15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi 15 Temmuz şehitleri için program düzenlendi

Biga'da yaşanan ve su taşkın alanındaki araçların sular altında kaldığı görüntüler hafızalarda yerini korurken, Biga Kaymakamlığı ve Biga Belediyesi vatandaşları uyardı. Araçların su taşkın alanından zamanında çıkarılmaması nedeniyle oluşan görüntüler hem ulusal düzeyde, hem de yerel kamuoyunda uzun süre tartışılmıştı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan 'Çanakkale'de kuvvetli yağış bekleniyor' başlıklı uyarıda vatandaşlar uyarıldı. Açıklamada; "Yapılan son değerlendirmelere göre; Çanakkale'de görülen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, etkisini sürdürerek, 12 Haziran 2022 pazar günü il genelinde kuvvetli (21-50 kg/m2), Biga ve Yenice çevrelerinde çok kuvvetli (51-75 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi doğa olaylarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Gümüşçay Belediye Başkanlığı'ndan yapılan uyarıda da; "Meteorolojiden gelen son verilere göre Biga ve çevresinde kuvvetli yağış beklenmektedir. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için gerekli önlem ve tedbirleri almaları önemle rica olunur" denildi.

ARAÇLARIN KALDIRILMASI UYARISI

Kocabaş Çayı taşkın alanındaki araçların kaldırılması için vatandaşlar uyarılırken, Biga Belediyesi'nden gönderilen uyarıda; "Bu gece saatlerinden itibaren ilçemiz genelinde beklenen kuvvetli sağanak yağıştan dolayı can ve mal güvenliği açısından Kocabaş Çayı kenarında araçları bulunan vatandaşlarımızın araçlarını kaldırması, riskli bölgelerden uzak durması, tüm olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç