İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi

Biga Belediye Başkanı ve Ak Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan, Yüksek Seçim Kurulu’na listelerin teslim edilmesinin ardından Zakkum Kafe’de gazetecilerle bir araya geldi. Basın toplantısına Ak Parti Biga İlçe Başkanı Nihat Borazan, Ak Parti Biga İlçe Kadın Kolları Başkanı Nesrin Sirkeci, Belediye Meclis Üyesi Adayı Avukat Halil Yağan ile İl Genel Meclis Üyesi Adayı Mustafa Ovalı katıldı. Toplantıda birçok konuda açıklamalar yapan ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bülent Erdoğan; "Belediye başkanlığının bir okulu yok. Belediyecilik deneyim işidir. Bu deneyim de bizde var" dedi.

Biga Belediye Başkanı ve Ak Parti Biga Belediye Başkan Adayı Bülent Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

“BELEDİYECİLİK DENEYİM İŞİDİR”

“AK Parti olarak seçim listelerimizi YSK’ya teslim ettik, artık süreç başladı. Biga’da ben de varım diyerek aday olan diğer tüm belediye başkan adaylarına, tüm Bigalı hemşerilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. 5 yıldan bu yana Belediye Başkanlığı görevini en güzel şekilde, imkanlar dahilinde yapmaya gayret ettim. Belediye başkanlığının bir okulu yok, tamamen yaşayarak, yaşadığın süredeki gelişmelere ani refleks ve çözüm üreterek, personeli tanıyarak, kurumu tanıyarak, Biga’nın tüm mahallelerini tanıyarak, Biga’nın tüm alt ve üst yapılarını bilerek ve yarınlarını da düşünerek bütün stratejinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu da deneyim istiyor. 22 yıldır siyasetin içerisindeyim, çok farklı görevlerim oldu. Son 5 yılda da belediye başkanlığı yaptım. Bu 5 yıl adeta 10-15 yıla bedel bir şekilde geçti. Hiç aklımıza gelmeyen bir sürü farklı süreci birlikte yaşadık. 5’nci yılın sonuna yaklaştığımızda halkımızın karşısına alnımız ak bir şekilde çıkabiliyorum. Sorulan hiçbir soruya verilmeyecek cevabımız yoktur, her soruya cevap verebilirim. Bu süreçte vaat ettiğimiz yapamadığımız, başlayıp yarım bıraktığımız ve gelecek dönemde yapacaklarımızı seçim sürecinde tüm Bigalı hemşerilerimize anlatacağız.”

4B6D0506 173D 49Db A92A D9B691423624

“YENİ DÖNEMDE İLK ÖNCELİĞİMİZ DEPREM HAZIRLIKLARI OLACAK”

“Yeni dönemde ilk önce üzerinde durmamız gereken konu depremdir. 1 yıl önce yaşadığımız asrın felaketi tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de yaşayan vatandaşlarımızda çok farklı bir bilinç uyandırdı. Depremin hemen ardından başlatmış olduğumuz Kentsel Dönüşüm Strateji Belgemiz tamamlandı ve bakanlıktan gelen yetkililer tarafından belirlediğimiz bölgelerin çalışmaları tamamlandı, onay aşamasında. Bakanlığımızın yeni çıkartmış olduğu kanuna göre; Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi olmayan bir ilçe ya da il Kentsel Dönüşüm çalışmasını başlatamıyor. Biga Belediyesi olarak; Güney Marmara bölgesinde bunu hazırlayan ilk belediyeyiz. Biga Belediyesi bu anlamda da bölgede öncülüğü üstlenen bir belediye olmuştur.”

481A0068 13D2 46Af B696 Bce30D947B10

“BİGA’DA ADA BAZLI KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK!”

“Kentsel Dönüşüm çalışmamızı yaparken; ilçemizde çok fazla inşaat sektörü temsilcileri var. Bunları da göz ardı etmedik; 5 bölgeyi bölgesel olarak değil ada bazlı dönüşüm yapılabilmesi için bu sürecin içine dahil ettik. Belirlediğimiz bölgenin içinde birden fazla ada var. Bu adaların hepsiyle yüzde 51’i sağlamak zor; ancak kendi aralarında anlaşan vatandaşlarımızın süreci başlatmaları çok daha kolay olacak. Burada yapılacak olan Kentsel Dönüşüm çalışmasını ilçemizde bu işi yapan müteahhitlerin, inşaat sektörünün rahatlıkla üstlenebileceği bir çalışma olacak. Biga’daki kentsel dönüşümü Bigalı inşaat sektörü temsilcilerinin yapmasına imkân sağlayacak hale getirdik. Meclis toplantımızda Kentsel Dönüşüm çalışmaları içerisinde otopark ücretlerinin yüzde 50 indirim kararı aldık. Afet Müdürlüğümüzü de kurduk, ilçemizde en az zararla nasıl çıkarız, en az kayıpla nasıl atlatırız çalışmalarımıza devam ediyoruz. İtfaiye personeli haricinde, belediye personelimiz içinde de gönüllülere AFAD öncülüğünde arama kurtarma eğitimlerini düzenli olarak veriyoruz. Toplanma alanlarımız var; ilerleyen günlerde Afet Konteynırlarını koymaya başlayacağız. Yaşam alanı olarak da; Yeniceköy ve Abdiağa arasındaki geniş bir alanın altyapısını ve olası bir afet durumunda orada yaşamsal anlamda ihtiyaç duyulacak çalışmaları başlatacağız.”

5B3A69Ee 8B0F 4Baa A38E 09Ccc61B2A68

“SU KESİNTİLERİNİ KENDİ BÜTÇEMİZDEN 104 MİLYON TL İLE KÖKTEN ÇÖZÜYORUZ”

“Su kesintileri yönetimden, personelden kaynaklı bir sıkıntı değildi, defalarca bunu anlattık. Hoşoba köyünden gelen 8 kuyudan gelen ilçemizin ihtiyacı olan suyu taşıyan isale hattındaki borularımız son 2 yıldır maalesef patlamaya başladı. Buradaki hatlardan aldığımız örnekleri teste gönderdik; boruların ömrünü yitirdiğini, bu patlama ve arızaların devam edeceğini tespit ettik. Hızlıca yeni isale hattı projemizi, suların toplandığı maslahımızı ve Balıkkaya’da yetersiz olan 1500 tonluk depomuza ilave olarak 30 metre yukarıda 4 bin tonluk su depomuzun ihalesini yaptık. 104 milyon TL maliyeti olan bu projeyi hiç kredi kullanmadan, kendi öz kaynaklarımızla başlamış bulunuyoruz. İsale hattındaki boruların patlamasından kaynaklı sorunlarımız bu projemizin 2-3 ay sonra tamamlanmasıyla birlikte Biga’da su kesintileri tarihe karışacak. İnşallah çok önemli bir sıkıntı olmadığı sürece de hiçbir vatandaşımız su ile ilgili problem yaşamayacak. Hatta 5500 tonluk su depomuzla; su kesintisi olsa bile 8 saat boyunca yeterli suyumuz olacak.”

"KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİNE AĞIRLIK VERECEĞİZ"

“Pandemi ve deprem gibi sorunlarımıza rağmen; kültürel etkinliklere ve sanatsal faaliyetlerde bölgemizde, diğer ilçelerden bile gelenler oldu. Biga bir çekim merkezi oldu. Tabi bu istediğimiz seviyede olmadı ancak 5 yıl içerisinde 500’e yakın söyleşi, sanatçı, yazar gibi etkinliklerle ilçemizde misafir ağırlamışız. Bu kısır dönemde bile hemşerilerimizi sanatsal ve kültürel etkinliklerden mahrum etmedik. Önümüzdeki dönemde bu etkinliklerimizi 6 aydan 6’aya daha önceden duyuracağız ve sayılarını arttırmayı ve çeşitlendirmeyi düşünüyoruz.”

"ESNAFIMIZI DÜŞÜNÜYORUZ"

“Biga esnafımız Çanakkale’de her zaman lokomotif olmuştur. Birçok ilçeden alışveriş için Biga’ya geliniyor. Geçmişten bu yana birçok ilçenin pazarını da bizim Biga esnafımız üstlenmiştir. Biga esnafının gitmediği pazarda ürünlerin pahalı olduğunu hep duyduk. Pandemiden kaynaklı indirimli alışveriş günleri, esnaf günleri diyelim; esnafımızın işlerinin en az olduğu dönemlerde esnafımızın hareketliliğini arttıracak etkinliklerle de halkımızı buluşturmaya devam edeceğiz.”

"KREŞ SAYIMIZI ARTTIRACAĞIZ"

“Biga’da okullarda riskli yapıların tespitinin aynı anda yapılması ve yıkılması öğrencilerimizi, velilerimizi ve eğitim camiamızı zora soktu. Mutluluğumuz ve sevincimiz ise; bu zorluğa rağmen Çanakkale’de başarı sıralamasında Biga’mızın ilk sırada olması benim için çok kıymetli. Öğrencilerimiz eğitimlerini almak için gayretle çalışmış, öğretmenlerimiz bu dönemde daha fazla gayret göstermiş, velilerimiz anlayış göstermiştir. Bunun sonucunda çekilen zahmete karşılık öğrencilerimizin başarısı Çanakkale’de birinci olmuş. Şimdi okullarımızın inşası tamamlanmış durumda. Biga Belediyesi olarak kreş sayımızı üçe çıkarttık. Önümüzdeki dönem Esentepe ve Yeniceköy’de kompleks şeklinde yapacağımız; içerisinde düğün salonu, bilgi evi, kreş, sağlık ocağı gibi iki projemiz olacak. Sakarya mahallemiz için de bir kreş çalışmamız var. Ama biz kreş çalışmalarımızı büyük, kocaman projeler olarak halkımıza sunmak istemiyoruz. Eğitim çocuklarımızın hakkıdır; okul öncesi eğitimi almalarını da çocuklarımızın hakkı olarak görüyoruz. 5 yılda Milli Eğitimde, çocuklarımızın idarecilerimizin her eksiğini destek anlamında hep yanında olduk, destek olmaya da devam edeceğiz. Esentepe bölgemizde bir okul yeri ayırdık; önümüzdeki dönem 14-18 derslik bir okulu Esentepe’ye kazandırmayı hedefliyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerimizin başarısını arttıracak birçok çalışmayı yapacağımızı da buradan hemşerilerimize duyurmak istiyorum."

"BEN VE EKİBİM HAZIRIZ"

“Bölgemiz öyle bir çekim bölgesi oldu ki; her gün gayrimenkul danışmanlık ofisleri ilçemizde açılıyor. Marmara bölgesinde en bakir, en sade kalmış bölge Biga’dır. Doğası, denizi, verimli ovaları ile çok güçlü bir konumdayız. Bozlar altında Yat İhtisas Organize Bölgesi kurulacak ve burada yapılacak çalışma bizim ilçemiz için son derece önemli. Oradaki çalışma başladığında 10 bin civarında istihdam yaratılacak. Çarşı ve sanayi esnafının işlerini arttıracak bir sektör olduğu için Biga’da ticaret yapan herkese bir faydası olacak projedir. Biga’da ciddi bir şekilde tarım arazilerinde satışta olduğunu görüyoruz; 2023 yılında en çok satış yapan tapu müdürlüğünün Biga Tapu Müdürlüğü olduğunu biliyoruz. Burada biz tarım arazilerimizin, tarımımızı emniyet altına almak için vasfını yitirmiş, hiçbir işe yaramamış 2500 dönüm mera arazisi üzerinde Sera OSB için kaymakamlık, 3 belediye, Ticaret Odamız ve Borsamızla birlikte bir çalışma başlattık. Bunu başardığımızda bölgemizde tarımsal üretim modelini değiştirmiş, üretimi arttırmış Biga tarımının emniyet sibobu olacak projeyi hayata geçirmiş olacağız. 2024 ve 2029 yılları arasındaki Biga’mızın, bir 5 yıllık daha dönemindeki hizmet sürecine şahsım, ekibim ve partim adına hazırım. Bıraktığımız yerden hemen çalışmalara hızla devam edeceğimizi tüm hemşerilerimizin bilmesini isterim. Yerel seçimler tüm halkımıza ve siyasi partilerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum."

SORU CEVAP BÖLÜMÜ

 “GES PROJEMİZ HAYATA GEÇİNCE SU FİYATINI İNDİRECEĞİZ”

“Güneş Enerji Santrali projesini hiç kredi kullanmadan Biga’mıza kazandıracağız. Elektrik tüketiminden kaynaklı suyun ilçemize gelişinde maliyet artıyor. Bu maliyeti ortadan kaldırmak için GES projesini düşünmüştük. Mecliste salt çoğunluk olmadığı için hayata geçirememiştik. 2024 yılı sonuna kadar Biga Belediyesi kendi elektriğini üretecek ve üretim başladığı zamanda her bir vatandaşımızın üzerinde yük olan Su faturalarında indirime geçeceğiz. Elektrik üretimi başladığı gün Biga’da su da indirim yapacağız.”

A0F3Fb3E 0908 4Ca9 8F6A D1Bf245A6D37

“O GÜN YETKİ VERMEYENLER, ŞİMDİ ELEŞTİRİ YAPIYORLAR”

“Bazı adayların sahada yaptıkları çekimleri görüyorum. Kendilerinin red verdiği projeler ile ilgili eleştiri yapıyorlar. 3 sene önce Biga’nın her sokağında, mahallesinde çalışmalarımızı ve tespitlerimizi yapmıştık. Alt ve üst yapı eksikliklerimizi Biga Belediye Meclisinde paylaştık, maliyetlerini açıkladık, öncelikli olarak bir yerden başlayarak 3 yıl içerisinde bunları tamamlamak için yetki istedik. Şimdi tepsi dağıtıp; “Biga’yı adaletle yöneteceğiz” diyenlere bakıyoruz; Siyaset yapmayacağız diyenler siyasetin kralını meclis üyeliği görevinde yapmışlar. Biga’nın menfaatine, kamu yararına olan yapım işlerinde başkana yetki vermemişler; şimdi de yapılmayan yerlerle alakalı eleştiri yapmaya çalışıyorlar. Ama biz yetki alamasak da; bütün yol ve ana caddelerimizi yetki vermemelerine rağmen yaptık. Bir de yetki verselerdi; kazançlı olan Bigalılar olacaktı. O zaman metrekaresini 200 liraya yapacak olan taşı, bugün 400 liraya yapıyoruz. Bu para Bülent Erdoğan’ın cebinden çıkmıyor. Kim Bigalıları zarara uğratıyor? Kim Bigalıların hizmet almasına engel oluyor, kamuoyunun takdirine bırakıyorum.”

"ONLARA DA DESTEK OLACAĞIZ"

“Mazot fiyatları arttı, minibüs şoförleri ile her zaman görüşüyoruz. Onlarla ilgili hakları ne ise; son güncellemeyi de yapacağız, hakları ne ise vereceğiz. Bir tarife değişikliği olacak. Ancak son meclis toplantısında bunu görüşmek de doğru değil. Seçimlerden sonra bakacağız. Hizmetlerini aksatmamaları için elimizden geleni yaptık. 5 yıl boyunca minibüsçülerle ilgili ciddi çalışmalarımız oldu, her ekonomik çalkantı oldukça onlara destek olduk, destek olmaya devam edeceğiz.”

“BİGANIN SORUNLARINA HAKİM BİR BELEDİYEYİZ”

“Biga Belediyesinde görev yapmaya başladığımız 5 yıl önceki personel sayımız ile 5 yıl sonraki personel sayımız aynı. 5 yılda personel sayımızı arttırmadık. Ancak personelimiz içerisinde teknik ekibi genişlettik. Biga’nın sorunlarına hakim bir belediyeyiz. Ciddi bir nüfus artışı olacağı öngörülüyor; yeni yerleşim alanları yapılacak. 93 konutu bitirip önümüzdeki aylarda sahiplerine teslim edeceğiz. Bu kimsenin görmediği bir iştir. Belediyemize kazandırdığımız kendi yerlerimiz var; orta derecede vatandaşların kendi imkanları ile sahip olabileceği konut üretimine devam edeceğiz. TOKİ çalışmalarını ilçemizde dördüncü kez başlatmanın gayretini göstereceğiz. Yeni imara açılan bölgelerde otopark sorunu yok ama eski yerleşim alanında imar planı zamanında yapılmış; sokaklar dar, evler bitişik nizam, müstakil ev yıkılmış yerine 5 katlı bina yapılmış. Bu değişim alt yapı ihtiyaçlarının da güncellenmesini gerektiriyor. İnşaat maliyetlerinde artış var; biz iki sene müteahhitsiz çalışmak zorunda kaldık. Bunlara rağmen Belediyemizin imkanları ve personelimizin gücü ile iki kat fazla altyapı çalışması yaptık.”

"PERSONELİMİZ ÇALIŞIYOR"

“Personelimiz ile alakalı çalışmıyorlar deniyor. Ancak ben personelimin yaptığı işleri takip ediyorum; 5 sene de kendi imkanlarımızla yaptık. Personelimin haklarını yiyemem. İçlerinde mutlaka işinin hakkını vermeyen vardır ama genelinden memnunum. Asgari ücrete çalışıyorlardı belediyemiz personeli bugün en düşük ücret 30 bin lira seviyesinde. Hiçbir personelimizin hakkını yemedik, haklarını vermeye gayret ettik.”

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

59D2261C D635 443A A823 0D0F8Eb137F5

Editör: Ahmet Tunç