KIYIDA KÖŞEDE BİR YER

Bu yazıyı kaleme aldığım an itibariyle gayri resmi 4 Cumhurbaşkanı adayı mevcuttu. Yazı yayınlandığında kuvvetle muhtemel o 4 aday resmi olarak açıklanacak.

İmzaya çıkan 11 adaydan iki tanesi yüzbin imzaya ulaşabildi. Fatih Erbakan 69 bin imza topladığı sıra, son dakika Cumhur koalisyonuna dahil oldu. Dolayısıyla adaylıktan çekildi. İmza süresince aday adayları ortak bir dille seçimin ikinci tura kalacağı ve içlerinde yüzde 60 ile ikinci turda kazanacağını iddia edenler oldu. Millet ve Cumhur koalisyonları adaylarının, tüm anketlerin ortalamaları alındığında her iki koalisyonun ayrı ayrı yüzde 40 bandında oy potansiyeli olduğunu gözlemliyoruz. İmza sayısını toplayan ve toplayamayan aday adaylarının söylemlerinden anladığımız; seçim ikinci tura kalıyor ve hepsi kazanıyor! Seçim 3'üncü tura kaldığı zaman 13'üncü Cumhurbaşkanı ben oluyorum. Ya da sen!

Muharrem İnce ise intikam peşinde koşarken ülkeyi bile isteye ateşe atmaya çalışıyor! Bir önceki seçimde kendisine inanmış ve güvenmiş biri olarak şunu ifade etmeliyim, hırsının ve inadının sadece kendisine zarar vermeyeceğini görmezden geliyor. Şu an yaşadığı durumu özetlemek gerekirse; 'İnadım inat, kaba etim iki kanat!' psikolojisi içinde demokratik (!) hakkını kullanıyor. Birçok kesimden tepki almasına rağmen bu inadına devam ediyor. Bana kalırsa siyasi hayatını bu seçimle sonlandırmak üzere. Hayırlara vesile olsun.

Recep Tayyip Erdoğan'ın adaylığına itiraz eden partiler oldu. YSK elbette itirazları ret edecek ve adaylığına onay verecek. Sayın Cumhurbaşkanının yerinde olsaydım, aday olmazdım! Bir kesimin kahramanı olarak kalırdım... Hayırlara vesile olsun.

Mansur Yavaş'ın Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı olmayacağını adı gibi bilen sayın Ümit Özdağ, kendi adayına daha o günlerden kapıyı sonuna kadar açmıştı. O aday Sinan Oğan oldu. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Ve Kılıçdaroğlu; seçimi kazanma olasılığı yüksek gözüküyor. 12 yıldır CHP Genel başkanlığı süresince izlediği siyasetin son 3 yılında Türkiye standartlarında siyaset yapmaya başladı. 12 yılın 9 yılında izlediği siyaset ile Finlandiya gibi ülkelerde yüzde 80 gibi oy oranlarıyla seçilirdi. Hayırlara vesile olsun.

 GAZETECİ DEĞİLİM, GAZETECİYİM!

 Medya Lokum Biga, haftalık gazetesi artık basılı yayın olarak çıkmayacağını öğrendiğim an, derin bir üzüntü yaşadım. Bir o kadar da onur duydum. Güzel bir olayın küçük de olsa katkı sağlamaya çalışan kişisi olarak onur, elbette o güzel işin bittiği için üzüntü duydum. Sonra aklıma; kulakların aşina olduğu o klişe deyiş geldi. Her son, yeni bir başlangıçtır. Gazete çıkarken yazıları pazartesi teslim ediyordum. Şimdi Cuma günleri için yazı yazmam rica edildi. Ekstra bir durum olmadığı sürece Cuma günleri sizlerle dijital Medya Lokum sayfalarında düşüncelerimi, önerilerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Medya Lokum Biga yöneticilerinin; aldıkları karar doğrultusunda artık haftalık değil, günlük olarak dijital mecrada yayın hayatına devam edecek. Aldıkları karara saygı duyuyorum. Yerel ve genel gazeteciliğin, öncelikle evrensel gazetecilik ilkeleri ve basın yayın kanununa istinaden ve en önemlisi tahakküm altına alınmadan yapılabileceğini gösterdikleri için bir kez daha sevgili Ahmet ve Çiğdem' e teşekkür ediyorum.

Bana gelecek olursak ki kendimden bahsetmek, çok haz duyduğum bir konu başlığı değildir. Şu gazeteci mevzusunu son kez ve net olarak karara bağlayalım.

Ben gazeteci değilim. Bir daha yazayım. Gazeteci değilim... Siz de iki defa okuduğunuza göre, lütfen bu beyanımı esas alın. Köşe yazarlığı bir meslek. Ben para karşılığı yazmıyorum. 'Kişisel sosyal medya hesabında yazacağına, gel bir köşe ayıralım yaz, yayınlayalım' dediler. O yüzdendir 'Kıyıda Köşede Bir Yer' bana ayrılan köşenin adı...

İlk yazdığım yazı https://www.medyalokum.com/yazmak şu linkte duruyor. Adı yazmak olan ilk yazım. Orada belirttiğim gibi en az okumak kadar değerli yazmak. Yazının kağıda dökülmesi, dokusunu ve kokusunu hissederek kağıda dökülen kelimeleri okumak daha çok tasvip ettiğim bir durumdur. Dolayısıyla dijital ortamdan çok ben; yazılanı okumak için gazeteciyim!

Saygıyla...