Taksim'de İstiklal Caddesi'nde meydana gelen ve ilk belirlemelere göre 6 kişinin yaşamını yitirdiği 53 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili yapılan sosyal medya paylaşımları ve olumsuz haberlere ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

İstanbul'un en kalabalık lokasyonlarından biri olan Taksim İstiklal Caddesi’nde saat 16.13’te bir patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan patlamada ilk belirlemelere göre 6 kişinin yaşamını yitirdiğini 53 kişinin de yaralandığını duyurdu.

YAYIN YASAĞI VE SORUŞTURMA

İsmi ile marka olmuş 60 yıllık bir lezzet hikayesi İsmi ile marka olmuş 60 yıllık bir lezzet hikayesi

İstiklal Caddesi'nde meydanında gelen patlama nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturmada 5 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi. Ayrıca İstanbul Sulh Ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu'ndan yapılan açıklamada ise, “İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirilmiştir. Tüm medya kuruluşlarımızın dikkatine önemle sunulur” denildi.

BİR SORUŞTURMA DA SOSYAL MEDYAYA

Patlama anı ve sonrasında yaşananlar ise birçok kişi tarafından sosyal medyadan paylaşıldı. Paylaşımların ardından harekete geçen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Bürosu  sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haberler ve paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldı.

Öte yandan, küresel internet erişimini takip eden Netblocks oluşumu, patlamanın ve yayın yasağının ardından Türkiye’de Instagram, YouTube, Facebook ve Twitter’a erişimin yavaşlatıldığını ya da bazı internet sağlayıcılar tarafından tamamen durdurulduğunu aktardı.

(Kaynak: sözcü.com.tr)