Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, yapım süreci devam eden okulların inşaat alanlarını Biga’da görev yapan gazetecilerle birlikte ziyaret etti. Okulların yapım süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Dolu, yaklaşık 2 yıldır okulların yapımı konusunu çözmeye çalıştıklarını belirtti. Ekonomik gerekçelerle geçen yıl yüklenici firmanın projeden çekildiğini belirten Dolu; "Geçtiğimiz yıl fiyatlar revize edildi, güncellendi. Bakanlığa sunuldu. Özellikle milletvekillerimiz ve siyasi parti temsilcilerimizle Ankara ziyaretimiz oldu. Hukuki sorunun çözülmesi ile Bakanlığımız yeni fiyatlarla ihaleye çıkılmasında bir sakınca görmedi. İhalesi İl Özel İdaresi tarafından gerçekleştirildi" dedi.

“İHALE SÜRECİNİN UZAMASI TAMAMEN HUKUKİ...”

Dolu konuşmasında; “Yaklaşık bir buçuk 2 yıldır Biga’nın okullar problemi vardı. Ben 1.5 yıldır buradayım. Bir buçuk yıldır en önemli aslında çözmeye çalıştığımız konulardan birisiydi. İşte geçen seneki malum dövizden kaynaklı sorunlardan dolayı işi alan yüklenici işi bırakmıştı. Tabi hukuki problemler vardı. Yüklenici firmayla ilgili, onları çözmek belli bir zaman aldı. Tabi ister istemez vatandaşlarımızında aklında çeşitli sorular oluştu. Bu yeniden ihaleye çıkılma sürecinin uzamasıyla ilgili. Ama bu zamanda söylemiştim, yine tekrar ediyorum. Bu işin biraz yeniden ihale sürecinin vakit alması nedeni tamamen hukuki. Daha önceki firmayla olan sözleşmenin iptaliyle ilgili sorunlardan dolayı uzadı. Yoksa herhangi bir bütçesi, ekonomik vesaire herhangi bir sıkıntı yoktu. Geçtiğimiz yıl fiyatlar revize edildi. Fiyatlar güncellendi, bakanlığa sunuldu. Hukuki sorunun çözülmesiyle birlikte bakanlığımız tekrar yeni fiyatlarla ihaleye çıkılmasında bir sıkıntı bir sakınca görmedi ve ihalesi il özel idaresi tarafından gerçekleştirildi" dedi.

“EYLÜL AYINA YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Şantiye alanında 5 bina bulunduğu anlatan Dolu; "Kampüs alanımızda iki adet 24 derslikli okul, bir adet 32 derslikli okul, biri 200 kişilik kız ve erkek öğrencilerimiz için yurt, bir de çok amaçlı salon yemekhanesi ile tüm binaların altyapı ısıtmalarının olacağı kısım var. 25 bin 500 metrekare inşaat alanı olan kampüsü inşallah öğrencilerimizin ve eğitim camiamızın hizmetine sunacağız. Eylül ayına Biga Ortaokulu’nu yetiştirmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

okullarbölgesi6

YATIRIM PROGRAMINA ALINDILAR

Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu, İmam Hatip ve iki anaokulunun projelerinin 1 içinde tamamlanacağı ve ihale sürecine geçileceği öğrenildi. Esentepe’de 16 derslikli ilkokul ile Hamdibey’deki okul ise 2023 yatırım programı içinde yer alıyor. 12 derslikli özel eğitim anaokulu, Cumhuriyet Okulu’nun yıkılan yerleşkesinde inşa edilecek. Cumhuriyet Okulu Biga Meslek Yüksek Okulu’nun önceki yeri olan bölgeye inşa edilecek. O bölge okullar bölgesi olacak. Eski sağlık meslek lisesi yerine ise Hamdibey Meslek Lisesi gelecek. TOKİ tarafındaki ihalesi yapılan ama bir türlü başlanamayan okullar ise Biga Kaymakamlığı’nın girişimleriyle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan İl Özel İdaresi’ne devredildi. Okulların yapım işinin başlaması planlanıyor.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu'ya ziyarette, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, AK Parti İlçe Başkanı Nihat Borazan, MHP İlçe Başkanı Salih Altınkaya, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan ile Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga İlçe Özel İdare Müdürü İsmail Satılmış ile yüklenici firma temsilcisi eşlik etti.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

okullarbölgesi5

okullarbölgesi4

ÇOMÜ Kıskandıracak Bir Destinasyon Merkezi Kuruyor ÇOMÜ Kıskandıracak Bir Destinasyon Merkezi Kuruyor

okullarbölgesi3

okullarbölgesi2

okullarbölgesi1

Editör: Ahmet Tunç