Biotrend, yenidünyanın gelecekteki ticari faaliyet alanlarının enerji, geri dönüşüm, bilişim ve tarım olacağından yola çıkarak, bu sektörlerin hepsini kapsayan bir projeye imza attı. Bu kapsamda 50 dönümlük topraksız cam sera yatırımını iki yıl önce imzaladı.

Yetiştiği “SİVAS” ve “SERA” kelimelerini birleştirerek “SİVERA” adı verilen domateslerin ilk hasadı yapıldı. Maven Tarım’la ortak çalışma yürütülen proje kapsamında, daha az alanda, sağlıklı ve verimli domatesler Hindistan cevizi kabuklarında yetiştirilerek üretildi. Modern, topraksız cam serada, domateslerin yetişmesi için Sivas’taki Biotrend tesisinde çöpten elde edilen enerjiyle açığa çıkan ısı kullanılıyor.

Biga TSO Meclis Toplantısı yapıldı Biga TSO Meclis Toplantısı yapıldı

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Biotrend Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Nalçacıoğlu konuya dair yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyadaki en son üretim teknolojisinin kullanıldığı bu sera, yenilenebilir enerji kaynağı olarak; evsel atıklardan çıkan biyogazı kullanarak, elektrik üreten motorlardaki ceket suyu ve bacasından çıkan atık ısının bir arada kullanıldığı Türkiye’nin ilk modern sera projesi olma özelliğine sahip. 135 milyon TL’ye mal olan bu yatırımın ilk hasadında 40 ton domates elde ettik. Bu domateslerin 11 tonunu yerli pazara ve paydaşlarımıza gönderdik. Geriye kalan 19 ton ile ilk ihracatımızı Hollanda’ya gerçekleştirdik. 2024 yılını 1500 ton ile kapatmayı öngörüyoruz. Dünya nüfusunun hızla artması sebebiyle tarım ve gıdaya olan ihtiyaç giderek artış gösteriyor. Sivera ismini verdiğimiz aşkla büyüyen domateslerimizle, Biotrend olarak bu alandaki yerimizi hızla almış olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç