Türkiye Teknoloji Takımı'nın (T3) himayesinde Roketsan tarafından düzenlenen Teknofest Roket Yarışması'nda Biga İçdaş Fen Lisesi Roket Takımı, lise kategorisinde Ön Tasarım Raporu (ÖTR), Kritik Tasarım Raporu (KTR) ve Atışa Hazırlık Raporu değerlendirmelerini geçerek finale katılmaya hak kazandı.

7-8 Ağustos tarihlerinde Tuz Gölü'nde gerçekleştirilecek olan Roket Yarışması'na katılacak öğrenciler, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen'i ziyaret ettiler. Aksaray Roketsan füze atış alanında yapılacak olan Teknofest Roket Yarışması öncesi gerçekleşen ziyarette okul müdürü Şebnem Yılmaz, Bilsem Müdürü Erdem Arslan, takım danışman öğretmenleri Mithat Gula, Murat Özbek, Roket Takımı öğrencileri Ahmet Burak Özden, Yağmur Melek Yıldız, Eray Karaman, Emine Elif Engin, Yiğit Aksoy, Alper Yıldırım yer aldılar.

MÜDÜR BİLEN'DEN ALKIŞLANACAK DESTEK

‘İçimden geldiği gibi’ ‘İçimden geldiği gibi’

Ziyarette öğrencilere ne istediklerini soran Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, "Bir iki gün erken gitmek istiyoruz. Araç ve konaklama istiyoruz. Eksiklerimizi tamamlamak istiyoruz" yanıtı aldı. Bilen daha sonra okul müdürü Nermin Yılmaz'dan masraflarla ilgili aldığı yanıta ise; "Hemen bir yazı yazın bize. Biz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak karşılarız" yanıtını verdi.

YOLCULUK 5 AĞUSTOS'TA

Ziyarette konuşan İçdaş Biga Fen Lisesi Müdürü Şebnem Yılmaz; "Süreç bitmedi. Sanayiye gidip geliyor öğrencilerimiz. Okula gidip geliyor çocuklar. Çocuklar için aslında çok güzel bir heyecan. Çok güzel bir deneyim. Diplomalar mezun oldukları okullar elbette önemli. Ama işe girecekleri zaman bunlar çok büyük artı olacak. Bunlar tecrübe olsun. Bu tecrübelerle kendilerine çok büyük değer katacaklar. Yolculuk 5 Ağustos’ta başlayacak" dedi.

"DAHA ÖNCE DE TÜRKİYE ÜÇÜNCÜLÜĞÜ..."

Bilsem Müdürü Erdem Arslan ise; "Şubat gibi başladı çalışmalar. 3 raporu geçti öğrencilerimiz. İlk gün montaj. İkinci gün roketi havaya fırlatacak malzemeleri teslim edecekler. Biz roketi uçurmaya hazır hale getirdik. Aksaray'da gerçekleşecek finaller. Okulumuz daha önce Türkiye üçüncüsü olmuştu. Öğrencilerimiz çok hevesli. Üçüncülük ekibinde hikayeleri, akrabaları olan öğrencimiz var. Onunla başladı bu serüven. Temelden çok sağlam geldikleri için çocuklarımızın başarılı olacaklarına inanıyoruz. Geçen sene birinci turda elenip bu sene 3 turu birden geçtiler. İnandıkları zaman başarabileceklerini kendilerine gösterdiler. Biz sadece koordinasyonu sağladık. Öğrencilerimizin tamamen kendi başarıları bu" ifadelerini kullandı.

"BİLİMSELLİĞE, ÜRETKENLİĞE ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ"

Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen ise öğrencileri ve öğretmenleri tebrik ederken, eğitimde bilimsel başarıların önemli olduğunu söyledi. Müdür Bilen burada yaptığı konuşmada; "Fen lisemizi tebrik ediyorum. Ekonomik anlamda ve destek anlamında öğrencilerimizin yanındayız. Böyle etkinlikleri destekliyoruz. Ben eğitimde farklı modeller farklı bakış açılarının olması gerektiğini düşünüyorum. Bilimselliğe, üretkenliğe çok önem vermemiz gerekiyor. Bu yarışmalara katılımın okullarımızda yaygınlaşması gerekiyor. Umarım iyi bir derece alırsınız. Hemen hemen her gün çalışıyorlar çocuklarımız. İlk robotik kodlama yaptığımız okulda çok heyecanlanmıştım Biga'da. İlk serginin öğrencileri arkadaşlarımız. Bundan sonra inşallah daha iyi olur. Biga’da eğitim anlamında çok güzel işler oluyor. Fen lisemizin de başarının eğitim anlamında bize çok katkısı var. Öğrencilerimize başarılar diliyorum. İyi bir dereceyle döneceklerine inanıyorum."

NE OLMUŞTU?

Teknofest'te daha önce de yarışan İçdaş Fen Lisesi öğrencileri, Ticari Roket Motorlu Yüksek İrtifa kategorisinde Türkiye üçüncüsü olmuşlar ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın elinden almışlardı. O dönem Ümit Dağıstanlı, Ahmet Dağıstanlı, Emin Berke Tülümen ve Yusuf Burak Dağıstanlı'dan oluşan Mavera 1 ekibi; 1715 metre yüksekliğe ulaşan roketleriyle muhteşem bir başarıya imza atmıştı.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)