18., 20. ve 21. Dönem Çanakkale milletvekilliği ile 55.Türkiye Hükümeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, 57. Türkiye Hükümeti'nde Başbakan Yardımcılığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevlerinde bulunan Cumhur Ersümer, Demokrat Parti Çanakkale İl Başkanlığına nezaket ziyaretinde bulundu. Geçtiğimiz Şubat ayında İl Başkanlığına atanan Serdar Sertaç Ekmekçi’ye görevinde başarılar dileyen Ersümer yaptığı açıklamada; “Ziyaret sebebimiz yeni atanan Demokrat Parti İl Başkanı ve ekibine hayırlı olsun temennisinde bulunmaktır.  Gündemimizde artık seçimler var; ben seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Seçime girecek parti ve aday arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Türkiye’nin önemli bir dönemeçte çok önemli bir karar vereceğini düşünüyorum. Zor günlerde, sıkıntılı zamanlarda verdiği kararlarla sorunları problemleri çözmek yine vatandaşlara düşer. Türkiye’nin ve yaşadıklarımızdan çıkartacağımız sonuç budur. Ümit ediyoruz; bu seçimler Türkiye’nin önünü açacak ve nefes aldıracak, vatandaşlarımızı hem ekonomik hem de siyasi sonuçlar olacaktır diye düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“YETER ARTIK SÖZ MİLLETİNDİR SLOGANINI İLK SÖYLEYENLERDEN BİRİSİ DE..”

MHP Biga'nın aday listesi belli oldu MHP Biga'nın aday listesi belli oldu

Demokrat Parti’nin kurucuları arasında babasının da bulunduğunu ifade eden Ersümer; “Babam Demokrat Partinin kurucularından idi; 1946 yılında kurulduğunda “Yeter artık, söz milletindir” sözünü ilk söyleyenlerden birisidir. Onun için Demokrat Parti ile ilişkilerimiz yüzeysel değil; gönülden bağlarımız vardır. İnşallah bu bağları siyasi cenahta da daha da güçlendireceğiz” ded.

Demokrat Parti İl Başkanı Serdar Sertaç Ekmekçi ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Sizlerin bıraktığı bayrağı bizler daha yukarıları taşımak için çalışıyoruz. Partimizi gençleştirerek, kuvvetli bir şekilde bu misyonu ayağa kaldırmak için gayret göstereceğiz. Seçimlerden sonra daha da güçleneceğimize inanıyoruz. Ziyaretiniz bizlere güç vermiştir, ziyaretinizden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

“AKP OYLARINDA AŞAĞIYA DOĞRU BİR ÇEKİLME VAR”

Çanakkale ve Türkiye Genel Seçim sonuçları ve Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları ile ilgili tahminleri sorulan Cumhur Ersümer şöyle yanıt verdi; “Çanakkale’ye baktığımızda merkezde yüzde 65’e ulaşan oyları ile CHP var. Geçen seçimlerde 2 AKP 2 de CHP’nin aday çıkarttığı bir il. İYİ Parti çok az bir oy ile bir milletvekili kaybetti. Aradan geçen süreyi ve son yaşanan gelişmelere, ülkemizin ve Çanakkale’nin içinde bulunduğu duruma baktığımızda; AKP’nin geçen seçimlerde bir düşüş içerisinde olduğu, bu durumun da tüm Türkiye genelinde olduğu görülüyor. AKP oylarında aşağıya doğru bir çekilme var. Milletimizin arzusu ve teveccühü artık AKP’nin dışında diğer partilere yönelmiş durumda. AKP’nin geçen seçimlerdeki varlığını gösteremeyeceği, muhalefetin ise daha etkin olduğu ve iyi bir sonuç alacağı görülüyor” dedi.

“KILIÇDAROĞLU’NUN ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE OLDUĞU GÖRÜLÜYOR”

Kendisine ulaşan bir kamuoyu yoklamasını değerlendiren Ersümer; Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak ise; “Az önce bana ulaşan kamuoyu yoklamasında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Sayın Erdoğan’ın bayağı önünde bir oy aldığı görülüyor Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Meclis aritmetiği de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına yakın olur, bağlantılı olur diye düşünüyorum. Olması gereken de budur; cumhurbaşkanı A partisinden, meclis çoğunluğu B partisinden olmaz inşallah. Siyasette hizmet edenlerin birbiriyle uyumlu yürümesi önemli sonuçları ortaya çıkartıyor” ifadelerini kullandı.

“ERKEK’İN BAKANLIĞINI ŞİMDİDEN KUTLARIM. TURAN BAŞARILI BİR SİYASETÇİYDİ..”

Çanakkale Seçim sonuçları ve Çanakkale siyasetinin önemli isimlerinden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve AK Partili Bülent Turan’ın aday gösterilmemesi ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Ersümer; “Bülent bey başarılı bir siyasetçi idi Çanakkale’de. Önemli görevlerde bulunmuştu; umut ederim ki AKP yönetimi Bülent beyi göz ardı etmez. Ancak üç dönem kuralına takıldı. Kendi arzusuyla veya Genel Merkezin arzusuyla dışarıda kalmış değil. Diğer taraftan bilinen bir gerçek ki; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde milletvekilleri bakan olarak atanmıyor. Ben başka bir sonuç çıkartıyorum Muharrem Erkek’in aday gösterilmemesi. Ümit ediyorum bir Çanakkale çocuğu, önümüzdeki günlerde iktidarı kazanırlarsa bakan olacaktır diye düşünüyorum. Şimdiden kutlamamız gerekiyor kendisini” dedi.

“BANA GÖRE; ÇANAKKALE LİSTELERİNDE SÜPRİZ YOK”

Hemen hemen kesinleşen Çanakkale Milletvekili adaylarının listesinin kendisi için sürpriz olmadığını ifade eden Ersümer; “AKP’nin birinci sırası ile adı geçen Ayhan Gider bizim bildiğimiz, tanıdığımız, efendiliği ile kabul görmüş arkadaşımızdır. Babası ANAP İl Genel Meclis üyeliği yapmış bir isimdir. CHP’den birinci sırada olduğu konuşulan İsmet Güneşhan ise; siyasetin emekçisidir. Yılardır CHP içerisinde hemen hemen her kademede görev almış önemli bir isimdir. İYİ Parti’de bir belirsizlik var gibi görünse de; İYİ Parti Genel Başkanı yardımcısı dururken başkasını birinci sıraya koyması düşünülemez. Belki başka bir il de başka bir sırada koyacaktır bilemeyiz. Bana göre Çanakkale milletvekili adayları arasında ve listelerde sürpriz yoktur” dedi.

(Haber Merkezi)

IMG_2199

IMG_2197

IMG_2196

IMG_2192

Editör: Ahmet Tunç