Salgının Türkiye’de görülmesinin üzerinden 2 yıl geride kaldı. Salgınla yeterince mücadele edilemediğini açıklayan Çanakkale Tabip Odası yönetimi basın açıklaması yayınladı.

Yapılan basın açıklamasında; “Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs pandemisini ilan ettiği ve Türkiye’de ilk COVID-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020’den bu yana iki yıl geçti. On dört buçuk milyon vakayla dünyada dokuzuncu sırada yer alan Türkiye salgını en ağır yaşayan ülkelerden. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi rakamlara göre bile vefat sayısı 95 binin, gerçek rakamlar ise 250 binin üzerinde. Her biri bir can. Her biri bir insan. Her biri bir anne, bir baba, bir eş, bir dost, bir arkadaş, bir sevgili, bir çocuk! Her birinin acısını yüreğimizde taşıyoruz. Korunması ve önlenmesi mümkün olan bir hastalık yüzünden öldüler” ifadeleri yer aldı.

“SALGIN DEĞİL ALGI YÖNETİMİNE ÇALIŞILDI”

Türkiye’de salgınla yeterince mücadele edilebilseydi, kapanma önlemlerinin tam alınması, sınırların yabancılara kapatılmaması gibi birçok sebepler nedeniyle salgınla mücadelenin yeterli olmadığına dikkat çekilen açıklamada; “Salgın değil Algı yönetimine çalışıldı, salgından “başarı hikayesi” çıkarıp siyasi rant hedefiyle politikalar üretildi. Salgının başlarında maske sıkıntısı yaşanırken, devamında aşılar vatandaşlarla zamanında buluşturulamadığı gibi aşı tereddüdüne neden olacak söylemler ile aşı karşıtlığının da önü açıldı. İlk günden beri gerçekleri gizleyen ve çarpıtan, yanlış yürütülen sağlık politikaları hayata geçirildi. Eksik, yanlış, tutarsız salgın yönetimi hayatları karatmaya devam etti” denildi.

“TAM KAPANMA, EKONOMİK DESTEK ÇAĞRILARINA RAĞMEN..”

Yaz mevsiminde cilt sağlığı için bu hatalardan kaçının! Yaz mevsiminde cilt sağlığı için bu hatalardan kaçının!

İktidar ve sözcülerinin salgın karşısında Sağlıkçıların uyarılarını umursamadığına dikkat çekilen açıklamada; “Alınmayan önlemler, uygulanmayan tedbirler ve bilim insanlarının, meslek örgütlerinin, uzmanlık derneklerinin, sağlık emek örgütlerinin uyarılarına kulak tıkandı. Temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışmanın durdurulması ve ekonomik destek çağrılarına rağmen “Çarklar dönecek, üretim sürecek!” ısrarı ile salgın devam etti; destek sermayeye, açlık emekçiye düştü. Salgın tabii ki bitecek. Bu günlere nasıl gelindi kısa özeti budur. Sorumluları biliyoruz! Biliyoruz ve unutmuyoruz. Unutmuyoruz ve affetmiyoruz! Sevgi, Özlem, Yas ve Öfke” denildi.

Editör: Ahmet Tunç