Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde 17’ncisi gerçekleştirilen Biga Fuarı’na hem katılımcı firma ilgisi, hem de ziyaretçi akını damga vurdu. Çanakkale siyasetinde son zamanlarda ender görülen bir birlik ve beraberlik havası oluşmasına da neden olan Biga Fuarı’nın ikinci gününde Biga TSO Başkanı Şadan Doğan değerlendirmelerde bulundu. Doğan’a Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl, Biga Fuar Komitesi Başkanı ve Meclis Üyesi Erol Şener, Biga TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır, Biga TSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akın, Biga TSO 3’üncü Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin de eşlik ettiler.

Muhalefet milletvekillerinin iktidar kanadını, Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Ebubekir Gizligider’in ve iktidar kanadının da muhalefet vekillerini övdüğü, birlik ve beraberlik mesajlarının verildiği fuarın ilk günü tüm konukların ilgisini çekti.

Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Kaymakamlığı, Biga Belediyesi, Biga Ziraat Odası ve Biga Ticaret Borsası evsahipliğinde gerçekleştirilen Biga Fuarı bu yıl da başarıyla tamamlandı. Fuar Komite Başkanı Erol Şener ve komite üyeleri, fuarda yer firmaları gezerek eksiklikleri not aldı ve önerileri dinledi. Fuarda duayen tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım ve Mine Ataman ile Toprak ve Bitki Besleme Uzmanı Dr. Metin Turan fuar alanında söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşi sonrası ise fuar ziyaretçilerine coğrafi işaret tescilli Biga pirincinden yapılan pilav ikram edildi.

Fuarda iş garantili meslek liselerinin yanı sıra üç ortaokul öğrencisinin hazırladığı doğal ürünlerin satıldığı stantlar yoğun ilgi gördü. Tarım aletleri ve makinalarının satışlarının iyi olduğu gözlenirken, mobilya firmaları da yüksek satış yakalayan sektörler olarak dikkat çekti.

“FUARIMIZ MÜTHİŞ KALABALIK”

Biga Fuarı’nın 17’ncisinin birlik ve beraberlik vurgusuyla başladığını hatırlatan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Cuma günü saat 14:30’da Biga Fuarı’nın 17’ncisinin açılışını yaptık. Protokol konuşmalarına baktığımız zaman belki de tarihte ilk bir iş oldu. Bütün siyasi partiler, sayın bakanımız dahil hepimiz konuşmalarımızda Biga ile ilgili birlik ve beraberlik mesajları verdik. Bu da bizim için çok büyük bir gurur oldu. Biga Fuarı, Güney Marmara’nın, Çanakkale’nin, bölgemizin en büyük tarım fuarı. Bu fuarla ilgili birlik ve beraberlik mesajlarının çıkması bizim için mutluluk verici oldu. Biz bunun meyvelerini yiyoruz. Şu anda fuarımız müthiş bir şekilde kalabalık. Belki de 50 bin, 60 bin kişi şu anda ziyaret ediyor. Onun da mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarımızdan dolayı mutluyuz. Komitemiz çok çalıştı. Geçen yıl fuar bittikten sonra çok çalıştık. Geçen yıldan sonra bu fuarın bu kadar kalabalık olacağını tahmin ediyorduk. Allahımıza şükürler olsun. Bu başarıyı da elde ettik” dedi.

Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı Biga ve İnegöl iş dünyasından mobilya sektöründe işbirliği atağı

“KOMİTELERİMİZİN ARKASINDAYIZ”

Komitelerin çalışmalarının önemine değinen Biga TSO Başkanı Doğan; “2013 yılında başkan olduğum zaman ilk önce fuar komitesini kurduk. Fuar Komitesi başkanını seçtikten sonra komitelerimizden, sektörel olarak üyelerimizden komiteler oluşturduk. Komite başkanlarımızın aldığı her karara saygı duyduk. Yönetim kurulu olarak, meclis olarak komitelerimizin kararlarına saygı duyduk. Başarı tamamen komitelerimizin, komite başkanlarımızın çabalarıyla olan çalışmalar sonucu ortaya çıkıyor. Biz komitelerimizin önemini her zaman söylüyoruz. Bizim komite başkanlarımız ve komitelerimiz üyelerimizi ne kadar çok dinlerse, bizler de gelen önerileri yönetim kurulumuza ve meclisimize götürdüğümüzde, bunlarla ilgili her gelen öneriye onay veriyoruz. Bütün başarı önce komite başkanlarımız ve komite üyelerimizindir. Bizler komitelerimizin arkasındayız. Bu güvenle komitelerimiz de daha rahat çalışıyorlar. 2013 yılından beri fuarımız kesintisiz yapılıyor. Yalnızca pazaryeri yıkıldığında yapmadık. Fuarımız 94-95 yıllarına dayanıyor. Biz pandemide dahi Biga Fuarı’nı yaptık. Burada 66 firma katıldı. Onları hiç unutmayız. Bu 66 firma da şu anda burada, fuarımıza katılıyorlar” ifadelerini kullandı.

“PROJELERİMİZ YILLARIN MESELESİ”

Projelerin günübirlik olmadığını ve uzun yıllara dayanan çalışmalar olduğunu dile getiren Doğan; “Biz projelerimize çalışırken, bu projeler o günün meselesi değil, yılların meselesi. Projelerimiz komitelerimizin çalışmalarıyla ortaya çıkıyor. Biz de kaymakamımızın başkanlığında Ankara’ya gittik. Taleplerimizi anlattık. Bu seviyeye geldik. Hepsi imza aşamasında. Mesela en büyük projelerimizden biri Bozlar Köyü altındaki Yat Serbest Üretim Bölgesi. Karabiga Limanı, yat limanı… Üretim olacak, yatlar da Karabiga Limanı’na demirleyecek. OSB genişlemesi, Sera OSB, okulların yapımı, Güzel Sanatlar Lisesi. 3’üncü Sanayimiz olmak zorunda bir an önce. Biga’daki sanayimiz şehrin içinde kalıyor artık. Daha farklı projelerimiz de harekete geçecek. Bu projelerin hayata geçmesi için tüm arkadaşlarımızla gece gündüz mücadele ediyoruz. İnşallah daha iyi bir noktaya da getireceğiz” dedi.

“COĞRAFİ İŞARET ÇALIŞMASINI ÖNEMSİYORUZ”

Coğrafi işaret çalışmalarıyla ilgili de konuşan Doğan; “Coğrafi işaretler sadece bugünün meselesi değil. Biz bunlara uzun süredir çalışıyoruz. Bu görevi yönetim kurulu başkan yardımcımız Tevfik Başarır beye vermiştik. Biga Belediyemiz nohut kahvesini, Biga Belediyemiz pirinci, odamız peynir tatlısının coğrafi işaretleri aldık. Borsamız da işin içinde. Borsamız da Biga biberini alacaklar. Biz bunları yaparken tüm paydaşlarımızla birlikte çalıştık. Bu çalışmayı önemsiyoruz” dedi.

“İŞ GARANTİLİ MESLEK LİSESİ…”

Fuar alanındaki meslek liselerine de değinen Doğan; “Komitelerimizden gelen öneri ile iş garantili meslek lisesi fikri ortaya çıktı. 2’nci meslek komitemizin çalışmasıyla birlikte teknik meslek liseleriyle ne yapabileceğimizi masaya yatırdık. İçdaş, Doğtaş gibi büyük firmalarımız var. Bize gelen talep de yan sanayilerin geliştirilmesi. Mobilyacılar mobilya önerisinde bulundular. Bunun yanında mekanik, elektrik gibi yan sanayiler var. Bizler de çalıştık. En büyük teşekkürü İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Erkan beye etmek zorundayız. Erkan bey yapmış olduğu çalışmalarla başladık. Mobilya ile başlamaya karar verdik. E ticarette Türkiye genelinde yüzde 60 oranında Biga olarak öndeyiz. Mobilya sektöründeki tüm öğrencilerin burs, öğrenim imkanı, staj ve iş bulması konusunda anlaşma yaptık. Meslek yüksekokulumuz için de çalıştık. Bu programda her öğrencimize iş garantisi vereceğiz. Bu, Türkiye’nin her yerinde geçerli olacak. İstihdam sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

“BİZ BUNU BAŞARDIK”

Biga’da birlik ve beraberliği sağlamayı başardıklarını söyleyen Doğan; “Bu yıl 50’nci yılımızda üyelerimizden gelen talepleri iyi değerlendirip üyelerimiz için yapılması gereken her çalışmayı yapacağız. Aralık ayında Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’ni gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Başta meclisimiz ve komitelerimiz olmak üzere yönetim kuruluma da her tür desteği verdikleri için çok çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Onlar ne kadar çalışırsa bizler de o kadar mutlu oluyoruz. Her şey birlik ve beraberlikle alakalı. Biga’nın kobileri dahil tamamen iş yapmasını istiyoruz. Bigamız’da ekonomimiz ne kadar iyi olursa, hepimiz refah içinde yaşarız. Bizlere her zaman destek olan ziraat odamıza, borsamıza, esnaf odalarımıza, lokantacılar odamıza, kahveciler odamıza, Bisiad’ımıza, şoförler odamıza herkese çok çok teşekkür ederiz. Her şey birlik ve beraberlikle olur. Sayın kaymakamımız, belediye başkanımız, siyasi partiler olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Bütün siyasi partiler Biga adına kenetlenmiş durumda. Birlik beraberlik içinde bir açılış gerçekleştirdik. Herkes 1-2 dakika konuştu. Dışarıdan gelenler bizleri kıskandılar. Biz akşam oturduğumuz zaman konuklarımız ‘Biga’da bu birlik ve beraberliği nasıl başardınız?’ diye sordular. Biz bunu başardık. Çok büyük görev düşüyor odamıza. Bu birlik ve beraberliği ekibimle birlikte sağlayacağıma çok inanıyorum” dedi.

AKYIL’DAN MESLEK KOMİTELERİ VURGUSU

Meslek komitelerinin ne kadar önemli olduğunu anlatan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl; “İlk önce tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum. Paydaşlarımıza, burada gezen arkadaşlara, bize destek verenlere, basın mensuplarına, Biga TSO Meclis Divanı adına teşekkür ediyorum. Hiyerarşik olarak baktığınızda komiteler en üsttedir. Sonra meclis ve sonra da yönetim kurulu gelir. Biz bunun farkına vardık. Her gittiğimiz toplantıda meslek komitelerinin ne kadar önemli olduğunu TOBB Başkanımız Rıfat bey sürekli vurguladı. Onun ikazlarıyla meslek komitelerinde doğru seçimler yapmaya çalıştık. Birtakım hatalarımız oldu daha önce. Çok düzgün çok doğru arkadaşları seçtik. 9 meslek komitemiz var. Biz tüm meslek komitelerimizin yedekleriyle beraber toplanmalarını sağladık. Onların sanayi kuruluşlarına ve tüm üyelerimize ulaşmalarını sağladık. Oradan gelen önerileri eledik ve yönetim kuruluna sunulmasını sağladık. Sunan önerilerimizin bazıları TOBB’da da kabul gördü. Meslek komitelerinin ne kadar önemli olduğunu arkadaşlarımıza anlattık. Hepsi genç arkadaşlar. Çok iyi çalışıyorlar. Çok doğru tespitlerde bulundular. Yönetim kurulu da o önerileri iyi değerlendirdi. Ama bizim daha da çok çalışmamız lazım. Daha iyi öneriler getirmemiz lazım. Biga’nın önünü açacak projeler bekliyorum meslek komitelerimizden” dedi.

“50’NCİ YILA ÖZEL SÖYLEŞİLER”

Biga TSO’nun 50’nci yılı nedeniyle söyleşiler ve etkinlikler planladıklarını dile getiren Biga TSO Meclisi Başkanı Melih Akyıl; “50’nci yıl ile ilgili meslek komitelerimizden birtakım öneriler, teklifler geldi. Söyleşiler yapmayı planladık. Daha önce yönetim kurulu başkanlığımızı yapan sayın Davut Doğan’ın moderatörlüğünde iş insanları buluşmaları diye bir aktiviteye başlıyoruz. İlki 6 Ekim’de olacak. Askon Başkanı Orhan Aydın Biga’ya gelecek. Orhan Aydın ÇOMÜ Biga Ağaköy mezunu. Kendisi kabul etti. İkincisi yine Davut beyin moderatörlüğünde ayın 13’ünde Kütahya Porselen’in Yönetim Kurulu Başkanı sayın Erkan Güral gelecek. Kendisi aynı zamanda genç iş insanlarının konfederasyon başkanı. Ayın 24’ünde de Ahmet Şerif İzgören beyi ağırlayacağız. Bu etkinliklerimizin hepsi komitelerden çıktı. 50’nci yılı her ay bir etkinlikle kutlamak istiyoruz” dedi.

“TEK TEK NOT ALDIK”

Fuarda tüm stantları gezerek istek ve talepler ile sorunları not aldıklarını ve önümüzdeki yıla çözüme kavuşturacaklarını dile getiren Biga Fuarı Komitesi Başkanı Erol Şener; “Fuar komite başkanlığı olarak benim ilk görev aldığım sene bu yıl. Ben öncelikle komite arkadaşlarıma, yönetim kurulu başkanıma, meclis başkanıma, yönetim kuruluma ve katılımcılara teşekkür ediyorum. Biz 50’nci yılımızın bilinciyle biraz farklılık yaratmak istedik. Daha fazla katılımcı, daha fazla ziyaretçi hedefledik. Açılışta da bu hedefe de ulaştığımızı düşünüyorum. Çok gururluyuz. Arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Bundan önce 130 sayısı ile en kalabalık seviyeye ulaşmıştık. Yine o seviyelerdeyiz. Oda personeli arkadaşımızla stantları gezdik. Bundan önceki fuarlarda yaşanan sıkıntıları not aldık. Bu sene de ufak tefek aksaklıklarımız olabilir. Ama her geçen yıl kendimizi daha da geliştirerek fuarımızı bir üst seviyeye taşımayı planlıyoruz. Bu ekiple de bunu başarabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“KAPSAYICI BİR FUAR”

Biga Fuarı’nın kapsayıcı bir organizasyon olduğunu dile getiren Biga TSO 3’üncü Meslek Komitesi Başkanı Levent Şahin; “Benim odada ilk dönemim. Beni bu göreve layık gördüğü için Şadan başkanıma teşekkür ediyorum. Biga, Türkiye gibi. 81 ilden burada yaşayan insanlar var. Bu da Biga’nın ne kadar kapsayıcı olduğunu gösteriyor. Bugün burada fuarda da görüyoruz. Her yerden firmalar var. Biga’nın birleştirici gücünü Cuma günü konuşmalarda da gördük. Bu güce önderlik eden Şadan başkanımız, Melih başkanımız, bunların enerjileri, tecrübeleri bizi burada çalışmaya sevk ediyor. Fuarımız güzel ama biz Erol başkanımızın önderliğinde fuarımızı daha güzel nasıl yapabiliriz, bunları koşturuyoruz” dedi.

“GURURUNU YAŞIYORUZ”

Fuar kalabalığından dolayı gururlu olduklarını dile getiren Biga TSO Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Akın; “Bu kalabalığı gördükçe biz daha mutlu oluyoruz. Gurur duyuyoruz. Böyle güzel bir organizasyona imza atılması çok güzel. İlerleyen zamanlarda fuarımızın daha iyi yerlere gelebilmesi için çalışma yapacağız. Şu an için bence bölgemizin en büyük fuarı olduğunu zaten katılan herkes görüyor. Bunun gururunu yaşıyoruz” dedi.

“HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR”

Biga Fuarı’nın her geçen gün geliştiğini dile getiren Biga TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır; “İlk önce 17’nci fuarımız hepimize hayırlı olsun diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 90 yıllarda başlamış fuarımız. Bizim bunu ileri taşımak gibi bir hedefimiz var. Şu anda 17’ncisi ama ilerleyen süreçte bunu ulusal düzeyde yapmak istiyoruz ve uluslararası düzeye taşımak istiyoruz. Biga kendi içinde tarımı ve sanayisiyle çok büyüyen bir ilçe. Tarım sektörüne baktığınızda inanılmaz traktör ve tarım ekipmanı satışı var. Her geçen gün gelişiyor. Şu kalabalığı gördükten sonra inanılmaz gururlanıyoruz. Demek ki güzel işlere imza atıyoruz. Bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzellerini, daha iyilerini hep beraber el ele vererek, bütün Biga ve Çanakkale olarak yapabileceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Tunç)

Editör: Ahmet Tunç