Çanakkale son 10 gündür AK Parti il yöneticisinin de adının geçtiği; Çan TKİ’den alınan 30 bin ton kömür, kokain, seks partileri iddialarını konuşuyor. Sosyal medyada AK Partililerin kendi aralarında yaptığı paylaşımlar dilden dile dolaşırken konu TBMM gündemine taşındı.

Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi Rıdvan Uz kesin ihraç talebiyle disipline sevk edildi

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Çan’da Türkiye Kömür İşletmelerine bağlı Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden bazı siyasilere bedelsiz kömür verildiği iddialarını soru önergesi ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanına sordu. Bakan Fatih Dönmez tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde Ceylan; T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü son on yıl içerisinde kaç ton toz kömür satışı yapıldığı ve satışların ihale ile gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği hakkında bilgi isterken, “Yıllar itibari ile hangi şirketler veya şahıslar T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi’nden kaç ton toz kömür temin etmişlerdir? Aldıkları toz kömür karşılığı kuruma ödeme yükümlülüklerini sözleşmelerde belirtilen tarihlerde yerine getirmişler midir?” diye sordu.

BİNLERCE TONLUK KÖMÜR ALIMI İHALESİZ Mİ YAPILDI?

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, T.K.İ Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğü’nden düzenli aralıklarla kömür alanlar arasında AKP Çanakkale il yöneticilerinin de olduğu yönünde iddialar bulunduğunu belirtirken, “Şayet doğru ise hangi AKP’li yönetici ya da onun sahibi veya ortağı olduğu şirket bugüne kadar hangi aralıklarla kurumdan ne kadar kömür almıştır? Bir AKP il yöneticisinin kurumdan 30.000 ton toz kömür aldığı iddiaları doğru mudur? Söz konusu binlerce tonluk kömür alımları ihalesiz mi yapılmıştır? Kuruma ödemelerini hangi tarihlerde, yapmıştır" diye sordu.

Son dört yıldır satışı yapılan linyit kömürü ve toz kömür bedellerinden tahsil edilemeyen ve biriken alacak tutarları hakkında bilgi isteyen Özgür Ceylan; “Söz konusu satışlar dolayısıyla alınması gereken tahsil edilemeyen bedeller dolayısıyla kurum zarara uğramış mıdır? Geciken tahsilatlar ile ilgili olarak ilgili kömür satış sözleşmelerinin yaptırımlara ilişkin hükümleri kurum tarafından uygulanmış mıdır? Şayet uygulanmadı ise neden sözleşmelerdeki yaptırımlara ilişkin hükümler devreye sokulmamıştır” sorularını bakan Fatih Dönmez’e yöneltti.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç