Çanakkale’de vakalar Türkiye geneline paralellik göstererek rekor hızda artmaya başladı. Günlük vaka artışlarındaki yükseklik özellikle yaşlı nüfusu en yoğun illerden biri olan Çanakkale’de endişeleri de beraberinde getirdi. Covid-19 Vaka haritasına göre Çanakkale il merkezi ve Biga yine kırmızıya dönüştü. Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk vatandaşlara çağrıda bulunarak hatırlatma aşılarını ihmal etmemeleri çağrısında bulundu.

Türkiye’de salgının bittiği inancı, kapanmalardan genel bıkkınlık hissi nedeniyle vakalar yaz aylarına girilmesi ile birlikte adeta zıpladı. Türkiye’de vakalar bir haftada 40 kat artıp tüm Türkiye genelinde 4-10 Temmuz haftasında 117 bin 95'e ulaşmıştı. Aradan sadece bir hafta geçti ve 11-17 Temmuz haftasında 226 bin 532 kişinin testi pozitif çıktı, 96 kişi yaşamını yitirdi. Aktif vaka sayısı bir önceki haftaya göre 101 bin 704 artmış oldu. Hastanede yoğunluk oranı ise bu süreçte 3 katına çıktı. Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk vatandaşlara çağrıda bulunarak hatırlatma aşılarını ihmal etmemeleri çağrısında bulundu.

“HATIRLATMA AŞILARINI İHMAL ETMEYİN, REHAVETE KAPILMAYIN”

Aşılama konusunda Türkiye’nin örnek illerinden birisi olan Çanakkale’de vakaların artması endişeleri de beraberinde getirdi. Sokaklarda yeniden maske ile gezinin vatandaşlar görülürken; Covid-19’un en hızlı yayılan varyantı nedeniyle Sağlık İl Op. Dr. Gökhan Baştürk vatandaşlara çağrıda bulunarak hatırlatma aşılarını ihmal etmemeleri çağrısında bulundu. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulmasını vatandaşlardan isteyen İl Müdürü Baştürk; hatırlatma aşıları konusunda bir kez daha çağrıda bulunarak “Özellikle 50 yaş üzerinde ve her yaş grubunda risk faktörü olan vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmak üzere hastanelerimize bekliyoruz. Aşılanma sayesinde hastalığın daha hafif seyrettiği unutulmamalı. Virüsle mücadelede en büyük silahımız olan sosyal mesafe, hijyen kuralları ve gerekli yerlerde maske takmayı ihmal etmeyelim. Tüm vatandaşlarımızı aşıya davet ediyoruz. Aşılanalım, sağlıkla kalalım" sözlerine yer verirken hastanelerle ilgili olarak ise; “Vaka sayılarımız ülke geneliyle birlikte paralel artıyor ancak şuanda hastanelerimiz rahat durumda, ama rehavete yine de kapılmamalıyız” uyarısında bulundu.

“GEREKLİ TEDBİRLER ALINMADI.. PANDEMİ BİTTİ SANILDI”

Türkiye’de gerek Sağlık Bakanlığının gerekse vatandaşların gerekli tedbirleri almadığını, bu sebeple de toplumda “Pandemi Bitti” algısı oluştuğunu, bu durumun da vaka artışlarını arttırdığına dikkat çeken Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Ayşe Güneş; “Covid-19 Pandemisi son durumu ile ilgili Sağlık Bakanlığı Covid-19 haftalık verilerine göre Mayıs sonu Haziran başı itibariyle bildirilen vaka sayısı 7500 civarında iken 4-10 Temmuz haftasında 117.095 vaka saptandığı bildirdi. Yani Haziran başı itibariyle vaka artışının istikrarlı bir şekilde sürdüğünü, vakaların bir önceki haftaya göre 2.1 kat, 2 hafta öncesine göre 4.4 kat, 1 ay öncesine göre ise 15 katına çıkmış durumda olduğunu bu verilerden anlayabiliyoruz. Haftalık ölüm sayılarının da 2 hafta öncesine göre yaklaşık 2 katına çıkarak 31' e yükseldiği bildirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütünün 27 Haziran 3 Temmuz durum raporuna göre de vaka sayılarındaki yükseliş Pandeminin sürdüğünü gösteriyor. TTB - Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu ( UDEK) tarafından yeni bir dalganın hızlı tırmanma dönemine girdiğimiz düşünülüyor. Vaka sayılarındaki artışın henüz ölüm sayısına yansımamış olması, hastalığın hafif belirtilerle atlatıldığı veya Pandeminin bittiği zannı ile hareket etmenin ne kadar sakıncalı olabileceğini unutmamak gerekir. Ayrıca Covid-19 enfeksiyonunun ölümle sonuçlanmasa da bazı kişilerde uzun dönem komplikasyonlar olarak tanımlanan hasarlar meydana getirebildiği göz ardı edilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

“YENİ VARYANT DAHA HIZLI BULUŞUYOR”

Vaka sayılarının artışı ile ilgili görüşlerini paylaşan Güneş, “Vaka sayılarının artmasında Dünya genelinde ülkelerin bağışıklama oran farklılıkları,  aşılara erişmede eşitsizliğin olması, gerekli salgın hastalık önlemlerinin alınmaması veya erken bırakılması kaynaklı virüsün yayılmaya devam etmesi ve mutasyona uğrayarak varyantlar ile varlığını sürdürmesi sorumlu tutulmaktadır. Ülkemizde saptanan vakalarda hangi varyantın baskın olduğuna dair yakın zamanda bir veri henüz yayınlanmadı. En son 30 Mayıs -13 Haziran döneminde 85 sekanslama yapılarak Omnicorn alt tipleri olan 70'inde BA2, 12'sinde BA5 varyantı tespit edildiği bildirmişti. Dünya genelinde de BA5 varyantı oran artışı bir haftada %37' den %52'ye yükseldiği bildirilmişti. Şu anki vaka tırmanışında Omnicorn BA4/5 alt varyantı sorumlu görülmektedir. Bu yeni alt varyantın klinik özellikleri henüz tüm yönleriyle bilinmemektedir. Ancak diğer Omnicorn alt varyantları gibi daha hafif enfeksiyon belirtilerine neden olabileceği yanında daha hızlı bulaşma, geçirilerek edinilen veya aşı ile sağlanan bağışıklıktan kaçabilme özellikleri nedeniyle daha fazla kişiyi etkileme ihtimali olduğu düşünülmektedir.  1 Ocak 2022-1 Nisan 2022 tarihleri arasında ülkemizde etkili olan Omnicorn BA1 alt varyantının hafif belirtilerle seyrettiği gözlemlense de sonuçta bu 3 ay içinde 15.000 kişinin ölümüne neden olduğu da bildirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

“PANDEMİ DÖNEMİNDEKİ TEDBİRLERE GERİ DÖNÜLMELİ..”

Türkiye’de hızla artan vakaların kabus geri döndü ifadelerinin kullanılmaya başlandığını ifade eden Güneş tek yolun gerekli önlemlerin alınması ve kişisel tedbirlerin uygulanması olduğunu belirterek “Vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek, hastaneye yatış gerektiren ağır hastalık ve ölümlerden kaçınmak için şu zamana kadar edindiğimiz tecrübeler ve bilgi birikimi doğrultusunda risk gruplarının aşılanması, hatırlatma dozlarının tamamlanması öncelikli olarak sağlanmalıdır. Ancak varyantlarda meydana gelen mutasyonlar nedeniyle özellikle sonbahar ve kış dönemi salgın önlemleri için mevcut aşılara kritik antijenlerin eklenmesi de gündeme getiriliyor. Toplumda hastalığın yayılımını engellemek için daha önce uygulanan kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanım zorunluluğunun yanı sıra kapalı mekanların havalandırılmasını sağlayacak önlem ve düzenlemelerin hayata geçirilmesi ve pozitiflik saptananların veya temaslıların etkili izolasyonu için HES kodu uygulamasının hızla geri getirilmesi önerilmektedir” tavsiyelerinde bulundu.

ÇANAKKALE MERKEZİNDE NEREDEYSE GÜVENLİ ALAN YOK!

Salgının pik yaptığı her dönemde Çanakkale’deki vaka oranlarının Türkiye’de ilk 5’e zaman zaman da birinciliğe ulaştığı gözlemlenmişti. HES vaka haritasında Çanakkale il Merkezi, Kepez ve Biga yine o günleri aratmayacak şekilde kırmızıya boyanmış durumda. İl merkezinde HES Vaka Haritasına göre neredeyse vakaların olmadığı bölge kalmamış görünüyor. Yerleşim alanlarının, mahalle ve caddelerin tamamında Covid-19 uyarısı bulunuyor. İl merkezinde nispeten İskele ve Demircioğlu caddesinin bir bölümü sadece orta derece güvenli alan olarak görülür.

Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor! Kronik kabızlık kasık fıtığı riskini artırıyor!

Kepez beldesi de Çanakkale’yi neredeyse aratmazken; Çanakkale’nin nüfus olarak en kalabalık olan ilçesi Biga ilçe merkezi de kırmızıya boyanmış durumda. Pandemi salgının başladığı günlerden bu yana sıklıkla ilçe merkezinde bazı mahalle ve sokaklar karantinaya alınmış, birçok köye ise giriş çıkışa izin verilmemişti.

AYVACIK, LÂPSEKİ VE YENİCE NİSPETEN İYİ DURUMDA

Çanakkale’de vakaların en az görüldüğü ilçeler ise Ayvacık, Lâpseki, Bayramiç, Yenice ve Gökçeada ilçeleri oldu. Çan, Bayramiç, Bozcaada, Eceabat, Ezine ve Gelibolu ilçe merkezleri ise mücavir alanlarında ise vaka yoğunluğu dikkat çekiyor. Uzmanlar Kurban Bayramı’nın 9 günlük tatilin vaka bilançosunun ise önümüzdeki haftalarda belirleneceğine dikkat çekerken; Çanakkale’nin Ayvacık, Gökçeada ve Bozcaada ilçelerinde vakaların önümüzdeki haftalarda artması bekleniyor.

ÇANAKKALE’DE KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ VAKASI GÖRÜLDÜ

Salgının rekor seviyelere yükseldiği Çanakkale’de bir de Kenelerle insanlara bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakası görüldü. Bayramiç’te 2 ay önce kene ısırması nedeniyle bir vatandaş hayatını kaybederken; bir vatandaşın da aynı şüphe ile hastane de gözetim altında tutulduğu öğrenildi. İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk Çanakkale’de sadece bir şüpheli vaka olduğunu belirterek; “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza bilgilendirmelerde bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

“ŞUAN PANİK YAPACAK BİR DURUM YOK”

Aniden başlayan baş ağrısı, baş dönmesi, yüksek ateş, bel ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı ve kusma gibi başlangıç ​​belirtileri olabileceğini; gözlerde, yüzde, boğazda kızarıklık ve damakta kırmızı lekeler yaygın olarak görüldüğüne dikkat çeken İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk şu an için Çanakkale’de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ile ilgili panik yapacak bir durumun oluşmadığını ancak vatandaşların yine de tedbirli olması gerektiğine dikkat çekti.

(Kaynak: Aynalı Pazar gazetesi)

Editör: Ahmet Tunç