İngiltere'de faaliyet gösteren Boomerang Media Limited şirketinin desteklediği Çanakkale Savaşları konferanslar serisine Çanakkale Rehberler Odası Kurucu Başkanı Adem Biçer konuşmacı olarak davet edildi. Konferanslar Boomerang Media sahibi Garfield Smith tarafından Gurka Müzesi, Oriental Club ve Gallipoli Association yönetimleri işbirliğiyle kendi üyelerine özel olarak gerçekleştirildi.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi arifesinde yıldönümü nedeniyle 5 -6 Mart'ta Gurka Müzesi'nde, 6 Mart akşamı Londra Oriental Club'ta ve 9 Mart Cumartesi günü Warwick'te konferanslarda sahne alan Biçer, Türklerin Gözünden Çanakkale Savaşları'nı ve bu savaşın o dönemde ve günümüzde Türkler için ne ifade ettiğini anlatan konuşmalar yaptı.

Bozcaada Caz Festivali İçin Geri Sayım Başladı Bozcaada Caz Festivali İçin Geri Sayım Başladı

Konuyla ilgili kısa bir açıklamada bulunan Biçer "Böyle organizasyonlar gerçekten çok kıymetli ve daha sıklıkla gerçekleştirilmelidir. İngilizler savaşın kendi tarafı hakkında zaten bilgi sahibi oluyorlar.. bu güzel organizasyon ile, Türklerin bakış açısını, Türkler için geçmişte ve günümüzdeki önemini ve daha da önemlisi Kahraman Türk Mehmetçiğinin özverili mücadelesi sonrasında gelen büyük zaferi anlatma imkanımız oldu. Ayrıca Çanakkale şehrimizin ve Savaş Alanları'nın güncel halini ve nasıl, nerelerin gezilebileceğini de içeren bilgi paylaşımında bulundum. Amacımız, tarihimizi, kültürümüzü, manevi değerlerimizi yabancılara en güzel şekilde anlatarak daha fazla ilgi çekmesini ve daha çok turistin bölgemize ziyaretlerde bulunmasını sağlamaktır" dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109’ncu yıldönümünü de kutlayan Adem Biçer; “Bu vesileyle Çanakkale Zaferinin 109. yılını kutluyor, bu destanın yazılmasında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere emeği geçen her bir Mehmetçiğimizi ve ferdimizi rahmetle, minnetle ve şükranla anıyorum” dedi.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç