Altılı Masa’nın İl Başkanlarının katıldığı basın toplantısı İYİ Parti İl Binasında gerçekleşti. CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan’ın da hazır bulunduğu toplantıda CHP İl Başkanı S.Güler Koçer açıklamayı okudu. Altılı Masa adına ortak yapılan basın açıklamasında CHP İl Başkanı Koçer; “14 Mayıs seçimlerinde gerek sandık kurulunda, gerek sandıkta, gerekse de vatandaşın güvenliğinde görev alan ve tüm engellemelere rağmen, vatandaşın oyuna sahip çıkan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“PARLAMENTODA ÇOĞUNLUĞUN KİMDE OLDUĞUNUN BİR ÖNEMİ YOK. ÇÜNKÜ..”

CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı

14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşen Genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, seçmenlerin oy kullandığı tüm sandıklara sahip çıkıldığını açıklayan Koçer; “Millet İttifakı olarak, Çanakkale'de tüm sandıklarımıza sahip çıkıp, gerekli itirazlarımızı yaptık” ifadelerini kullandı.

TBMM’de 320’den fazla koltuk elde eden AK Parti ve Cumhur İttifakı partilerinin aldığı meclis çoğunluğunun hiçbir önemi olmadığını ifade eden Koçer; “Mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde parlamentoda çoğunluğun kimde olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü cumhurbaşkanı, tek başına bakanlar kurulunu atamaktadır ve atanan bakanlar kurulu için meclis onayına ihtiyaç yoktur. İttifakın, tüm bileşenleri olarak, saha çalışmalarımızda gördük ki, halkımız 13. Cumhurbaşkanı olarak, genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyor” dedi.

“MİLLİYETÇİLİĞİ.. ERDOĞAN’DAN ÖĞRENECEK DEĞİLİZ..”

Altılı Masa’nın ortak açıklamasını okuyan CHP İl Başkanı Koçer; “Biz; Millet İttifakı olarak, milliyetçiliği; devlet kurumlarından TC ibaresini kaldıran, Apo ya sayın, şehide kelle diyen Erdoğan’dan öğrenecek değiliz. Bizim ne kadar milliyetçi olduğumuzu merak eden, CHP’nin logosu olan,6 oka baksın. Terörle mücadele konusuna gelecek olursak,” Ayakkabı numaralarına kadar bildiğimiz şu kadar terörist kaldı" diye yalanlar söyleyerek, halkı kandıran bir tutumla değil, bizzat o terör örgütlerinin elebaşlarını yakalayan ve Türk yargısına teslim eden, bir iktidar olacağız” dedi.

MİLLET İTTİFAKI OLARAK AMACIMIZ; SANDIĞA GİTMEYENLERİ İKNA ETMEK”

28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan seçimlerde Millet İttifakı olarak Çanakkale’de yapacakları çalışmalar ile ilgili olarak; “28 Mayıs 2023 Pazar gününe kadar, ittifak partileri olarak, amacımız, sandığa gitmeyenleri ikna edip, sandığa götürmek ve adayımız, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermelerini sağlamaktır” bilgisi verildi.

“İŞİN ŞAKASI YOK.. YA TALİBAN REJİMİ YADA ÖZGÜR VE AYDIN BİR TÜRKİYE..”

Hüdapar gibi terör örgütü Hizbullah’a yakın bir partinin yöneticilerinin AK Parti listelerinden milletvekili seçilerek Gazi Meclise girdiğine dikkat çekilen açıklamada; “Şunu da gayet iyi biliyoruz ki iş, oyların sandığa atılmasıyla da bitmiyor. Oylar sayılıp, tutanağa geçirilirken, yani oy vermenin bittiği, saat 17.00 de olan-biteni gözetlemek, gerekirse müdahale edip, düzeltmek baskıya ve tehdide maruz kalanların yanında yer alarak, engellemelere karşı meydanı boş bırakmamakla devam ediyor. Bu işin, şakasının olmadığını her vesileyle belirtiyoruz. Ya, hep birlikte karanlık, Taliban Rejimi, ya da demokrat, özgür ve aydın bir Türkiye. Tercihimiz bu ikisi arasında olacaktır” denildi.

SANDIĞA GİTMEYEN VE OĞAN’A OY VEREN SEÇMENLERE ULAŞILACAK

Basın mensuplarının sorduğu “Sandığa gitmeyen ve Oğan ile İnce’ye giden tepki oylarını nasıl alacaksınız sorusuna ise Millet İttifakı adına CHP İl Başkanı S.Güler Koçer şöyle yanıt verdi; “Önümüzdeki seçim sadece 2 aday üzerinden gerçekleşecek. Sinan Oğan ve Muharrem İnce’ye gelecek oylarla ilgili olarak Parti yöneticilerimiz temas halinde olduklarına dair duyumlarımız var. Burada Oğan ve İnce’nin seçmenlerine yönelik yapacakları çağrı önemlidir. Tepkili seçmenler ile ilgili olarak çalışmalarımıza başladık. İki gündür bir araya gelip yeni süreç ile ilgili olarak yol haritamızı belirlemeye çalıştık. Tekrar sahaya çıkarak tepkili seçmenlere ve sandığa gitmeyen seçmenlere yönelik çalışmalarımızı yapacağız” dedi.

“ÇANAKKALE SEÇMENİ KARARINI DEĞİŞİMDEN YANA KULLANMIŞTIR”

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan seçim sonuçları ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; “Çanakkale’deki seçmenlerimiz kararlarını vermiştir. Çanakkaleli hemşerilerimiz “Önümüzdeki dönemde bir değişiklik olsun” demişlerdir. Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı dönemi bitsin, Kemal Kılıçdaroğlu’da Türkiye’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı olsun diyerek oy tercihlerini değişimden yana kullanmışlardır. Millet İttifakının ortak adayı olan Kemal Kılıçdaroğlu bu değişim talebi ile Çanakkale’de yüzde 55’e yakın oy almıştır. Cumhur İttifakı’nın adayı ise yüzde 40’a yakın oy almıştır. Yani Çanakkale halkı tercihini değişimden yana kullanmıştır. Parlamento’da da tercini Millet İttifakı adaylarından yana kullanmıştır. Millet İttifakı’ndan iki CHP adayına, 1 de İYİ Parti adayına TBMM’de Çanakkale’yi temsil etme görevi vermiştir. AKP ilimizde birinci parti iken ikinci parti haline gelmiştir. Çanakkaleli hemşerilerimiz AKP iktidarından ve Erdoğan’dan artık önümüzdeki dönemde hem parlamentoda temsiliyet hem de Cumhurbaşkanlığı noktasında destek vermiştir” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan açıklamasının devamında; “Ülke genelinde ise sonuçlara baktığımızda ise seçmen; mevcut Cumhurbaşkanı’nın değişimi konusunda tavır göstermiştir. Erdoğan’a gerekli güvenoyunu vermemiştir. Muhalefete ülkeyi siz yönetin, muhalefet olarak bir araya gelin biz size gerekli güvenoyunu vereceğiz demiştir. Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin aldıkları oylar var. Ancak bu iki isme oy veren seçmenler mevcut iktidar adayına destek vermemişlerdir. Ancak 28 Mayıs tarihinde yapılacak olan seçimlerde Erdoğan’ın karşısında muhalefet ile birlikte ortak hareket etmek isteyeceklerine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“İLK TURDA KAZANACAĞIMIZA İNANIYORDUK.. ŞİMDİ YENİDEN BAŞLIYORUZ”

Millet İttifakı olarak ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına inandıklarını belirten İsmet Güneşhan, seçimlerin henüz bitmediğini ikinci turda kazanacaklarına olan inançlarını yineleyerek; “Örgütlerimiz, İl Başkanlarımız ve İlçe yöneticilerimiz sandığa gitmeyen seçmenlerin sandığa gitmesine yönelik çalışmalarına başladılar. Söz konusu olan Türkiye’dir. 14 Mayıs seçimleri geride kalmıştır, seçimler şimdi yeniden başlıyor. Seçimleri ilk turda alacağımıza inanıyorduk, buna gerçekten çok inanıyorduk. Ama bir sıkıntı yok, halkımız bu iktidara ve Erdoğan’a güvenoyu vermemiştir. Bizlere düşen de seçmenlerimizi ikna etmek ve sandıklara sahip çıkmaktır” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç