12-18 Mayıs Hemşireler Haftası nedeniyle basın açıklamasından bulunan Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar, Çanakkale dahil tüm ülke genelinde hemşirelerin çektiğini sıkıntı ve maddi yetersizliğe dikkat çekti. Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar yaptığı basın açıklamasında; Hemşireler Haftasını bayram havasında kutlamak istediklerini ancak kutlayamadıklarını söyledi. Çavdar; “Türkiye’de görev yapan 235 bin hemşire arkadaşımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını bayram havasında kutlamalarını isterdik. Ne yazık ki biriken sorunlar, karşılanmayan talepler ve ücretlerle ilgili beklenen düzenlemelerin henüz hayata geçmemesi nedeniyle hemşire arkadaşlarımız bu haftayı da buruk geçirmektedirler. Salgın döneminde canlarından ve ailelerinden fedakarlıkta bulanarak gecesini gündüzüne katıp şifa dağıtan, 7/24 sağlık hizmeti sunan bütün sağlık camiasının yüzünü güldürecek somut adımlar atılmamıştır” bilgisini verdi.

“MOBBİNG, ŞİDDET, AĞIR İŞ YÜKÜ, ÖZLÜK HAKLARI..”

Çavdar açıklamalarının devamında Hemşireler dahil sağlık çalışanlarının ortak sorunu haline gelen ağır iş yükü, şiddet, mobbing ve özlük hakları gibi sorunları gündeme getirdi. Çavdar; “Sağlık çalışanlarının haklarını teslim etmeye gelince geride durulması, yavaş davranılması, sürecin uzatılması çalışanları ümitsizliğe sevk etmektedir. Yoğun iş yükü, şiddet, mobbing, mali ve özlük ile sosyal haklarda yaşanan sıkıntılar da değerlendirildiğinde çalışanların tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığı ortadadır. Bu duruma bir an önce çare üretilmelidir. Ücretler konusunda uzun zamandır dile getirdiğimiz maaşa zam şeklinde tek ödeme, refah payı verilmesi ve enflasyon farkının aylık ödenmesi hususları bir an önce uygulamaya konulmalıdır” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET DÜZENLEMESİ YASALLAŞMALIDIR”

Çavdar açıklamalarının devamında Sağlıkta Şiddet düzenlemesi ile ilgili olarak ise; “Şiddet ile ilgili yeni bir düzenlemenin TBMM’de bu hafta yasalaşıp yürürlüğe girmesi beklenmektedir. Bu düzenleme olumlu olmakla birlikte tüm sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara kamu sağlık hizmetinin belirli bir süre acil haller dışında ücretli olmalı ve her şiddet uygulayanın istisnasız tutuklu yargılanması gibi önerilerimiz mutlaka hayata geçmelidir. Sözleşmeli memurluk, Vekil ebe hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm ucube istihdam modelleri kaldırılmalı ve tüm çalışanlar kadrolu olmalıdır” ifadelerine yer verdi.

“3600 EK GÖSTERGE ADİL VE HAKKANİYETLİ BİR BİÇİMDE HAYATA GEÇMELİDİR”

Çölyak ile İlgili Sık Sorulanlar: Çölyak Nedir ve Nasıl Yönetilir? Çölyak ile İlgili Sık Sorulanlar: Çölyak Nedir ve Nasıl Yönetilir?

3600 Ek Göstergenin bir an önce sağlık çalışanlarına verilmesini isteyen Türk Sağlık-Sen Çanakkale Şube Başkanı Turan Çavdar; “Sağlık hizmetlerinin daha verimli olması, çalışanın yüzünün gülmesi, Mutlu Çalışan, Mutlu Türkiye İdealimize ulaşmamızın anahtarı hakkı teslim etmekten, emek veren alın teri dökenler için gereğini yapmaktan geçmektedir. Çalışan huzursuz, mutsuz ve ekonomik olarak dar boğazda iken ne yapılırsa yapılsın bir anlamı ve faydası yoktur. Bu nedenle önerilerimizi sunuyor, çözüm istiyoruz. Taleplerimiz makul, haklı ve gerçekçidir. Çalışanların penceresinden bakarak sıkıntıları dile getiriyoruz. Kazanana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz. Önemli gün ve haftaların bayram tadında geçmesinin yolunun sağlık çalışanların taleplerinin hayata geçirildikten sonra olacağını ısrarla vurguluyoruz. Bu düşüncelerle fedakârlık gerektiren mesleğin cefakar çalışanları olan tüm hemşire arkadaşlarımızın 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, sorunların çözülmesinde adımların atıldığı bir hafta olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Editör: Ahmet Tunç