Biga Belediyesi’nin organizasyonuyla Biga’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri yaklaşık iki hafta sürerken, 17-18 Eylül tarihlerinde konserler ve eğlencelerle etkinlikler sona erdi. Yoğun katılımıyla dikkat çeken Bigalı Mehmet Çavuş Yağlı Pehlivan güreşleri ve Sefo konserinin ardından, kurtuluş gününde ise birbirinden farklı programlarla beraber renkli görüntüler oluştu.

Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan 18 Eylül resmi törenlerinin ardından Belediye Meydanı'nda gün boyu oyun gruplarıyla çocuk eğlenceleri gerçekleşti. Aileler ve çocuklar etkinliğe ilgi gösterirken güzel sonbahar havasının da tadını çıkardı. Belediye Meydanı’nda başlayan antika otomobil korteji Biga caddelerini turlarken, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan da antika bir otomobilin direksiyonuna geçerek korteje öncülük etti. Renkli görüntülerin oluştuğu ve vatandaşların ilgiyle izlediği kortej pazar yerinde sona ererken, meraklıları antika otomobilleri inceledi. Saat 14:00 sularında ise muharip savaş uçakları Biga semalarında kendini gösterdi. Şehrin üzerinde tur atan ve Belediye Meydanı’ndan geçen uçaklar vatandaşların dikkatini çekti. Alpagut Federasyonu turan savaş sanatı ve Biga Belediyesi’nin sporcularının karate gösterisi izlendi. Etkinliklerin diğer adresi ise Biga Ticaret Merkezi’ndeki kütüphanede gerçekleşti. Prof. Dr. Ali Barutçu konferans verirken, Türk’ün kutsal simgeleri resim sergisinin açılışı yapıldı. 

Kaymakam Dolu’dan yaralı üsteğmene moral ziyareti Kaymakam Dolu’dan yaralı üsteğmene moral ziyareti

18 Eylül etkinlikleri Beat Bang, Baki Kemancı ve son olarak sahneye çıkan Mustafa Ceceli konserleriyle sona erdi. Söylediği eserlerle hayranlarına unutulmaz bir gece yaşatan ünlü sanatçı Mustafa Ceceli’ye Başkan Erdoğan, çiçek ve plaket takdim etti. 

Başkan Erdoğan sahnede yaptığı konuşmada, “Kıymetli sanatçımızı en son 2012 yılında Biga’mızda yine kurtuluş etkinliklerinde misafir etmiştik. Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde yine bizlerle beraber. Tüm hemşehrilerim adına sanatçımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. İyi geceler, iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Başkan Erdoğan ve Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner daha sonra konseri vatandaşların arasında izleyerek, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

(Haber Merkezi)

san8

san7

san5

san4

san3

san2

san1

Editör: Ahmet Tunç