Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından konuştu.

Alınan kararlar özetle şöyle:

✔ Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi 05.00 – 22.00 arasında devam edecek. Hafta sonu ise cumartesi günü 22.00’e kadar sokağa çıkılabilecek.

Biga’da Polis Haftası kutlandı Biga’da Polis Haftası kutlandı

✔ Kafe ve restoranlar hafta içi ve cumartesi günleri sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında belirlenen şartlar dahilinde masaya hizmet verebilecek. Paket servis ise gece 24.00’e kadar devam edecek.

✔ Spor salonu, kahvehane, çay bahçesi, halı saha, lunapark gibi işletmeler pazar günü hariç 07.00 ile 21.00 arasında açık olacak.

✔ Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak.

✔ Kamuda esnek mesai uygulaması devam edecek.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek. Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecek. Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle:

"Son kabine toplantımızdan bu yana milletimizle pek çok eserin, müjdenin sevincini paylaştık. Süper Lig'i önümüzdeki sezon taraftarlarımızla birlikte gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz. Basketbol'da Avrupa zaferine ulaşan Anadolu Efes'in sevincine ortak olduk. Kendilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.Jimnastikte ülkemize altın madalya getiren Ayşe Begüm Onbaşı kızımızı da arayarak tebrik ederek başarılarının devamını diledik. Türkiye ulaşımda yeni bir devrim yaşayacaktır.

Bizim ülkemiz için yapacak daha çok hizmetimiz var. Bizim inşa edeceğimiz çok hizmetimiz var. Gençlerimize bırakacağımız en önemli mirasımız olan 2053 vizyonumuz için katetmemiz için gereken daha çok mesafemiz var.

400 km'lik Kuzey Marmara otoyolumuzu hizmete almış bulunuyoruz. Nakkaş bölümünü de inşallah en kısa sürede tamamlayacağız. Kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşım meselesini kökten çözmüş bulunuyoruz.

Ülkemizi ve milletimizi kısır çekişmelerin, sahte gündemlerin, karanlık senaryoların kıskacına hapsetmek isteyenlere eyvallah etmedik, etmeyeceğiz.

Türkiye, NATO başta olmak üzere üyesi bulunduğu uluslararası güvenlik kurumlarına olan sorumluluğunu hakkı ile yerine getirmiştir. Çarşamba günü Meclis'te gerçekleştirdiğimiz toplantıda kapsamlı değerlendirme yaptık. Aynı akşamda ABD şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca şirket temsilcilerinin tüm sorularını da cevapladık. Yakın tarihimizin kara günlerinden biri olan 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde Demokrasi ve Özgürlükler adasında bir araya geldik."

Cuma günü milletimizin hayali olan Taksim Camii'ni açtık. Taksim Camii'nden yankılanan sese karşı dile getirilen rahatsızlıkların gerisinde güçlü ve büyük Türkiye'nin ayak seslerinden duyulan korku vardır Birileri sembol olarak görmeyebilir ama  bilesiniz ki Çamlıca Kulesi bu asrın sembol eserlerinden birisidir. Çamlıca'nın eski halini bilenler, yeni halini çok daha iyi takdir edecektir. İstanbul Boğazı'nın silüeti yepyeni bir çehreye kavuşmuştur.

İnşallah bir asır sonra cumhuriyetimizi gerçek gündemine asıl rayına oturtmuş olarak ülkeyi gençlerimize emanet edeceğiz. Yaklaşık bir buçuk yıldır dünyayla birlikte ülkemizi de esir olan mevcut salgınla mücadelemizi her cephede kararlılıkla sürdürüyoruz.

Milletimizin her kesimine verdiğimiz destekleri sizlerle paylaşmıştık. Toplamda 661 milyar lirayı bulan hibe ve desteklerin ülkemizin salgın sürecini çok ciddi ekonomik kayıplara, sosyal sıkıntılara, güvenlik tehditlerine maruz kalmadan geçirmesinde çok büyük katkısı olmuştur.

Bugün Türkiye dünyada milli gelirine oranla halkına etkin, yaygın, yüksek tutarlı destekleri sağlayan ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada her şey güllük gülistanlık da sadece Türkiye’de sıkıntı yaşanıyor gibi hava oluşturmaya çalışanlara verilecek en güzel cevap uluslararası kuruluşun bu tespitidir. Bugün büyüme rakamları açıklandı. Ekonomimizin yüzde 7 büyüyerek Çin'in ardından ikinci sırada yer alması milletime ve basın mensuplarına herhalde bir şeyler ifade ediyor.

Ülkemiz yaklaşık 10 bin ilave istihdama karşılık gelen 3400 proje ile 2,3 milyar liralık kırsal kalkınma yatırımına kavuşmuştur. Geçtiğimiz hafta Karadeniz'deki doğalgazın ardından karada da 3 petrol kuyusunun müjdesini paylaşmıştık.

Diğer yandan aşı çalışmalarında da dünyada ilk 10 ülke arasındayız. Üstelik bunu kendisi aşı üretmediği halde başarmış ülkeyiz. İnşallah yıl sonu bitmeden kendi aşımıza kavuşmuş olacağız.

Vaka ve ölüm sayılarındaki nisbi azalmanın hedeflediğimiz oranda değilse bile önemli ölçüde sürüyor olması tedbirlerin amacına ulaştığının aslında en güzel ifadesidir. Yarından itibaren devreye girecek kademeli normalleşmeyle ilgili istişareleri gerçekleştirdik.

Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir. Bu sınırlama hafta sonu cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında, yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.

Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri, vaka ve vefat sayılarındaki değişime, aşılamada kat edilen mesafeye göre yeniden belirlenecektir. Yeme-içme yerleri 07.00-21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapabilecek, saat 24.00'e kadar paket servisini sürdürebilecek. Bu mekânlarda sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günü ise sadece paket servis hizmeti verilmeye devam edilecektir.

Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek. Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek

Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebileceklerdir. Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacaktır Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

Editör: TE Bilisim