Ramazan ayını ortalamışken orucun etkisiyle susuzluk vücutta daha hissedilir hale gelmiş durumda. Oruç döneminde su kaybı daha belirgin olduğu için vücudunuz da ödem tutmaya daha meyilli olacaktır.

Ödem dediğimiz durum kısaca hücreler arası boşlukta sıvı birikmesi olarak tanımlayabiliriz Genellikle göz çevresinde, göz altı torbalarında, eklemlerde, bileklerde ayak bileklerinde şişlikler şeklinde görülmektedir. Vücut susuz kaldıkça ödem tutma olasılığı da artmış olur.

Vücuda sıvı desteği de sağlamak adına iftarda çok yağlı ve kremalı olmayan çorbalar tercih edebilirsiniz. Özellikle karbonhidratlı besinler içeriğindeki gluten dediğimiz yapı gereği vücutta su tutmaya daha yatkındır. Fazla miktarda karbonhidratlı besin tüketmek vücutta ödem yapabilir bu sebeple günlük tükettiğimiz miktarı belirli sınırlarda tutmalıyız. Ödemi azaltmak için diğer dikkat edilecek konu ise tuz tüketimi.

Normalde günlük alınması gereken tuz miktarı 6 gramdır. (1 çay kaşığı kadar) Tükettiğiniz besinlerin tuz içerip içermemesine dikkat etmeliyiz. Özellikle turşu, salamura, paketli gıdalar gibi çok tuz içeren besinlerden iftar ve sahurda uzak durmalısınız. En önemli ödem atıcı içeceğe gelirsek: tabiki su… İftarla sahur arasında en az 2.5 lt su içmeye özen göstermelisiniz. İçtiğimiz bu suyun 1-2 bardağı orucunuzu hurma veya zeytinle açtıktan sonra tüketilmelidir. Ilık ve çok az bal ve limonlu bir su tercih ederseniz kan şekerinizin yükselmesi daha hızlı olabilir.

İftar sonrası su tüketimine devam edebilirsiniz. Özellikle siyah çay vücuttan fazlasıyla su attırdığı için tüketimini azaltın (1-2 fincan) ve açık olacak şekilde tüketmeye çalışın. Mide rahatsızlıkları, gaz veya şişkinlik gibi problemlerde rezene çayı tüketebilirsiniz. İftar sonrası içilen ılık bir suyun içerisine az miktarda meyan kökü ekleyerek mide problemleri için de tüketebilirsiniz. Ödem sıkıntısı yaşıyorsanız 1-2 kupa yeşil çay içerisine nane, limon, zencefil ve tarçın ekleyerek bir bitki çayı hazırlayabilirsiniz.

İftar sonrası bol su içmeyi unutmayın, kendinize iyi bakın.

Sağlıklı günler…