Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası, 23 Ocak Pazar günü Köşklübağ Düğün Salonu’nda Olağan Seçimli Genel Kurulu gerçekleştirilecek. Genel Kurul’da iki aday yarışacak. Mevcut başkan İbrahim Mutur ile geçtiğimiz günlerde adaylığını ve ekibini açıklayan Cüneyt Oflaz mücadele edecekler.

Bugün Modena XL Kafe’de yaptığı basın açıklamasıyla ekibini kamuoyuna tanıtan Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve yeni dönem adayı İbrahim Mutur, açıklamasının başında göreve geldiğinden bu yana gerçekleştirdikleri icraatları sıraladı.

Başkan Mutur daha sonra ise yapacakları çalışmaları ve yönetim vizyonunu açıkladı. Başkan Adayı Mutur’un listesi şu isimlerde oluştu:

Fatma Mantaroğlu (Madeni yağ ticareti), Hakkı Berber (Tarım aletleri imalatı), Fatma İpek (Hediyelik eşya satışı), Hakan Kar (Dizel oto tamiri, Biga Galatasaray Taraftar Derneği Başkanı), Erkan Yıldız (Beyaz eşya klima servisi), Murat Ceylan (Canlı hayvan ticareti), Ersin Dağlı (Petshop), Nahit Koçarslan (Oto lastik tamiri), Fatih Atan (Erkek kuaförü, Yeşilada Avcılık ve Atıcılık Kulübü Başkanı), Bayram Taşkıran (Seyyar tuhafiyeci), Gürcan Çoban (Büfe işletmecisi), Osman Kaya (Tabela ve reklam işleri), Naim Şahin (Kurtarıcı ve vinç hizmetleri), Necati Topallar (Büfe işletmecisi), Erdi Tekik (Beyaz eşya klima servisi), Nevzat Sönmez (Elektrik tesisatçısı), Murat Arslan (Erkek kuaförü), Recai Soner (Mobilya imalatı), Samet Özdilek (Soğuk demirci), Sezgin Şevik (Odun kömür ticareti), İbrahim Çevik (Elektrik tesisatçısı), Kerem Çetin (Büfe işletmecisi), Bergütay Özdemir (Kasap), Alev Sağlam (Seyyar tuhafiyeci), Sevgi Savaş (Seyyar pazarcı), Mümin Biricik (Elektrik malzemesi ticareti) ve Aylin Yormaz (Emlak danışmanlığı).

İşte o açıklama:

“NELER YAPTIK?”

“Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak 23 Ocak’ta gerçekleştireceğimiz Seçimli Genel Kurulu’nda aday olduğumuzu açıklamak için sizlerle burada bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Öncelikle geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Sizlere görev yaptığımız süre boyunca yaptığımız bazı çalışmaları ve projeleri anlatmak istiyorum.

-Ülkemizin manevi başkenti Çanakkale’deki Şehitliklerimizi görmeyen, o manevi havayı solumayan üyemiz kalmasın istedik ve turlar düzenledik. Yaklaşık 600 üyemizi ve ailelerini Çanakkale Şehitlikleri’ne götürdük.

-Yola çıktığımız ilk günden bu yana üyelerimizin kendilerini yenilemelerini ve günümüz ticaret alışkanlıklarının gerisinde kalmamalarını çok önemsedik. Mesleki fuarların esnafımıza ve sanatkârımıza katkılarını asla göz ardı etmedik. 20 mesleki fuara 750’ye yakın üyemizi götürdük.

-İlçemizde bulunan Özel Biga Can Hastanesi ile sağlık hizmetleri anlamında indirim anlaşması yaptık. Yüzde 5’ten yüzde 30’a varan indirimlerden üyelerimiz faydalandı. Akaryakıt istasyonlarıyla da yüzde 5 esnaf indirimi konusunda anlaştık. İlimizde bulunan GESTAŞ firmasıyla da yüzde 15 indirim sağlayarak üyelerimizin faydalanmalarını sağladık.

-Odamızın demirbaşları arasına bir adet hizmet aracı kazandırdık.

-Odamız bünyesinde Basit usul Mükelleflerimizin Muhasebe ücretlerine 3 yıldır zam yapmıyoruz. -Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren üyelerimizin hukuki sorunlarını çözebilmek ve yanlarında olabilmek adına her Perşembe günü avukatımız aracılığıyla odamızda ücretsiz hukuki danışmanlık hizmetlerini vermeye devam ediyoruz.

-Biga Kapalı Pazaryeri’nin çatısının aşırı kar yağışları sonrası çöktüğünde ortaya çıkan kriz durumunun hasarsız şekilde atlatılması için belediye ve esnaflarımız arasında köprü vazifesi gördük.

-Derneklerimizle sık sık toplantılar düzenledik. Hiçbir esnafın mağdur olmaması için elimizden geleni yaptık. Esnaflarımız herhangi bir ücret ödemeden aynı yerini kullanmaya devam etti.

-Pandemi sürecinde kapalı pazaryerindeki ticaretin sürmesi için gerekli her tür görüşmeyi yaptık ve esnafımızın hakkını savunduk. -Çanakkale’de kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerinde her yıl Biga’dan 1 Ahi çıkmasını sağladık. -İndirimli Alışveriş Günleri’nin fikir olarak ortaya çıkışında ve düzenlenmesinde aktif rol aldık. İlçemizde esnaflarımıza can suyu olmaya çalıştık. İlçemizin cazibe merkezi olması için, ilçemizde düzenlenen her türlü etkinliğe esnaf ve sanatkâra katkı olması adına paydaş olmaya çalıştık.

-Sivil Toplum Platformu’nda üyelerimizi en yüksek düzeyde temsil ettik.

-3 No’lu Sanayi Sitesi için ilk günden bu yana kooperatifimizle ve proje paydaşlarıyla sürekli toplantılar düzenledik. Sürecin her aşamasını takip ettik. Gelinen noktada önemli bir yol kat ettik ve bunun da haklı bir gururunu yaşıyoruz. Bu süreç de aynı zamanda bizim gurur sebebimiz.

-Daha önce oda kayıt, sicil kayıt işlemleri Biga’dan yapılamıyordu. Evrak işleri için Çanakkale’ye gidilmesi gerekiyordu. Hem zaman hem de para israfı olan bu uygulamayı sonlandırdık ve tüm işlemlerin Odamızda yapılmasını sağladık.

-Ahilik Haftası’nın ilk kez bir ilçede kutlanması da bizim çabalarımızın sonucunda gerçekleşti. Derin bir esnaf ve sanatkâr kültürü olan Bigamız’da gerekli izinler alınarak Ahilik Haftası’nı kutlarken, Türkiye’de de bir ilki gerçekleştirdik. Bu düzeyde hiçbir ilçede Ahilik Haftası kutlanmazken, biz ilçemizde kutlamayı başardık.

-Göreve geldikten sonra üst birliğimizle yaptığımız görüşmeler sonrasında mesleki ve eğitim danışmanlık grubu kurduk. Üçer kişiden oluşan iki grubumuz esnaf ve sanatkârımıza yardımcı olmak için çalışmaya devam ediyor.”

“SALGINA RAĞMEN ÇALIŞTIK”

“2019 Mart ayından bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile mücadele ediyoruz. Hepimiz yıprandık. Zor günler geçirdik. Pandeminin neden olduğu güvensizlik, tüm dünyada yaşanan ekonomik dalgalanmalar başta olmak üzere deyim yerindeyse 3 yıla yakındır kâbus yaşıyoruz. Bu süreçte bizler de Biga Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak üyelerimizin yanında yer aldık. İlgili bakanlıklarımız ve konfederasyonumuz ile Çanakkale’deki birliğimizin de katkısıyla sürekli iletişim halinde olduk. Sorunların iletilmesi, çözümlerin paylaşılması ve önerilerin dikkate alınması için Ankara’da yüksek düzeyde temsil hakkımızı kullandık. Ekonomimizin temel yapı taşı esnaf ve sanatkârdır. Esnaf ve sanatkârın sorunlarının çözüme kavuşturulması ekonomiyi de büyümeyi de doğrudan etkiler. Bu bakış açısıyla çalışmaya da devam edeceğiz. Yine pandeminin tüm zorluklarına rağmen hizmet binamızı Biga’daki esnaf ve sanatkârımıza daha iyi hizmet verebilmek adına yeniledik. Odamıza, Bigamıza ve üyelerimize bir toplantı salonu kazandırdık. Tüm masrafları da odamız imkânlarıyla çözdük. Çanakkale bölgesinin en büyük mesleki odası olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

“BİRLİKTE YOL YÜRÜDÜĞÜMÜZ ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

“Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar tüm oda, dernek, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileriyle, çözüm odaklı hizmet anlayışı önceliğimiz oldu. Bizlere hizmet etme onurunu veren tüm esnaf ve sanatkârlarımıza en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların gerçekleştirilmesinde bizimle birlikte yola çıkan, bizle birlikte gece gündüz çalışan, bizimle birlikte tek gayesi esnaf ve sanatkâra hizmet etmek olan tüm yol arkadaşlarıma sizlerin huzurunuzda bir kez daha teşekkür ediyorum.”

“TECRÜBEMİZİ GENÇLİKLE BİRLEŞTİRDİK”

“57’nci Alay Yürüyüşüne Davetlisiniz” “57’nci Alay Yürüyüşüne Davetlisiniz”

Koltuktan güç alan değil, koltuğa güç veren bir yönetim anlayışı sergiledik. Şimdi tecrübemizi esnaf ve sanatkâra hizmet etmek anlamında genç arkadaşlarla birleştirerek, yeniden karşınızdayız. Tecrübelerimizi gençlikle birleştirdik. Biga Esnaf ve Sanatkarları olarak odamıza kazandırdığımız vizyon ve istikrar bizleri çok memnun ediyor. Eğer üyelerimiz de bize yeniden destek verirse ve yeniden bizleri bu göreve layık görürlerse esnaf ve sanatkârımızın kullanımı için bir sosyal tesis kazandıracağız. Mesleki eğitim çok önemli hale geldi. Çıraklık, kalfalık gibi ara eleman yetiştirilmesinde yeni projeler ortaya koyup konu ile ilgili paydaşımız olan Mesleki Eğitim Merkezi ile üyelerimizin ihtiyacı olan bir çalışmayı daha hayata geçirmek istiyoruz. Deneyim ve birikim sahibiyiz. Marka ve patent konusunda üyelerimizi teşvik etmek ve ilgili bakanlıkla görüşmelere devam edip, bunun sonucunda da emek ve marka hırsızlıklarının yaşanmasının önüne geçmek istiyoruz. Merkezi üst birliğimizde olan proje masası oda bünyemizde çalışmalarına aralıksız devam etmektedir. Ticarette kuralsızlığın sona ermesini yani Perakende Yasası’nın güncellenmesi, esnafımıza ticari akaryakıt sağlanması, sıfır faizli kredi imkânı tanınması, sosyal güvenlik primlerinde ödeme kolaylığı, temel harcama kalemleri olan elektrik, su ve doğalgaz gibi kalemlerde vergi indirimleri sağlanması, esnafımıza geriye dönük borçlanma imkânı tanınması gibi esnaf ve sanatkârlarımızın işlerini, verimliliğini, kazancını etkileyecek kritik noktalardaki çözüm arayışımız ise konfederasyon düzeyinde devam edecek.”

“23 OCAK’TA SAAT 10:00’DA”

“Bizler göreve geldiğimiz günden bu yana sizleri hiç yalnız bırakmadık. Bundan sonra da yalnız bırakmayacağız. Ne kadar birlik olursak, gücümüze o kadar güç katarız. Sayın Basın mensupları sizler aracılığıyla, 23 Ocak Pazar günü Köşklübağ Düğün Salonu’nda saat 10:00’da gerçekleştireceğimiz Seçimli Olağan Genel Kurul’a tüm esnaf ve sanatkarlarımızı davet ediyoruz. Tüm Esnaf ve Sanatkârlarımıza hayırlı işler, bol kazançlar diler, katılımınızdan dolayı siz değerli Basın Mensuplarına da ayrıca teşekkür ederim.”

Editör: TE Bilisim