Trafik kazaları her yıl can alırken, İçişleri Bakanlığı da trafik kazalarının önlenmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Trafik Haftası nedeniyle bugün Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde Tevfik Başarı Camii önünde yapılan uygulamaya katılan Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, öğrencilere trafik güvenliği ve yaya önceliği ile ilgili bilgi verdi. Ardından öğrencilerle yaya geçidi uygulaması yapılırken, öğrenciler de emniyet ekiplerinin durdukları araçlardaki sürücülere yaya geçişinin önceliği ve emniyet kemerinin önemi konusunda bilgilendirme yaptılar.

Bu yılın teması 'Sabrınla yol ver hayata' olurken; öğrencilerin ellerinde; 'Trafik kuralları hayat kurtarır', 'Emniyet kemeri takın ve taktırın', 'Öncelik yayanın öncelik hayatın' ve 'Trafik kurallarına uyalım' yazılı dövizler yer aldı.

'Bu yolda sana çok güveniyoruz' sloganıyla emniyet kemeri kullanımına dikkat çekilirken, dağıtılan broşürlerde; "Yolumuz dikkat edenlerle, kurallara uyanlarla güvenli. Hep birlikte nice bayramlar için sana güveniyoruz' ifadeleri yer aldı.

Yapılan etkinlik kapsamında Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesi hatırlatılırken; "2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapilan degişiklikle, 'Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar' hükmü getirilmistir" şeklinde bilgilendirme yapıldı.

Uygulama Biga İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Biga İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı trafik ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Uygulamaya Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga İlçe Emniyet Müdürü Emre Bolat, Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Biga İlçe Jandarma Komutanı Hüseyin Servi, öğrenciler ve öğretmenleri ile polis ve jandarma trafik ekipleri katıldılar.

(Haber: Ahmet Tunç)

IMG_7367

IMG_7362

IMG_7361

IMG_7358

IMG_7356

IMG_7355

IMG_7354

IMG_7352

IMG_7348

Erenoğlu, ÇOMÜ’nün yıllık değerlendirmesini yaptı Erenoğlu, ÇOMÜ’nün yıllık değerlendirmesini yaptı

IMG_7345

IMG_7341

IMG_7327

IMG_7323

IMG_7319

IMG_7314

IMG_7311

Editör: Ahmet Tunç