AFAD'ın geçtiği son bilgiye göre saat 16.09'da Çanakkale'nin Biga ilçesinde 4.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Deprem Çanakkale’nin yanı sıra çevre illerden de hissedildi. Biga merkezde ve köylerde de deprem hissedilirken, vatandaşlar korkuyla açık alanlara çıktılar. Edinilen bilgiye Biga'da herhangi bir bina hasarı ya da yararlanma olayı gerçekleşmedi.

Biga'da özellikle son 10 günde çok sayıda deprem meydana gelirken; Lapseki'nin Çataltepe ve Dişbudak köyleri merkezli de 2 ve üzeri büyüklüğünde depremler meydana geldi.

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada il genelinde yapılan taramalar sonucunda herhangi bir maddi hasar gerçekleşmediği bilgisi basınla paylaşıldı.

"OLUMSUZ BİR DURUM YOK"

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da yaptığı açıklamada; "Çanakkale Biga’da 4,6 büyüklüğünde meydana gelen depremde AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. An itibari ile olumsuz bir durum yoktur. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun" ifadelerini kullandı.

Çanakkale Valiliği'nden ve Biga Kaymakamlığı'ndan yapılan basın açıklamasında, "Bugün (Salı) saat 16:09’da İlimiz Biga Merkezli 4.6 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş olup alınan ilk bilgilere ve yapılan taramalara göre ilimizde herhangi bir olumsuz durum olmamıştır. Geçmiş olsun dileklerimizle kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadelerine yer verildi.

Biga Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı Biga Belediye Meclisi ilk toplantısını yaptı

DOĞAN PERİNÇEK DEPREMİ DEĞERLENDİRDİ

Çanakkale'de deprem araştırmalarıyla bilinen deprem uzmanı Doğan Perinçek; "Bugün saat 6.09 dan itibaren Hisarlı, Gürgendere, Beypınar köyleri dolaylarında tekrar deprem fırtınası başladı. 4.6 büyüklükteki ilk depremden sonra artçılar devam ediyor. Artçıların toplam sayısı 143 e ulaştı, en büyükleri 3.0 ve 2.4. Harita son bir haftada bölgede olan depremleri gösteriyor. Önceki haftalarda deprem derinlikleri 10 km altında iken son 7 gün deprem derinlikleri 10Km derinlikten daha yüksek değerlere ulaştı. Bu durumu endişe ile takip ediyorduk ve bugün 4.6 büyüklükte depremi yaşadık. Aynı alanda Şubat başından beri 4-9 gün arayla deprem fırtınası yaşıyoruz. Bunlar 7 Şubat, 12 Şubat ve 16 Şubat ve bugün. Son bir haftada dikkati çeken diğer bir konuda; Şeytan Üçgeni içinde olan depremlerin denizde daha az karda daha fazla olması. Öngördüğümüz gibi depremlerin sayıları Biga, Çan yönünde artıyor" ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

429928620 1794088764443369 8824676878053924040 N

Editör: Ahmet Tunç