Türkiye’de vatandaşlar aylardır “Türkiye’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı Kim Olacak” sorusuna yanıt arıyordu. Anketler her ne kadar Kemal Kılıçdaroğlu’nun sandıktan birinci çıkacağını ve büyük çoğunluğunun seçimi ilk turda kazanacağını öngörüyordu. Ancak anketler ile sandıktan çıkan sonuçlarda büyük sürpriz yaşandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye genelinde aldığı oy oranı resmi olmayan sonuçlara göre yüzde 44,95’de kalırken; AK Parti Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan’a ise ülke genelinde yüzde 49,42 oranında sandıklardan oy çıktı.

İyi Parti'nin Biga listesi açıklandı İyi Parti'nin Biga listesi açıklandı

SİNAN OĞAN İKİNCİ TURA BIRAKTI!

Resmi olmayan bu sonuçlara göre üçüncü Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan’a ise Türkiye genelinde yüzde 5,20 oranında oy çıktı. Sinan Oğan’ın yanı sıra Muharrem İnce çekilmiş olmasına rağmen ülke genelinde yüzde 0,43 oranında sandıktan oy çıktı.

Sinan Oğan’ın aldığı yüzde 5,20’lik oy oranı ile Türkiye’nin aylardır cevabını aradığı sorunun cevabı 28 Mayıs 2023 tarihine kaldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre ikinci tura bırakmaya başaran Sinan Oğan’a Çanakkale’den de ciddi oy çıktı!

SİNAN OĞAN’A ÇANAKKALE’DEN 20 BİNDEN FAZLA OY ÇIKTI!

Resmi olmayan sonuçlara göre seçimleri ikinci tura bıraktıran Sinan Oğan’a Çanakkale’den sürpriz destek geldi. Çanakkale il genelinde 20 bin 511 seçmenin tercihi Sinan Oğan oldu. Çanakkale’de Oğan’a en büyük destek ise merkez ilçeden geldi. Çanakkale Merkez ilçede Sinan Oğan’a 6 bin 940 seçmen oy verirken; ikinci en büyük destek ise Biga’dan geldi.

OĞAN’A EN FAZLA VE EN AZ OY VEREN İLÇELER

Biga seçmeninin 4 bin 237’si tercihini Sinan Oğan’dan yana tercihini kullanırken; Çan’dan da Oğan’a 2 bin 153 oy çıkması dikkat çekti. Sinan Oğan’a en az destek ise 93 oy ile Bozcaada’dan geldi. Bozcaada’ndan sonra Eceabat’tan 205 oy alan Oğan’a en az oy veren üçüncü ilçe ise Gökçeada oldu. Gökçeada’dan Oğan’a 396 oy çıktı!

ADAYLIKTAN ÇEKİLEN MUHARREM İNCE’YE 2751 OY ÇIKTI!

Sahte kasetler ve sağlığı gibi çeşitli iddialar ile Cumhurbaşkanlığı seçim yarışından çekilen Muharrem İnce’ye ülke genelinde 253 bin 618 seçmen oy verdi. Ülke genelinde yüzde 0,43 oranına ulaşan İnce’ye Çanakkale’den 2 bin 751 oy çıktı.

Muharrem İnce’ye Çanakkale’de en çok oy veren ilçe ise; Merkez’de 652 oy, Biga’da 467 oy ve Çan’dan 298 oy çıktı. İnce’ye en az oy veren ilçeler ise; Bozcaada 7 oy, Gökçeada 28 oy ve Eceabat 45 oy oldu.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç