Biga Devlet Hastanesi bahçesinde yapımı tamamlanan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Yıl 2002. Bu mübarek memlekette 12 ilçe, 500 kadar köy için 3 ambulans vardı. Ben hatırlamıyorum ama büyüklerimiz ambulansa mazotu koyunca gittiğini söylüyorlardı. Şu an 60 tane ambulansımız var, hava ambulansı ayrı, kara ambulansı ayrı, deniz ambulansı ayrı. Bunlar kıymetli işler” ifadelerini kullandı.

“DİŞ SAĞLIĞI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Biga Devlet Hastanesi bahçesinde yapımı tamamlanan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi. Açılış programının ilk konuşmasını Çanakkale İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Gökhan Baştürk yaptı. Baştürk konuşmasında; “Merkezimiz toplam 12 bin 530 metrekare arsa üzerine inşaa edilmiş olup yaklaşık 5 bin metrekare kapalı alana sahiptir. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimiz ünitelik polikliniği,  cerrahi işlem polikliniği, röntgen ünitesi, sterilizasyonu, diş protetiz laboratuvarı, engelli, nöbetçi poliklinikleriyle birlikte son teknoloji altyapısıyla yöre halkımıza konforlu ve kaliteli sağlık hizmeti sunacaktır. Diş sağlığı sindirimin ve dış görünüşün en önemli parçasıdır. Diş sağlığının bozulmasıyla bütün vücut tehdit altına girmektedir. Bu bağlamda sağlık müdürlüğü olarak bakanlığımızın ve milletvekillerimizin katkılarıyla diş merkezlerimizin sayısını arttırmayı hedefledik. Bütün bölge halkına hizmet edecek bir sağlık kompleksi olacaktır burası” ifadelerini kullandı.

“BİGA, SAĞLIKTA BÜYÜK MESAFE KAYDETTİ”

Biga’da sağlık anlamında büyük ilerleme kaydedildiğini ve hiçbir branşta eksik olmadığını söyleyen Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Bugün Bigamızda şu gördüğünüz şık, güzel binamızın, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin açılışını yapacağız. 2021 yılında hep beraber temelini atmıştık. Pandemiye rağmen, krizlere rağmen hızlı bir şekilde yerine getirilmiş olması en büyük onurumuz. 83 milyon lira gibi büyük bir yatırım bedeliyle bugün açılışını yapıyoruz. Bayramdan önce fiilen kullanıma açılmıştı. Şimdi de resmi olarak törenini yapıyoruz. Bütün branşları, röntgen odaları, dişle ilgili tüm imkanlarıyla beraber çok daha saygın bir kadrosuyla beraber hizmet edecek. Hem Bigamızdaki doktorlarımıza, hemşirelerimize, il müdürümüze, sağlık bakanlığımıza teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın sağlıkla ilgili her talebimize de özel destek vermesi ayrı bir teşekkür borcumuz. Hemen karşımızda daha yeni olduğunu bildiğimiz hastanemiz, hemen karşısında diş hastanemiz. Bigamız sağlıkta büyük bir mesafe aldı. Hiçbir branşta eksiğimiz yok. Bu çok önemli. Beyin cerrahı gibi özel bölümler de olmak üzere büyük mesafe aldık. Birkaç gün içinde de yeni atanan kadro gereği Bigamıza iç hastalıkları uzmanı kadrosu verildi. O da inşallah göreve başlayacak” dedi.

“AMBULANS SAYIMIZI 3’TEN 60’A ÇIKARDIK”

Turan, 2002 yılında Çanakkale’de ambulans sayısının 3 olduğunu, bugün bu sayıyı 60’a çıkardıklarını söylerken; “Sağlık yatırımlarının önemi pandemide çok daha iyi benimsendi. Pandemiden önce ben size tüm dünyada bir musibet olacağını ve tüm dünyada etkili olacağını söylesem abarttığımı düşünürdünüz. Pandemi denilen illet geldiğinde bütün dünya etkilendi. Ağır bir bedel ödedik. Sağlık hizmetlerinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Çanakkalemizde 10 tane devlet hastanemiz, 1 üniversite hastanemiz olmak üzere büyük bir sağlık altyapımız var. 2 özel hastanemizle beraber omuz birliği olduğu sürece. Bakınız yan taraf Çan, üst taraf Yenice. İlerisi Lapseki, Ezine, Ayvacık… Bütün ilçelerimizin hastaneleri yenilendi. En büyük krizlere hazır hale getirildi. 2023 yılında Bayramiç ve Gelibolu’nun hastaneleri yatırım programına alındı. Yıl 2002. Bu mübarek memlekette 12 ilçe, 500 kadar köy için 3 ambulans vardı. Ben hatırlamıyorum ama büyüklerimiz ambulansa mazotu koyunca gittiğini söylüyorlardı. Şu an 60 tane ambulansımız var, hava ambulansı ayrı, kara ambulansı ayrı, deniz ambulansı ayrı. Bunlar kıymetli işler. Milletimiz bize omuz verdi. Biz de milletimize layık olmak için çok büyük emek sarf ettik. Çanakkalemiz başta olmak üzere sağlık hizmetlerinde büyük ilerleme kaydettik. Şu an 32 tane acil servis hizmet binamız var. Aynı şekilde Bigamızda Şirintepe Aile Sağlık Merkezi kurulmasını karara bağladık. 2023 programına aldık. İhalesini yapıyoruz. İnşallah inşaatına başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BORCUMUZ VAR”

Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Beslenme Önerileri

Son dönemde artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakalarıyla ilgili de konuşan Turan; “Buradaki en büyük pay sağlık çalışanlarımızın. Tüm zamanlarda büyük bedeller ödediler. Hepsine büyük teşekkür borcumuz var. Sadece bu 5 yıl içinde sağlık çalışanlarımızın kanununu revize ederek şiddet başta olmak üzere tüm olumsuzlukları önlemek için önemli adımlar attık. Ama maalesef zaman zaman basından görüyoruz. Bu tedbirlere rağmen şiddet azalmıyor. Aman ha! Sağlık çalışanlarımıza bırakın fiziki darbeyi, yan bakmanın bile çok özel bir yanlış olduğunu söylemek isterim. Onlar kendi zamanlarından, ailelerinden, imkanlarından adeta fedakarlık yaparak bu toplum için bir bedel ödüyorlar. Sağlık çalışanları biziz, biz onlarız. Onlara sahip çıkmak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.

Açılış töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlandı. Açılış konuşmalarının ardından Biga Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılışı kurdele kesimi ve dualarla gerçekleştirildi.

(Haber: Ahmet Tunç)

IMG_5200

IMG_5199

IMG_5196

IMG_5193

IMG_5183

IMG_5180

IMG_5177

IMG_5175

IMG_5173

IMG_5171

IMG_5170

IMG_5169

IMG_5167

IMG_5165

IMG_5164

IMG_5161

IMG_5160

IMG_5158

Editör: Ahmet Tunç