Çanakkale'nin en büyük ilçesi Biga’da yıkılan okulların yenisinin yapılmamasına bağlı olarak, öğrencilerin başka okullarda eğitim görmeleri ciddi bir sorun olarak dikkat çekmeye devam ederken, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu hem Karabiga kavşağıyla ilgili hem de okulların devam eden inşaatlarının son durumuyla ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi.

Öğrencilerden 'Çanakkale'de düğün var' performansı Öğrencilerden 'Çanakkale'de düğün var' performansı

İki yıldır depreme dayanıksız olduğu için yıkılan yedi okulda, 2 bin 500’ün üzerinde öğrenci ve öğretmen ikili eğitimle farklı okullarda eğitim görüyor. Eğitim Sen ve Eğitim İş Biga temsilciliklerinin açıklamalarının yanı sıra eski Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, CHP Biga İlçe Başkanı Osman Öztürk yaptıkları basın açıklamalarıyla Karabiga kavşağı ile yıkılan okulların son durumunu sormuştu. Konuyla ilgili Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan da basın mensuplarını bilgilendirmişti. Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da düzenlediği son basın toplantısında bu konulara değinmişti.

Edinilen bilgiye göre Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi'nin yapım ihalesi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilirken, inşaat çalışmaları da hız kazandı. Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi edinilen bilgiye göre ihale bedeli yaklaşık 44 milyon lirayı buldu. Kazanan firmanın okul inşaatını önümüzdeki yıl bahar dönemine yetiştirmesi hedefleniyor.

Benzin istasyonu nedeniyle sorun yaşanan Karabiga kavşağı ile ilgili ise Karayolları Bölge Müdürlüğü ile gerekli görüşmeler yapılmıştı. Karayolları Bölge Müdürlüğü'nün bakanlıkla yazışmaları sonucunda beklenen haber geldi. Biga Kaymakamı Erdinç Dolu yapılan görüşmeler ve yazışmaların sonucunda süreçte gelinen noktada aşama kaydedildiğini basın mensuplarıyla paylaştı.

a5-4

Kaymakam Dolu yaptığı açıklamada; "Karabiga kavşağı ile ilgili ihale süreci başladı. Işıklandırma yapılacak. Sorun yok. Benzin istasyonundan dolayı giriş çıkışla ilgili sıkıntı vardı. Bakanlığa yazıldı. Onay çıktı. İhale süreci başladı. Karabiga kavşağına trafik ışıkları yapılacak" ifadelerini kullandı.

Biga Ortaokulu'nun da içinde yer aldığı okul kampüsü inşaatıyla ilgili ise mevcut müteahhidin kur farkından dolayı yaşadığı sıkıntılar nedeniyle inşaatı durdurduğu iddia edilmişti. Biga Kaymakamı Erdinç Dolu konuyla ilgili; "Müteahhide 10 gün yasal süre verildi. Eğer inşaata başlamazsa yeniden ihaleye çıkacağız. Herhangi bir maddi sorunumuz yok. İhale günümüz koşulları da dikkate alınarak yenilenecek. Mayıs sonu gibi ihaleyi yapmayı planlıyoruz. Umut ediyoruz ki, okullarımız bir an önce tamamlanır" ifadelerini kullandı.

a4-5

Biga Ortaokulu, Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi, Hamdibey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Öğretmenevi, Diyarbakırlı Ekrem Ergün Eski Bina, İÇDAŞ Biga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Eski Bina ve Fen Lisesi Pansiyonu binaları yıkılmıştı.

a3-5

a2-5

Editör: Ahmet Tunç