Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO)’nın 2023 yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Mayıs ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Ülke olarak oldukça hareketli ve yoğun günlerden geçiyoruz. Birkaç gün sonra Cumhurbaşkanlığı ve TBMM üyelerinin seçimi için sandığa gideceğiz. Ancak bunun yanında hepimizin bildiği, ülkemizin belki de tek gündemi olması gereken deprem ve depreme hazırlık var. Bugün Meclis toplantımızda, bu kritik gündemi yakından bilen çok kıymetli bir misafirimiz vardı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Yapı Mühendisliği Bölümü’nden Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Alper İlki. Bugünlerde seçim nedeniyle deprem her ne kadar biraz geri planda kalsa da seçim atmosferinin dağılmasıyla yeniden deprem konusuna odaklanılacağını düşünüyorum. Ülkemizin benzer afetler yaşamaması için tedbiri de elden bırakmamak zorundayız” dedi.

“DEPREM TEHDİDİ GERİ PLANDA KALDI..”

Yaşanan deprem felaketinin seçimler nedeniyle geri planda kaldığına dikkat çeken Osman Okyay; “Bildiğiniz gibi, Şubat Ayı Meclis toplantımızda odamızda bir Afet Koordinasyon Komisyonu kurulması kararı alınmıştı. Bu komisyon, ilk toplantısını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdi. Bu komisyon ile başta Çanakkale’de olmak üzere, tüm Türkiye’de afete hazırlık seviyesini en üst düzeye çıkarmak, özellikle afet sonrası ilk 72 saatte gerekli koordinasyonu sağlamak, afet sonrasında da yardım taleplerini etkin şekilde değerlendirmek ve yönetmek. Odamızın bu adımlarını planlar ve hayata geçirirken, Sayın Prof. Dr. Alper İlki gibi uzmanların görüşleri oldukça kıymetli. Kendisinin anlattıklarının önümüzdeki çalışmalar için bize yol göstereceğine inanıyorum” dedi.

“SANDIKTAN NE SONUÇ ÇIKARSA ÇIKSIN..”

14 Mayıs seçimleri sonrası yeni dönem ile beklentilerini açılayan Osman Okyay; “Şimdi önümüzde bir seçim var. Sandıktan çıkan sonuç her ne olursa olsun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. İş dünyası olarak yeni döneme dair en büyük temennimiz, ekonomik istikrarın ve güven ortamının sağlanmasıdır. Bunun başında enflasyonun kontrol altına alınması yer alıyor” dedi.

“KURAKLIK.. TEDBİRİ ELDEN BIRAKMA LÜKSÜMÜZ YOK”

Çanakkale’de son yıllarda görülen kuraklığın bu yılda yeterli kar yağışı olmamasıyla tehdit edici boyutlarda olduğunu belirten Osman Okyay; “Çanakkale gündeminden de öne çıkan birkaç gelişmeyi sizinle paylaşmak istiyorum. Önce son aylarda özellikle konuştuğumuz kuraklık konusunda sevindirici bir gelişme var. Şehrimizdeki son yağışlarla neredeyse tamamen boşalan barajlar yeniden dolmaya başladı. Toprak şimdilik suya kavuştu, fakat tedbiri elden bırakma lüksümüz yok. Önümüzde kurak geçmesi muhtemel yaz ayları var. Umarım, bu ay ve sonraki ay boyunca yağışlar verimli bir şekilde devam eder ve kuraklık daha da ciddileşmeden üstesinden geliriz” dedi.

“HİÇBİR GÜNDEM DEPREMİN ÖNÜNE GEÇMEMESİ GEREKİYOR”

Mayıs ayı Meclis Gündeminin açılış konuşmasını yapan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman: “Prof. Dr. Alper İlki Bey’i dinledik biraz önce. Daha önce de vurguladığımız gibi,  hiçbir gündemin Ülkemizin acı bir gerçeği olan deprem gündeminin önüne geçmemesi gerektiğini engin tecrübesi ile bizlere hatırlattı. Hatalı yapılaşmalardan kaynaklı can kayıplarının bir daha yaşanmaması temennisi ile Alper Hocamıza bu aydınlatıcı sunumu için çok teşekkür ediyoruz. Üye durumumuz hakkında da sizleri bilgilendirmek isterim. Son Meclis toplantımızdan bugüne 46 üyemiz aramıza katılırken 6 üyemiz kaydını kapattı. 9113 üyemiz ile her gün büyüyen bir aileyiz” dedi.

Şadan Doğan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü ile görüştü Şadan Doğan, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü ile görüştü

Ersin Kahraman konuşmasının devamında 14 Mayıs seçimleri ile ilgili olarak; “14 Mayıs 2023 Pazar günü 2023 Türkiye genel seçimleri yapılacak ve bu seçimler ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yeni üyeleri belirlenecek, Türkiye Cumhurbaşkanlığı seçiminin de ilk turu yapılmış olacak. Öncelikle Milletimiz ve Ülkemiz için en hayırlısının olmasını temenni ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan bu kıymetli yılda; Çanakkale’miz ve Cennet Vatanımızın her köşesi için, Vatan ve Bayrak kırmızı çizgimizden asla ödün vermeyecek, ihtiyaç duyulan liyakat ve ulaşılabilirlik kriterlerine sahip, bizlere hizmet için seçildiğini unutmayacak, ortak hedeflerde beraber yürüyeceğimiz vekillerin seçilmesi dileği ile hepinizi saygı ile selamlıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç