Biga'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kutlamaları gerçekleştirildi. Kıspet Ustası İrfan Şahin Er Meydanı'nda gerçekleştirileceği duyurulan kutlamaları, Biga İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü hava şartlarından dolayı Biga Atatürk Kültür Merkezi'ne taşıdı. Çok coşkulu bir havada olmasa da sporcuların ve öğrencilerin özveriyle, emekle ortaya koydukları gösteriler, izleyenler tarafından alkış aldı.

Fakat Biga Belediyesi haftalardır sosyal medya üzerinden e-spor aktivitesi yapılacağını duyuruyordu. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda Biga ilçesinde ne kadar kişi e spor yapıyor ve e-spor'a ilgili, bunu hangi amaçla böyle özel bir günde yaptıklarını anlamaya çalışıyorum!

E-spor yapanlar için söyleyeceğim bir söz yok. Gençler için güzel bir etkinlik. Ama 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın ana teması bu olabilir mi?

Biga'da 19 Mayıs coşkusunu yaşamak ve yaşatmak gerekmez miydi?

Parkurlar hazırlanır, yarışmalar yapılır, oyun alanları kurulur, ödüllü müsabakalar düzenlenir, büyük bir yürüyüş yapılır, konser gerçekleştirilir ve Biga'da bir şölen havası oluşturulur ve gerçek bir bayram coşkusu yaşatılamaz mıydı? Resim sergileri, müzik yarışmaları, yüzme yarışları ve daha birçok aktivite de bu programda yer alabilirdi.

Stresten uzak, ailelerin genç çocuklarıyla birlikte zaman geçirebilecekleri, kültür ve sanata doyabilecekleri, bayram havasında bir kutlama programı hazırlanamaz mıydı?

Katılımcıların yüzde 100'ü bulduğu güzel bir gençlik şöleni yapılsaydı ve tüm gençlerimize tişörtünden eşofmanına, bisikletinden nakdi yardıma destek yapılmış olsaydı iyi olmaz mıydı?

Yine içinde e-spor etkinliği de olurdu, böylesi etkinliklerle herkes kendine yer de bulabilirdi.

Biga'da daha bayram ve tören alanlarının bakımını ve düzenini bile sağlayamayan bir belediye yönetimi varken, bu kadar çok şey beklediğim için beni eleştirebilirsiniz.

Ah eski 19 Mayıs'lar! Hiç bir ülkede böylesine güzel kutlamalar yoktu. Şimdilerde o eski fotoğraflara bakıp iç geçirmeyen var mıdır hiç...

32838102_1994711647270780_4184100424720056320_n

Ancak Biga Belediyesi'nin geçmiş belediye döneminde İsmail Işık başkanımla birlikte çalıştık ve çok sayıda aktivitenin yapılmasına katkıda bulunduk. Ailelerin, gençlerin ve çocukların mutlu olmasını, yarışma deneyimi kazanmasını, stres atabilmesini sağlayan çok sayıda etkinliğin yapıldığına tanık oldum. Daha önceki belediye yönetimi dönemlerinde de bu tür aktivitelerin yapıldığı dinliyorum. Mehmet Özkan olsun, Şükrü Kemerli olsun, Bigalılardan daha iyi bir Biga ve bayram ve kutlama hikayeleri dinliyorum.

Kimse kusura bakmasın. Biga, dengi ilçelere göre olanakları çok daha fazla bir ilçe. Biga, çevre ilçelere göre çocuklarının sportif başarıları anlamında potansiyeli olan bir ilçe. Bu potansiyeli ileriye taşımak yerine geriye götürmek de ancak negatif bir çabayla olur.

Biga'da bugün bu negatif çabayı gösteren bir belediye başkanı var. Ne bir vizyon var ortada, ne de Biga'yı o eski mutlu günlerine taşıyacak bir çaba. Maalesef çocuklarımız, gençlerimiz vizyonsuzluğun sonucunda zarar görüyorlar.

İlk soruma gelirsek...

Biga'da ne eksik biliyor musunuz?

Biga'yı yönetecek, geleceğe taşıyacak, insanları mutlu edecek bir vizyona sahip belediye başkanı eksik...!