31 Mart yerel seçimlerinde aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK), sunulması için seçim takvimine göre belirlenmiş olan süre doldu. 22 Şubat’a kadar eksiklerin tamamlanmasının ardından 3 Mart’ta kesin listeler açıklanacak. Biga Belediye Başkanlığı, Karabiga Belediye Başkanlığı ve Gümüşçay Belediye Başkanlığı için başvuran aday sayısı da belli oldu.

Biga'da 13 aday belediye başkanlığı için adaylık başvuru yaparken; Gümüşçay için 6 aday, Karabiga için ise 1'i bağımsız 7 aday seçim yarışına girecek.

Biga Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapan isimler şöyle:

Bülen Erdoğan (Ak Parti), Selçuk Kavaz (İyi Parti), Alaettin Küçük (BBP), Mehmet Celaleddin Sarıdal (Yeniden Refah), Nevzat Kutluay (Halkların Eşitlik ve Demoktasi Partisi), Göknil Erdoğdu Çakan (Zafer Partisi), İmadettin Baykurt (BTP), Alper Şen (CHP), Emrullah Soyalp (Hür Dava Partisi), Beyza Nazire Kesikbaş (Millet Partisi), Sıtkı Keçeci (MHP), Nesrullah Yıldız (Demokrasi ve Atılım Partisi) ve İdris Dursun (Saadet Partisi).

Gümüşçay Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapan isimler şöyle:

Adnan Pastırmacı (Ak Parti), İsmail Gargılı (İyi Parti), Coşkun Kılıç (Yeniden Refah), Hasan Kırım (CHP), Mehmet Ali Çetin (MHP) ve Turgut Göçmen (Saadet Partisi).

Karabiga Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yapan isimler şöyle:

Semih Kırbaç (CHP), Ahmet Elbi (Ak Parti), Şerif Tunçel (İyi Parti), Selahattin Akil (Yeniden Refah), Sabahhdin Uslu (MHP), Adnan Kömürcü (Saadet Partisi) ve Hasan Başak (Bağımsız aday).

31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne ilişkin hazırlanan seçim takvimine göre, siyasi partilerin aday listelerini YSK'ya vermesi için gereken süre saat 17.00 itibarıyla tamamlandı. Bundan sonraki süreçte siyasi partiler aday listesindeki eksiklikleri 22 Şubat’a kadar tamamlayabilecek.

Seçim takvimine göre; siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ilçe seçim kurullarına teslim etti.

Büyükşehirlerde ise siyasi parti il başkanlıkları, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına saat 17.00’a kadar iletti.

Başvurularını bugün saat 17.00’a kadar sunması gereken bağımsız adaylar da başvurularını il ve ilçe seçim kurullarına yaptı.

Kesin aday listeleri 3 Mart’ta açıklanacak

Seçim takvimine göre, bundan sonraki süreçte siyasi partiler aday listesindeki eksiklikleri 22 Şubat’a kadar tamamlayabilecek.

Bağımsız adaylar dahil geçici aday listeleri 23 Şubat’ta ilan edilecek, aynı gün listelere itiraz süresi başlayacak. Kesin aday listeleri 3 Mart’ta açıklanacak.

Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle! Yine Satışa Çıktı.. Bu Sefer İhaleyle!

35 partinin adayları yarışacak

YSK’nin seçim takvimi kapsamında, partiler oy pusulasında şöyle sıralanıyor:

“1 AK Parti, 2 İYİ Parti, 3 Sol Parti, 4 Büyük Birlik Partisi, 5 Memleket Partisi, 6 Anavatan Partisi, 7 Demokratik Sol Parti, 8 Yeniden Refah Partisi, 9 Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 10 Türkiye Komünist Partisi, 11 Anadolu Birliği Partisi, 12 Zafer Partisi, 13 Halkın Kurtuluş Partisi, 14 Türkiye Komünist Hareketi, 15 Bağımsız Türkiye Partisi, 16 Gelecek Partisi, 17 Yeni Türkiye Partisi, 18 CHP, 19 Emek Partisi, 20 HÜDA PAR, 21 Hak ve Özgürlükler Partisi, 22 Ocak Partisi, 23 Adalet Birlik Partisi, 24 Demokrat Parti, 25 Güç Birliği Partisi, 26 Millet Partisi, 27 Milli Yol Partisi, 28 Adalet Partisi, 29 Genç Parti, 30 Aydınlık Demokrasi Partisi, 31 MHP, 32 Türkiye İşçi Partisi, 33 Demokrasi ve Atılım Partisi, 34 Saadet Partisi ve 35 Vatan Partisi”

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç