Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2022 yılının ilk olağan Meclis toplantısı, 12 Ocak 2022 Çarşamba günü ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonunda fiziki ve online katılım yolu ile yapıldı.

Pandemi salgınının yarattığı ekonomik durum, iktidarın açıkladığı Döviz Garantili mevduat ve Asgari Ücret üzerindeki vergi yükünün yanı sıra Çanakkale’nin ekonomik durumunun değerlendirildiği toplantıda ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; il dışından Çanakkale’ye yatırımların her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti.

ÇTSO Ocak ayı olağan Meclis Toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Zor bir yılı geride bıraktık. Pandeminin etkisinin ekonomik ve sosyal alanlar başta olmak üzere, her alana sirayet ettiği, doğal afetlerin canımızı yaktığı bir yıl olarak hafızalarımızda kaldı 2021 yılı. Salgına ilave olarak karşılaştığımız doğal krizler, göç dalgasının yarattığı acı görüntüler başta ülkemiz olmak üzere bölge ülkelerini derinden etkiledi. Türk lirasında Kasım ve Aralık aylarında meydana gelen değer kaybının da etkisiyle yılsonu enflasyonu yüzde 36,08’lik bir orana ulaştı. Umuyorum ki alınan bir dizi önlem TL’deki değer kaybının yavaşlamasını ve yaşanan oynaklığın son bulmasını sağlar. Bunu yaparken de kamu maliyesini korumaya devam edebiliriz. Bütçe disiplinin sağlanması uzun vadeli ekonomik kırılganlıkları önlemek açısından da kritik önem taşıyor. Hammadde, emtia, navlun, lojistik maliyetlerinin döviz bazlı olması fiyatlardaki oynaklıkla birlikte değerlendirildiğinde stabil kurun önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Hükümetimizin ihracatı artırmak, cari açığı düşürmek için rekabetçi kur avantajını makul bulmakla birlikte, bu durumun ancak döviz kurlarının sabit ve öngörülebilir olması kaidesi çerçevesinde gerçekleştirilebilir olacağını düşünüyorum” dedi. Meclis Başkanı Osman Okyay açıklamalarının devamında; "Ekonomik büyümeyi, kalkınmayı ve cari fazlayı destekleyici politikalar uzun vadede ülkemizin potansiyelinin açığa çıkarması açısından oldukça kıymetli. Bunun yanı sıra, ihracat potansiyeli olan firmaların ihracata yönlendirilmesi için gerçekleştirilecek teşviklerle ilerleme kaydedebileceğimizi düşünüyorum. İhracatın önündeki engellerin kaldırılması en çok ülkemizin büyüme potansiyeline ve ekonomik hedeflerine yarayacak. Geçtiğimiz yılın ihracat rakamlarına bakarsak, ihracatta büyümesi en hızlı olan sektörler gemi ve yat, çelik, mücevher, kuru meyve mamulleri ile savunma ve havacılık sanayi oldu. Özellikle savunma ve havacılık sektörü, yerli ikamesi arttığı için ithalat talebinin azalmasına ve ihracatın artmasına katkıda bulunuyor. Önümüzdeki dönemde bu sektörlerdeki ihracat artışının devam etmesi, ihracat yaptığımız ülkelerin ekonomik durumuyla da doğru orantılı" dedi.

“ENFLASYONDAKİ GİDİŞATI ÖNEMLE TAKİP ETMEK GEREKECEK”

Dünyada artan yüksek enflasyon, FED’in faiz artırımları, Asya piyasalarında meydana gelen riskler, Kazakistan, Ukrayna gibi ülkelerde meydana gelen toplumsal ve siyasal olaylar bu yıl içinde takip edeceğimiz ve ekonomiyi etkilemesi beklenen konuların başında geliyor. Ülkemizde de enflasyondaki gidişatı önemle takip etmek gerekecek. Ancak temelde bizi rahatlatacak unsur, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla öngörülebilirliğin artmasıdır. Bütün bu durumları göz önüne alarak, bir kez daha 2022 yılının inşallah pandeminin de etkisinin tamamen ortadan kalkmasıyla hepimiz için daha öngörülebilir ve bereketli olmasını diliyorum. “ASGARİ ÜCRETİN ÜZERİNDEKİ YÜK AZALTILMAZSA; BİRŞEY DEĞİŞMEZ”

Ocak ayı olağan Meclis toplantısında Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Evde kullandığımız deterjandan ekmeğe, etten yağa kadar hepsi bir şekilde elden geçiyor. En basiti bir market 5 eleman çalıştırıyorsa o eleman asgari ücret olarak 4.500,00 TL değil, 2.825,00 TL değil de 7.000,00 TL alırsa o market o raftaki ürüne zam yapmak zorunda. Dolayısıyla şunu söyledik; asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün azaltılması. Yine söylüyorum geçen ay da konuşmamda söyledim. Biz çalışanlarımızın mutlu olmasını istiyoruz. Herkes iyi kötü bu Dünya’da yaşıyor. Hepimiz ekmeğin, suyun ne kadar olduğunu biliyoruz. Eğer ki asgari ücretin üzerindeki yük azaltılmazsa sadece çalışanın cüzdanının cirosu artar. Asgari ücreti 8.000,00 TL yapalım ekmek 2,50 TL’den 4,00 TL’ye çıksın hiçbir şey değişmez. Evet, yüzde 45’ten yüzde 37’lere düştü. Yetmez diyoruz. Asgari ücretin üzerindeki yükün azaltılması lazım” tespitinde bulundu.

“ALINAN EKONOMİK TEDBİRLERİN HEPSİ PANSUMAN ÇÖZÜM”

İktidarın açıkladığı Döviz Korumalı Mevduat çözümünün geçici bir çözüm olduğuna dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu,  hâlihazırda 150 bin TL olan sigortaya tabi mevduat ve katılım fonu tutarını 2022 yılından geçerli olmak üzere 200 bin TL olarak belirledi. Biliyorsunuz döviz korumalı mevduat çıktı. Bunların hepsi çözüm olabilir. Ama rahmetli Necmettin Erbakan’ın dediği gibi bunların hepsi pansuman çözüm. 2018 Ağustos ayında başlayan döviz dalgalanması şunu çok net size ifade etmek istiyorum; Çanakkale olarak biz şanslıyız. Neden şanslıyız? İnanın bana gerek bu dalgalanmalardan gerekse bu ekonomik daralmadan Türkiye’de en az etkilenen İllerden biriyiz. Ben Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduğum için bunu size söylemiyorum. Bunu söylememin somut nedenleri var. Birincisi Avrupa’nın en büyük kamu yatırımı köprümüz 1 ay içerisinde açılıyor arkadaşlar. Resmi açılışı 18 Mart’ta yapılacak ama 1 ay içerisinde açılıyor. Bunu ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak hissediyorum. Bugün iki tane yatırımcıyla görüştüm. “OSB’de yer var mı?”diye soruyorlar yatırım yapmak için. Çanakkale’nin her bölgesi şuanda korkunç talep görüyor” dedi.

“ÇANAKKALE OLARAK BİZ ŞANSLIYIZ”

Çanakkale’ye yatırımcıların büyük bir ilgi gösterdiğine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Gökçeada’nın köprü ile hiçbir alakası yok orası da korkunç talep görüyor. Çanakkale artık ulaşılabilir bir İl. Bu Oda binamızın da olduğu Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk yeşermesi 1995 yıllarında. 4-5 sene öncesine kadar Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranı yüzde 60’tı. Şu gün çok şükür Çanakkale Organize Sanayi Bölgesinde satılacak tek bir parsel bile yok. Talep var, hani kriz vardı? Az önce arkadaşlara sordum “işler iyi mi, kötü mü?” İşler iyi, işler kötü değil. Enseyi karartmayacağız bunu her defasında söylüyoruz. Ezine Gıda İhtisas OSB’de 91 parselle yola çıktık, birleşmeler oldu 71 parsel. Yani Türkiye’de en kısa sürede tüzel kişiliği kazanmış Ezine Gıda İhtisas OSB’nde satılık parsel yok. Biri talep etse de böyle bir şey yok. Şimdi bu bize neyi gösteriyor? Demek ki hala yatırım yapmak isteyen var, yatırım yapan var. Özellikle neden Çanakkale? Yunanistan bir ülkedir. Yaklaşık on bir milyon nüfusu vardır. Bunun beş buçuk altı milyonu Atina’da yaşar. Haritaya baktığınız zaman Yunanistan küçük bir Ülke değil. Nüfusun yarısı başkentte, yarısı da kırsal da yaşıyor. Bizim İstanbul dediğimiz bir şehir nüfusu on sekiz milyon. Yunanistan’ın 1.7 katıdır. Bizim İlimiz bu köprü ile birlikte Yunanistan’ın 1.7 katı olan İstanbul’a 2 saat uzaklıkta olacak. Yani Mahmutbey’deki bir İstanbullu Tuzla’ya gideceği zamandan daha kısa sürede Çanakkale’ye gelebilecek. Yüzde biri, binde biri gelsin. Hepimiz işimize, gücümüze sahip çıkalım. Hepimiz bildiğimiz işi yapalım” ifadelerini kullandı.

“İHRACAATTA REKOR KIRIYORUZ AMA SABİT GELİRLİLERİN İŞİ ZOR”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale’de kişi başı gelirin açıklanan verilere göre yıllık 9 bin 830 dolar olduğunu belirterek; “İhracatta rekor kırıyoruz. Evet, doğru ben geçen ay bu konuşmaları paylaştım. Ben halkın içinde yürüyen bir Başkanım. Beni 7’den 70’e biliyor insanlar. “Başkanım sen inanıyor musun?” diye soruyorlar. Matematiksel olarak ihracat rekoru kırıyoruz, doğru. Şunu söyleyeyim Kimin işi bozuk diye sorduğum zaman herkes çok da bozuk değil demeye başlıyor. Kimin işi bozuk biliyor musunuz arkadaşlar? Bu saatten sonra sabit gelirlilerin işi bozuk. 2020 yılı İl bazında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla İstatistikleri yayınlandı ve bizim Çanakkale’miz kişi başı 9.830 dolar ile Türkiye’de 7. sırada. Çanakkale’ye kriz az vurdu dedim ya köprünün oluşu, salgının yayılışı, turizmcilerimiz Kuzey Ege yani Ayvacık, Assos, Tavaklı, Geyikli’nin yazın doluluk oranları yüzde 100’e ulaştı. Gökçeada’da 30 Ağustos’ta ben ailemle kalacak otel bulamadım. Bozcaada’yı zaten hepimiz biliyoruz. Pandemiden dolayı da Çanakkale’ye bir talep var. Gündeme uymaya çalışıp da konuşmak için konuşmak gerekiyorsa kriz var. Gerçeğe baktığımız zaman kimse kusura bakmasın Çanakkale’de kriz yok” dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü’nde rakamlar açıklandı 1915 Çanakkale Köprüsü’nde rakamlar açıklandı

“GÜNDEM BİZİ YÖNETMEMELİ, BİZ GÜNDEMİ YÖNETMELİYİZ”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu açıklamalarının devamında Bulgar ve Yunan turistleri Çanakkale’ye çekebilmek için ciddi çalışma içerisinde olduklarını söyledi. Semizoğlu; “Bizim döviz alıp satma gibi bir şansımız yok. Yunan, Bulgar geliyor Edirne’den alışveriş yapıyor. Akşam memleketlerine dönüyorlar. Biz bu insanları nasıl Çanakkale’ye çekeriz diye düşündük. Bu konu da şehrin turizm alanında bütün dinamikleriyle birlikte çalışmaları başlattık. Hatta bir heyet olarak personelimiz Gökhan Doğru’da Sofya’ya gidip araştırma yaptılar. Şubat ayının sonu gibi Sofya’daki turizm fuarına Çanakkale olarak bir çıkarma yapacağız. Oradaki nüfusun buraya geldiklerinde bana ne faydası olacak diye kimse düşünmesin. Otelde kalacak orada ekmek yiyecek Ali ağabey o otele ekmek satacak. Turgay Başkanımız otelin aracına yakıt satacak. Kanber arkadaşımız otelin kombisine bakım yapacak veya otel kendini büyütecek kombi takacak. Herkesin ekonomisini düşünüp büyütmeye çalışmalıyız. Gündem bizi yönetmemeli, biz gündemi yönetmeliyiz. Çanakkale’nin gündemi bu burada kriz falan yok. Var diyen varsa gelsin açıklayalım. Açık açık konuşalım, kendi başımıza konuşmayalım. Üç beş kişi oturalım tartışalım. Her birimiz 7 gün 24 saat güncel olmak zorundayız. İşimizi, aşımızı takip etmek, geliştirmek zorundayız. İşletmeni on yıl boyunca yenilemeden aynı tezgâh, aynı düzende gittiği sürece bir bakıyorsun yanındaki daha güzel bir şey açmış senin müşterin oraya gitmiş. Sürekli bizim hareketli olmamız lazım. Yine bir laf var; ilgililer bilgisiz, bilgililer ilgisiz. Çok doğru bir laf. Bunları ben bu kürsüde sürekli söyleyeceğim. Bu laflarımı kimseye söylemiyorum, kimse yanlış anlamasın. Üstüne alınan varsa da aynaya baksın” ifadelerini kullandı.