Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın (Biga TSO) üzerinde en çok durduğu konulardan biri olan mesleki eğitim alanında önemli bir adım atıldı. Yapılan düzenlemeyle çalışan tüm lise ve üniversite mezunları ‘Ustalık Belgesi’ sahibi olabilecekler.

Millî Eğitim Bakanlığı’nın ciddi ve güzel bir adım attığını söyleyen Biga TSO Başkanı Şadan Doğan, “24 alan, 97 dalda hangi yılda mezun olduklarına bakılmaksızın istemeleri halinde ‘27 Haftalık Ustalık Telafi’ programına katılan ve çalışma hayatından olan tüm lise ve üniversite mezunları ‘Ustalık Belgesi’ alabilecekler. Başvurularını ise bakanlığa bağlı mesleki eğitim kurumlarına 4 Şubat’a kadar gerçekleştirebilecekler” dedi.

Eğitim süresince eğitime katılanların sigorta primleri ile devlet katkısı ödemeleri de olacağını belirten Doğan, programın eğitim içeriğinin tamamının işletmelerde yapılacağını vurguladı.

Köftecim Erkan hedefleri yüksek tutuyor Köftecim Erkan hedefleri yüksek tutuyor

İŞLETMELERE ÖNEMLİ DESTEK

Eğitime, işletme ile sözleşme yapılmasından sonra başlanacağını ve işletmelere asgari ücretin yarısı kadar bir destek verileceğini anlatan Doğan, “Programın süresi, ilgili alan ya da dalın çerçeve öğretim programında belirtilen süre kadar olacak ve en fazla 27 hafta olarak uygulanacak. Eğitimlere katılanlar, Millî Eğilim Bakanlığı’nın belirlediği hükümlere göre yapılan ustalık beceri sınavına, eğitimlerini tamamladıkları tarih itibarıyla açılacak ilk sınav döneminde katılabilecek. Eğitim sonunda başarılı olanlar Ustalık Belgesi almaya hak kazanacak” dedi.

Detaylı bilgi için Biga Mesleki Eğitim Merkezi (MEM):
(0286) 316 33 29