Afet ve Acil Durum İl Müdürlüğü (AFAD) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda İstanbul için uyarıda bulundu. Kentte kuvvetli yağış ve fırtına bekleniyor. Çanakkale Valiliği de yayınladığı basın açıklamasında aralarında Biga'nın da yer aldığı Çanakkale'nin iç kesimlerinde yer alan ilçeler için yer yer orta kuvvette kar seklinde görülmesi, yağışların Cumartesi gece saatlerine kadar etkili olması tahmininde bulunulduğu ifade edildi.

Yangın kontrol altında: 575 Hektar Alan Yandı.. Yangın kontrol altında: 575 Hektar Alan Yandı..

Bu gece saatlerinden itibaren Edirne ve Kırklareli, yarın sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale, yarın öğleden sonra ise Balıkesir ve Bursa çevrelerinde kuvvetli, Kırklareli'nin kuzeyi, Çanakkale'nin güneyi ve Edremit Körfezi'nde yer yer çok kuvvetli yağış bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Çanakkale'nin güneyi, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak, cumartesi sabah saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevreleri ve Tekirdağ'ın iç kesimleri, öğle saatlerinden itibaren Çanakkale'nin iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek kuvvetli yağışların, cumartesi gece saatlerine kadar etkili olacağı değerlendiriliyor.

ÇANAKKALE VALİLİĞİ UYARDI

Çanakkale Valiliği'nden yapılan uyarıda; "Çanakkale genelinde yarın (15.12.2023 Cuma) sabah saatlerinden itibaren kuvvetli (30-60 kg/m2), Ayvacık ilçesinde yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. 16.12.2023 Cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren sıcaklıkların belirgin bir şekilde düşmesi ile birlikte yağışların il genelinde karla karışık yağmur ve kar seklinde, Çanakkale’nin iç kesimlerinde ise (Çan, Yenice, Biga ve Bayramiç) yer yer orta kuvvette kar seklinde görülmesi, yağışların Cumartesi gece saatlerine kadar etkili olması tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, ani rüzgar ve kısa sureli fırtına ile kar yağısı olması beklenen yerlerde buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karsı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

AFAD’DAN UYARI

Sel, su baskınları ve kar yağışına karşı uyarı yapılan AFAD açıklamasında şunlar kaydedildi: “İstanbul, Tekirdağ ve Çanakkale; öğleden sonra Balıkesir ve Bursa çevrelerinde kuvvetli; Kırklareli'nin kuzeyi, Çanakkale'nin güneyi ve Edremit Körfezi'nde yer yer çok kuvvetli yağış bekleniyor. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, ani rüzgar, kısa süreli fırtına, kar yağışı beklenen bölgelerde don olayı ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz.”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç