Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyonun martta yüzde 5,46 arttığını, yıllık bazda ise yüzde 61,14 olduğunu açıkladı. Enflasyon Araştırma Grubu da(ENAG) ENAGrup tüketici fiyat endeksi mart ayında yüzde 11,93 arttığını yıllık enflasyonun ise yüzde 142,63 olarak gerçekleştiğini duyurdu. TUİK Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok artan ve azalan ürünleri de açıklandı. Şubatta yüzde 75 artış görülen Karnabahar, Mart ayında da yüzde 50’nin üzerinde artışla fiyatı en çok artan ürün oldu!

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) martta aylık bazda yüzde 5,46, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 9,19 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,14, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 114,97 olarak kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, mart ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 29,88, yurt içi üretici fiyatları yüzde 64,3 arttı.

ENAG'A GÖRE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 142,63

TÜİK'in resmi enflasyon verilerine alternatif olarak çıkan bağımsız araştırma grubu ENAG'ın açıkladığı enflasyon oranı ise çok daha yüksek çıktı. Enflasyon Araştırma Grubu da(ENAG) ENAGrup tüketici fiyat endeksi mart ayında yüzde 11,93 arttığını yıllık enflasyonun ise yüzde 142,63 olarak gerçekleştiğini duyurdu.

KARNABAHAR REKOR KIRMAYA DEVAM EDİYOR!

TUİK enflasyon verilerinin yanı sıra Çanakkale-Balıkesir bölgesinde fiyatı en çok artan ürünleri de açıkladı. Karnabahar fiyatı Şubat ayında yüzde 75,04 olarak artmış, fiyatı Türkiye ortalamasının çok üstünde rekor kırmıştı. Karnabahar Mart ayında da rekor kırmaya devam etti. Türkiye ortalamasının üzerine Çanakkale-Balıkesir bölgesinde Karnabahar yüzde 50, 18 oranında artarak zam rekoru kırdı!

AKARYAKIT ZAMLARI MART AYINDA LİSTEYE GİRDİ!

Ocak ayından bu yana aralıksız hemen her gün zam rekoru kıran akaryakıt ürünlerinin litre fiyatları TUİK’in şubat ayı verilerinde liste yer aldı. Türkiye ortalaması yüzde 32,67 oranında artan Motorin’in litre fiyatı ülke genelinde birinci sırada yer alırken; Çanakkale – Balıkesir bölgesinde yüzde 32,51 oranında artışla ikinci sırada yer aldı. Türkiye’de fiyatı en çok artış gösteren Benzin’in litre fiyatı Şubat ayında yüzde 24,41 oranında artışla ikinci olurken; benzin bölgemizde yüzde 24,37 artış oranıyla listede beşinci sırada yer aldı!

KIVIRCIK MARUL VE EKMEK...

Salataların vazgeçilmezlerinden olan Kıvırcık marul Çanakkale-Balıkesir bölgesinde bir önceki aya göre yüzde 26,84 oranında artışla listede üçüncü sırada yer aldı. Benzin ve motirine yapılan zamların yanı sıra ülkede üretimi düşen; yurtdışından ithal edilen Buğdayın faturası ekmek fiyatına yapılan zamlarla vatandaşın karşısına çıktı. Ekmek fiyatı Çanakkale-Balıkesir bölgesinde ocak ayına göre yüzde 25,73 oranında zamlanan bir başka ürün oldu.

KABAK, KAZAK, ISPANAK, KABAN

TUİK’e göre Ocak ayına göre Şubat ayında fiyatı en çok düşen 5 ürün ise yüzde 20,70 oranında düşüşle Kabak oldu. Kabak’ın kilogram fiyatı ülke ortalamasına göre daha az düşüş göstermesi dikkat çekti. Kadınlar için üretilen kazak fiyatları da yüzde 14,98 oranında düşüşle fiyatı en çok düşen ikinci ürün oldu. Ispanak’ın kilogram fiyatı da yüzde 12,10 oranında düşüş gösterirken; kadınlar için üretilen kaban fiyatları yüzde 8,77 oranında düşüş gösterdi.

MAYDANOZ DÖVİZ GİBİ!

TUİK istatistiklerinde en çok dikkat çeken ürün ise Maydanoz oldu! Ocak ayında yüzde 94,46 oranında zamlanan Maydanoz; Şubat ayında fiyatı en çok düşen beşinci ürün oldu. Ancak maydanoz önceki aya göre yüzde 94,46 oranında zamlanırken; şubat ayında sadece yüzde 6,87 oranında düştü!

Atık Plastiklerden Değer Katan Dev İş Birliği Atık Plastiklerden Değer Katan Dev İş Birliği

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç