İYİ Parti’ye oy verin. Bu son seçim Erdoğan’ın son seçimi. İYİ Parti’ye oy verin güçlü parlamenter sisteme verin. Bu seçimi Millet İttifakı olarak alacağız ben de Başbakan olacağım. Bir oy Kemal’e bir oy Meral’e” diyerek konuşmasını tamamladı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç