Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası Seçimli Olağan Genel Kurulu, bugün saat 11:00’de Biga Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda başladı. Genel Kurul’da mevcut başkan Emin Aktaş ile rakibi Erkan Özkan arasında bir yarış gerçekleşiyor. Sandıklar saat 17:00’de kapanacak ve sayım başlayacak. Genel Kurul’un Divan Başkanlığı’na Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur önerildi ve seçildi. Divan Başkanvekilliği’ne Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, katip üyeliğe Çan Şoförler Odası Başkanı Cemali Ergin, Biga Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz, Karabiga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atilla Özbahadır önerildiler ve seçildiler. Divan seçimi sonrası saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Yönetim kurulu faaliyet raporu okundu ve denetim kurulu raporu okundu ve ibra edildi. Bilanço, gelir ve gider hesapları okundu ve kabul edildi. Yönetim kurulu ve denetim kurulu ayrı ayrı ibra edildi. Yeni dönem çalışma programı ile bu program içinde yer alacak olan eğitim, teorik ve pratik kurs programları ve tahmini bütçe görüşülüp kabul edildi. Aylık ücretler, huzur hakları, yol ve konaklama ücretleri tespit edildi. Genel Kurul’da konuşan Divan Başkanı İbrahim Mutur; “5362 sayılı yasaya göre meslek odalarımızda bizim 4 yıllık dönemlerimiz hesap dönemlerimiz. Bir diğer anlamıyla karne dönemlerimiz. Burada zaten 3 yıla yakın süredir pandemiyi çok yoğun yaşadık. Ben özellikle tüm esnaf ve sanatkarlarımıza, kahve ve lokantacı esnaf ve sanatkarımıza çok ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Kimileri uzun süre kapalı kaldı. Kimileri paket servise döndü. Esnaf sanatkarlarımız için çok önemliydi. Ayrıca şoförlerimizi de es geçmeyeyim. Hepinizden Allah razı olsun. Bugün itibariyle Çanakkalemizde 3 mesleki odamızın genel kurulu var. Birlik Başkanımız Ünal Özcan da başka bir genel kurulda görevli olduğu için bize bu görevi tevdi etti, sizler de uygun gördünüz. Selamını ileteyim” ifadelerini kullandı.

“30 YILLIK ODANIN YÖNETİM ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Dilek ve temenniler bölümünde ilk olarak başkan adayı Erkan Özkan’a söz verildi. Özkan burada yaptığı konuşmada; “Selamünaleyküm. 1981 yılında kurulmuş bir işletmenin en büyük evladıyım. 15 yıldır evliyim. 2 çocuğum var. Şuan aramızda bulunan babama çok teşekkür ederim. Bugüne kadar yanımızda oldu. Çok genç bir ekibiz. Göreve hazırız. 30 yıllık bir odanın yönetim anlayışını değiştirmek istiyoruz. Bu gençliğin içinde de İrfan Yavaş ağabeyimiz var. 25 yıllık bir yönetim anlayışı, tecrübesi var. Güzel bir harman olduk. Göreve gerçekten hazırız. 2020-2021 yılında kovit 19 hastalığı dünyamızı ve bizi çok etkiledi. Tek tek gezmiş olduğumuz üyelerle konuştuk, dertleştik. Aramızda mekanı kapamış olanlar var. Evini, arabasını satmış, yetmemiş kredi çekmiş, ticari itibarını korumak için çalışan arkadaşlarımız var. Allah nasip eder de göreve gelirsek, bütün ekip arkadaşlarımla söz veriyorum, her zaman yanınızda olacağız. Ama maddi, ama manevi olarak. Yapacaklarımızla alakalı çok ciddi projelerimiz var. Küçük bir şeyler söylemek gerekirse Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası yönetimi olarak Biga’nın lezzet şehri olduğunun unutulmamasını istiyoruz. Biga’nı köftesi, eti, ekmeği, peynir tatlısı, her şeyi meşhur. Ben çocukken bilirim, dışarıdan gelen misafirlerimiz, ekmeği dahi buradan alıp götürürlerdi. Sosyal olarak odamızın çok geride kaldığını düşünüyoruz. Bununla alakalı web tasarımcısı arkadaşlarla konuştuk. Profesyonel bir sayfa kurmak istiyoruz. Başkanlık telefon numarası alacağız. Yapacağımız ilk işlerden biri bu olacak. Ekibimin içinde mesleğimizle alakalı her sektörden kişi var. Whatsapp grupları kuracağız. 7-24 üyelerimizle iletişim halinde olacağız. Az önce de anlatıldığı gibi odamızın gelirleri yok. 30 yıldan beri odamız var. Mevcut yönetimi aynı. Ama bir gelir kalemi yok. Bununla alakalı ciddi çalışmalar yaptık. Güzel sponsorlar bulduk. Güzel anlaşmalar da yaptık. Hepsinin keyfini beraber yaşayacağız. Allah nasip ederse, oda yönetimi olarak ayda bir sefer bu odada toplantı yapmak değil, üyelerimizle de bölüm bölüm, köftecisi, lahmacuncusu, dönercisiyle de toplanacağız. Ciddi anlamda iletişim eksikliği var. Odamızı artık baştan aşağı değiştirmek istiyoruz. Diğer odalarımız çok iyi durumda. Sonuç olarak şunu söyleyeceğim. Emin ağabeyimiz bizim büyüğümüz. Hürmette, saygıda, sevgide kesinlikle kusur etmedik. Gerçekten bugüne kadar, 1991’de başkan olmuş ve odamızın bugünlere kadar getirmiş bir kişidir kendisi. Kendisini çok seviyoruz. Ama 30 yıllık yönetimin onu artık yorduğunu düşünüyoruz. Buradan kendisine ve yönetimine teşekkür ederim. Biz oylarınıza talibiz. Seçim sürecince hep birlikte konuştuk. Güzel bir genel kurula imza atmak istiyoruz. Allah nasip eder, bize görevi layık görürseniz bir göreve hazırız. Genciz. Hevesliyiz. Bize büyüklerimiz şunu öğretti. Seçim biter, geçim başlar. Bize burada destek veren vermeyen herkesten Allah razı olsun” ifadelerini kullandı.

“SON KEZ ADAYIM”

31 yıllık başkan Emin Aktaş ise daha sonra kürsüye çıktı ve; “Bu salonda bize 4 yıl önce görev verdiniz. Bu görevi layıkıyla yaptığımıza inanıyoruz. Bugün burada Biga Lokantacılar ve Köfteciler Esnaf Odası’nın seçimli genel kurulunu yapıyoruz. Ben 1989’da dernek kurduk 17 kişiyle. 1991 yılına kadar dernek olarak yürüttük ve oda olduk. 1991 yılından bu yana layıkıyla görevimi yaptım. Diğer odalarımızın görevi neyse biz de onu eksiksiz tamamladık, yaptık. Arkadaşımız diyor ki ‘odanın şeyini değiştireceğiz.’ Neyini değiştireceksin? Nasıl değiştireceksin? Yasa ile kanun ile çalışıyorsun. Kendi işyerin değil ki. Yasa ne diyorsa, kanun ne diyorsa onu yapacaksın. Her konuda görevimizi yaptık. Bu dönem yine nasip olursa, ‘Emin Başkan bir daha göreve devam et’ derse üyelerimiz yine göreve devam edeceğiz. Sizlerin haklarınızı her durumda her zaman savunduk. Adım gibi inanıyorum. Her yerde savunduk. Yine de savunacağız. Ekibimle beraber bir dönem daha görevimizi yapacağız, sizler oy verirseniz. Değerli üyelerim. Bu dönem de benim son adaylığım olacak. Hep son son dedik ama şöyle söyleyeyim. Daha 3 dönem önce son dedik. Ama ‘Başkanım ne olursun bırakma bizi’ dediler. Ama bu dönem nasip olursa arkadaşlarımızdan birin hazırlayacağız ve son olacak” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Dolu emekli öğretmenleri ziyaret etti Kaymakam Dolu emekli öğretmenleri ziyaret etti

Genel Kurul’a Biga Belediye Başkan Yardımcıları Nazım Hikmet Keskiner ile Sıtkı Keçeci, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur, Biga Kahveciler Esnaf Odası Başkanı İlhan Yavuz, Karabiga Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Atilla Özbahadır, Çan Şoförler Odası Başkanı Cemali Ergin, Biga Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi yönetimi adına Mustafa Kurt, Doğnak Kooperatif Başkanı Mehmet Can, Biga Sebze ve Meyve Pazarcıları Derneği Başkanı Hüseyin Sert, İyi Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir, Biga Pomaklar Derneği Başkanı İrfan Çınar ve üyeler katılım gösterdiler.

Kongrede Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan’ın mesajları okundu. Biga Lokantacılar ve Köfteciler Odası’nca mesleğinde tecrübeli, mesleğine ve ilçemize katkısı bulunan Mehmet Canbaz, Hasan Yapıcı, Ramazan Aydın, Ahmet Arslan, Fahri Canbaz ve Mustafa Sölüm’e plaketleri hazırlandı ve genel kurula katılan tek üyeye Emin Aktaş tarafından pkaket verildi. Genel Kurul’un tamamlanmasının ardından seçime geçildi. Seçimin 17:00’de tamamlanması ve oy sayımına geçilmesi bekleniyor.