Şair Dursun Ali Erzincanlı Bigalılar ile buluştu Şair Dursun Ali Erzincanlı Bigalılar ile buluştu

21-27 Mayıs tarihleri arasında tüm dünyada ve ülkemizde kutlanacak Türk Mutfağı Haftası ve kadim mutfağın hikayesinin tanıtımı öncesinde Çanakkale Valiliği'nin davetiyle İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda 'Türk Mutfağı Haftası ve Çanakkale Mutfağı' başlığıyla bir toplantı gerçekleştirildi. Ülke genelinde valilikler ve yerel yönetimlerin çalışmaları ile hazırlıklar sürüyor.

İlk kez kutlanacak olan 'Türk Mutfağı Haftası'nın ülkemiz coğrafyasının lezzetlerle dolu güzergahlarında, muhteşem yolculukların vesilesi olacağı, Türk mutfağından en kısa zamanda, büyük ve uluslararası markalar doğmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası Başkanı Erkan Özkan da Biga'dan toplantıya katılarak; "Öncelikle böyle bir konferans için teşekkür ederiz. Biga'nın üç önemli ürünü var. Peynir tatlısı var. Biga'nın köftesi var. Ayrıca bir de paça çorbası var. Paça çorbası Biga'nın değil Türkiye'nin kalbidir. Bu konuda da iddialıyız. Başka bir konferansta size sunmak da isterim. Çanakkale mutfağında görülmesi gereken 3 üründür bizim için. Daha derine indiğimizde Biga'ya bağlı Ahmetler Köyü'nde bir bulgur pilavı var. Türkiye'nin hiçbir yerinde bulunmaz. Araştırıldığında iddialı ürünlerdir bunlar. Biga'da farklı kültürlere ait çok sayıda geleneksel yemeğimiz de bulunuyor. Bu yüzden söz almak istedim. Dikkate alırsanız sevinirim" ifadelerini kullandı.

aa3

Doğasıyla, iklimiyle, kültür çeşitliliği ve kültürel zenginlikleriyle Biga'nın geleneksel lezzetlerinin Türk Mutfağı'nın içinde olduğunu ifade eden Başkan Özkan; "Biga'nın eti dahil lezzetlerinin de gündeme geldiği güzel bir toplantı oldu. Bigamızın lezzetlerini her alanda tanıtmak istiyoruz. Türk Mutfağı'nın ülkemize ve dünyaya tanıtımı için böyle bir çalışmanın yapılacak olması bizleri çok sevindirdi. Biga'nın da bu çalışmanın içinde olması için çalışacağız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da geçtiğimiz Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da katıldığı bir toplantıda Bakanlık olarak 21-27 Mayıs'ı "Türk Mutfağı Haftası" ilan etme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Editör: Ahmet Tunç