18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci yıldönümü kutlamaları çelenk töreninin ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde salon programıyla devam etti. Biga İçdaş Fen Lisesi’nin hazırladığı program Saygı Duruşu’nun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İçdaş Fen Lisesi Müdürü Şebnem Yılmaz gerçekleştirdi.

“EBEDİ BAŞKOMUTAN ATATÜRK…”

Çanakkale Zaferi’nin önemini ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğine yer veren Yılmaz konuşmasında; “Çanakkale Zafer, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili kısmı, bundan 108 yıl önce bugün, düşman gemilerinin Türk topçusu karşısında ağır kayıplar vererek geri çekilmesiyle sonuçlanmıştır. Boğazı gemilerle geçemeyenler, 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başlamışlardır. Böylesi bir günde cephanesi biten askerlerine karşı 19’uncu Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk, ‘Süngü tak’ emrini vererek yıllarca hafızalardan silinmeyecek olan; ‘Ben size taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum’ sözlerini söylemiştir. Böylece o büyük siper savaşı başlamış ve bugün Anadolu topraklarında bağımsız olarak yaşamamızı sağlayacak olan büyü bir zafer kazanılmıştır. Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin birlik içinde tüm engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir. Ve tüm dünya bilmelidir ki, toprağımızın her karışı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Bu duygularla bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden başta ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, sözlerimi milli şairimizin; ‘Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber. Sana ağuşunu açmış, duruyor peygamber…’ sözleriyle bitirmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLER VERİLDİ

Konuşmanın ardından ilkokullar, ortaokullar ve liseler arası düzenlenen resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkan Vekili Kerim Özdemir ve Biga Cumhuriyet Başsavcısı Eren Öztaş ödüllerini verdiler. Program Biga İçdaş Fen Lisesi öğrencilerinin ‘Anayurt Oratoryosu’ adlı gösterisiyle sona erdi.

(Haber: Çiğdem Özden Demiray)

18martakm12

18martakm10

18martakm11

18martakm9

18martakm8

18martakm7

18martakm6

Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı.. Ödüllü Su Altı Fotoğrafçısı’ndan Çanakkale Çağrısı..

18martakm5

18martakm4

18martakm3

18martakm2

18martakm1

Editör: Ahmet Tunç