Ramazan dönemi hem kilo vermek hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için en güzel aylardan birisidir. Aşırı yağlı ve şekerli gıdaları içeren bir beslenme düzeni kişilerin gün içerisinde çok hızlı acıkmasına, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kabızlık gibi problemler yaşamasına neden olmaktadır. Gün içerisinde daha tok hissederek, bağışıklığınızı güçlendirip ve kilo kaybı sağlayarak da oruç tutabilirsiniz.

Bu dönem vazgeçilmezlerinden birisi de Ramazan pidesi. Haftada 3-4 gün iftarda yemeklerinizin yanına 2 dilim ekmek yerine 1 avuç içi büyüklüğünde pide tüketebilirsiniz. Sahurda ise basit şeker içeriği nedeniyle pide tüketiminden kaçınmak gerekir. Gün içerisinde daha fazla acıkmanıza neden olabilir. Bu sebeple sahurda lif içerek esmer ekmek çeşitlerini (kepekli, tam tahıllı, tam buğdaylı vb) tüketebilirsiniz.

İftardan hemen sonra tatlı ihtiyacını gidermek için meyve veya tatlı tüketmek kan şekeri dengenizi olumsuz etkiyebilir ve kilo kaybınızı zorlaştırır. Yemekten en az 2 saat sonra bir ara öğün ekleyebilirsiniz. Bu ara öğünde 1-2 porsiyon meyve yanında 1 bardak süt / yoğurt veya 1 avuç içi kadar kuru yemiş tüketebilirsiniz. Ara öğünlerinize haftada 1-2 kez sütlü tatlı veya bitter çikolata ekleyebilirsiniz. Şerbetli ve çok şekerli tatlılardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Ramazana en çok yakışan güllaç tarifini şekersiz denemeye ne dersiniz? 

Şekersiz Güllaç Cup
•1 adet büyük boy güllaç yaprağı (30 gr)
•1 su bardağı süt
•2 yemek kaşığı bal
•4-5 adet çilek
•Ceviz

Öncelikle bir kenarda 4-5 adet çileği çok az suyla pişirelim. 1 yemek kaşığı balı ekleyip çatalla ezerek marmelat kıvamına getirelim. Kup bardağının içerisine güllaç yapraklarını bölerek ince bir sıra halinde dizelim. Hafifçe ısıttığımız ılık süte 1 yemek kaşığı balı ekleyip güllaç yapraklarını ıslatalım. Hazırladığımız çilek sosumuzu güllaç yapraklarının katları arasına döküp ceviz ekleyerek işlemleri tekrarlayalım. Son olarak üzerine çilek ve cevizle süsleyelim. Dilerseniz nar da kullanabilirsiniz. Tarifimiz tek kişilik, afiyet olsun.

Sağlıklı günler…