Erzurum’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik yaşanan saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, TELE1’de Ülkü Çoban’ın sunduğu Gün Ortası’na konuştu. Erkek, “14 Mayıs’ta gencecik çocuklara taş attıran zihniyete de son vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Soylu’nun, İmamoğlu’nun vatandaşları tahrik ettiği iddialarına tepki gösteren Erkek, “O zaman Süleyman Soylu bir yerde konuştuğu zaman tahrik olsun, insanlar saldırsın böyle bir şey kabul edilebilir mi? Demokrasilerde böyle bir şey olabilir mi? Bunların hepsine son vereceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.” ifadelerini kullandı.

“GÖSTERMELİK GÖZALTILAR OLUYOR”

Erkek, şu açıklamalarda bulundu: “Erzurum’da hukuk devleti ayaklar altına alındı. Kanun yoktu. Polis görevini yapamadı çünkü talimat gelmişti. Elinde kocaman taşlarla insanların toplanması kolluk kuvvetlerinin bunu izlemesi daha sonra o grubun mesafesinin ayarlanması, suçlar işlenirken müdahale edilmeyip sadece izlenmesi, sabaha kadar hiçbir gözaltı olmaması… Bugün göstermelik gözaltılar oluyor, soruşturma başlatılıyor…”

“BUNUN SORUMLUSU YÖNETENLER, SOYLU, CUMHUR İTTİFAKI’NIN AYRIŞTIRICI DİLİ”

Asıl vahim olan demokrasiye ağır bir saldırı. Bir de şöyle bir şeye sığınıyorlar; orası miting alanı değilmiş. Seçim kurullarının belirlediği alanlar dışında da mülki amirliğe bildirilerek mitingler yapılabilir. Orası bir kent meydanı. İmamoğlu’nu görmek isteyen, dinlemek isteyen doğal bir kalabalığa hitap etmek kadar doğal bir şey olabilir mi? Orada siyasi bir faaliyet engelleniyor. Demokrasiye ağır bir darbedir bu. Buna nasıl seyirci kalınabiliyor? Bunun yukarıdan geldiği çok belli. Bunun sorumlusu yönetenler, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhur İttifakı’nın ayrıştırıcı dili.

“ERZURUMLULAR SAĞDUYULU HAREKET ETTİ”

Biz her şeye rağmen kutuplaşma girdabına sokmayacağız ülkemizi. Herkes sakin olsun. Sakin bir güç olarak hareket edeceğiz. Genel Başkanımız çok uzun zamandır uyarılarda bulunuyordu. Her zaman sakin kalacağız. Demokrasi içerisinde her sorunu çözeceğiz. Partilere, seçim ofislerine saldırılar, gazetecilere saldırılar, pusular, kumpaslar… Benzeri bir provokasyon yaşanabilir ama hiçbir sonuç alamazlar. Bir korku kültürünü egemen kılmak istiyorlar buna asla izin vermeyeceğiz. Erzurumlular da son derece sağ duyulu hareket etti. 14 Mayıs’ta gencecik çocuklara taş attıran zihniyete de son vereceğiz.

“AZMETTİRENLERİN KİM OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Bu provokasyonları yapanları, azmettirenlerin kim olduğunu biliyoruz. Bu zaten yavaş yavaş örüldü. İçişleri Bakanı’nın açıklamaları son derece vahimdir. Taş atanları değil, İmamoğlu’nu suçladı. İmamoğlu’nun halkla buluşması nasıl tahrik olabilir? O bizim Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayımız. O zaman Süleyman Soylu bir yerde konuştuğu zaman tahrik olsun, insanlar saldırsın böyle bir şey kabul edilebilir mi? Demokrasilerde böyle bir şey olabilir mi? Bunların hepsine son vereceğiz. Kimsenin endişesi olmasın.

İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi İYİ Parti Red Etti, Uz İhraç Edilmedi

“KORKU KÜLTÜRÜNÜ EGEMEN KILMAK İSTİYORLAR”

Korku kültürünü egemen kılmak istiyorlar. Başaramayacaklar. Toplumda da bir karşılığı yok. 14 Mayıs’ta yalnızca iktidar değişmeyecek bir zihniyeti de değiştireceğiz. Bu ucube sistemin sonuçları bunlar. O atılan taşlar kardeşliğimize atılmıştır. O gencecik çocuklara o taşları attıranlar, o ayrıştırıcı dili kullanalar asıl beka sorunu budur. Kaybediyorlar. 14 Mayıs’ta ilk turda kazanıyor. AKP’ye, MHP’ye oy veren seçmenler bile daha huzurlu olacak.”

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç