Biga'da yaşanan 4,6 şiddetinde deprem sonrası CNN Türk ekranlarına bağlanan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ilçe genelinde herhangi bir sorun olmadığını dile getirdi. Erdoğan, deprem hazırlıklarıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Erdoğan konuşmasında bölgede kentsel dönüşümü başlatacak ilk belediye olacaklarını da sözlerine ekledi.

CNN Türk Canlı Yayınına bağlana Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Tüm birimlerimiz bölgede. Tespitleri yaptılar. Bize ulaşan olumsuz bir durum olmadı. Uzun zamandır bu küçük depremleri yaşıyorduk. Bu deprem, 4,6 büyüklüğünde olduğu için hepimiz hissettik. Geçmiş olsun. Şu ana kadar bize ulaşan herhangi bir hasarlı yapı, ya da farklı bir durum olmadı. Biz sahadaydık. 4-5 saniye kadar sürdü” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLAYAN İLK İLÇE OLACAĞIZ”
Sunucunun Biga Belediyesi’nin deprem çalışmalarıyla ilgili sorusunu da yanıtlayan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Biz öncelikle bakanlığımızın da belediyelere tebliği ettiği kentsel dönüşüm yapabilmek için Kentsel Dönüşüm Strateji Planımızı biz tamamladık. Şu an bakanlık olurunda. İtfaiye Müdürlüğümüz, Afet Müdürlüğümüz, ilçemizdeki personelimiz, özel arama kurtarma çalışmalarına katılmak isteyen arkadaşlarımızın eğitimine 6 Şubat depremlerinden sonra hız vermiştik. Toplanma merkezlerimize Afet konteynerlerimizi yerleştirmeye başladık. İlçemizdeki bütün yapı stoklarının depreme dayanıklılıkla alakalı alt katları işyeri olan binalardaki kolon kesimi kontrollerini yaptık. Şu anda 99 depreminden önce yapılan bina sayımız, riskli yapılarımız bizim verilerimizde var. İnşallah bakanlık oluru geldiği gibi bölgemizde kentsel dönüşüme başlayan ilk ilçe olacağız” dedi.

“DUYARSIZ KALMAMALIYIZ”
Biga’da kentsel dönüşüm 5 ayrı bölgede başlayacağını söyleyen Bülent Erdoğan; “Biga’da kentsel dönüşüm yapmamız gereken 5 bölge belirledik. Bu 5 bölgede de öncelikli olarak bölgeleri belirledik. Kentsel dönüşümde bakanlığımız, yerel yönetim ve olmazsa olmazı vatandaşlarımızın kararı önemli. Çoğunluğu sağlamak için 50+1’in onayı geliyor. Vatandaşlarımıza bu durumun ciddiyetini anlatıyoruz. Bölgede bu işin öncüsü olduğumuzu anlatıyoruz. Deprem kuşağında olduğumuz için duyarsız kalmamamız gerektiğini anlatıyoruz” dedi.

Sandığa Giderken Bunlara Dikkat Sandığa Giderken Bunlara Dikkat

“HALKIMIZA ANLATIYORUZ”
Deprem konusunda halkı bilinçlendirmek için çalıştıklarını söyleyen Erdoğan; “6 Şubat depreminde vatandaş ve birey olarak deprem anında nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda eksiklerimiz olduğunu gördük. Vatandaşlarımız da eksiklerini gördü. Depremde binanın merdiven kısmında, depremden kaçarken çoğu vatandaşımızın hayatını kaybettiğini uzmanlarımız da açıkladı. Sivil toplum kuruluşlarımızla yaptığımız toplantılarda, ev ziyaretlerinde, halkımızla bir araya geldiğimizde deprem anında nasıl hareket etmemiz gerektiğini paylaşıyoruz. Bizim ilgili müdürlerimiz de devamlı okullarda, sivil toplum kuruluşlarıyla buluşmalarında deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiğini gayretle anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

“SÖYLEMLE DEĞİL, BELGELERLE ANLATILMALI”
Herkese büyük görevler düştüğünü söyleyen Başkan Erdoğan; “Birey olarak, toplum olarak, müteahhit olarak, sektör temsilcileri olarak birçok konu var. Mesela yapı denetim firmaları var. İlk başta zemin etütlerinin düzgün ve düzenli yapılması, zemin etüdünün sonuçlarına göre yapının projelerinin çizilmesi, müteahhitlerin çalışmalarını başlattığı zaman yapı denetim firmalarının haricinde belediyemizin de yapı kontrol biriminin o çalışmayı başından sonuna takip etmesi önemli. Vatandaşın bir konut satın alırken, o binanın en başından en sonuna nasıl yapıldığını çok güzel bir şekilde görmesi lazım. Bu da sadece söylemle değil, belgelerle onlara anlatılması lazım. Bu süreçlerde herkesin sorumluluğu fazla. En çok da belediyelerin sorumluluğu var. Biz ilgili imar müdürlüğümüz, yapı kontrol mühendislerimiz gayet duyarlı bir şekilde bu çalışmalarını sürdürüyor. Biz kendi teknik personelimizi de deprem bölgesinde hasar tespit çalışmalarında gönderdik. Orada hem destek oldular, hem de mesleki anlamda deneyim kazandılar. Oradaki edinmiş oldukları tecrübeye göre ilçemizde çalışmalarını sürdürüyorlar” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Çiğdem Özden Demiray