Cumhuriyet'imizin 100'üncü yıl dönümünde Biga Belediyesi tarafından Belediye Meydanı'nda Atatürk Anıtı açılışı yapıldı. Tören, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anılması ile başladı. 

Sonrasında Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu simgeleyen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün silüetlerini taşıyan büyük bir sonsuzluk işareti olan Ali Demirkol'un tasarladığı anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada; "İlk günden itibaren sonsuzluk fikri, bu büyük projenin ana temasıydı. Anıt, sadece Biga'nın sembollerinden biri olmakla kalmayacak, aynı zamanda Cumhuriyetimizin büyüklüğünü ve sonsuzluğunu yansıtacak bir eser olarak yerini alacak” dedi. 

Biga Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada anıtla ilgili; "Anıt, yaklaşık 100 metrekare krom plakanın özel bir şekilde bükülüp, kesilerek bu konstrüksiyon parçalarını oluşturmasıyla oluşturuldu. Yağmur ve rüzgarın etkilerini hesaba katılırak, 52 ayrı parça, birbirini tamamlayan iki daire haline getirildi. Her parça, 5.9 derecelik bir açıyla diğerine yerleştirilirken, eseri bir arada tutan 16 civata kullanıldı. Anıt, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü özel kılmak adına Atatürk'ün 100 farklı yüzünü taşıyor. Tüm anıt, 360 derece çevreden görülebilecek şekilde dizayn edilerek göz kamaştırıcı bir görünüm kazandırıldı. Aynı zamanda, yakın bir gelecekte çevresine Biga'nın simgelerinden olan Mehmet Çavuş ve Kaymakam Hamdi Bey figürlerinin de ekleneceği müjdesi verildi" ifadelerine yer verildi.

Başkan Bülent Erdoğan, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik etti ve bu anıtın Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu temsil eden bir ilham kaynağı olacağını ifade etti. 

Tüm katılımcılar, bu anıtın önünde bir araya gelerek Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

(Haber Merkezi)

anıt26

anıt25

anıt24

anıt23

anıt22

anıt21

anıt20

anıt19

anıt18

anıt17

anıt16

anıt15

anıt14

anıt13

anıt12

anıt11

anıt10

anıt9

anıt8

anıt7

anıt6

anıt5

anıt4

anıt3

Melisa bebek hayata tutunamadı Melisa bebek hayata tutunamadı

anıt2

Editör: Ahmet Tunç