Çanakkale Deniz Zaferi’nin 109. yıl dönümü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirildi.

Tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Bayrağın göndere çekilmesi ile program devam etti.  2.Kolordu Komutanı Tümgeneral Sayın Rasim Yaldız günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hitaplarını gerçekleştirdi. Konuşmalardan sonra Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu ve dua edildi. Tören alanından sonra Cumhurbaşkanı Şeref Defterini imzalayıp şehitliklere karanfil bıraktı. Solo Türk ve gemi geçişini izlemek için Cumhurbaşkanı ve protokol üyeleri seyir alanına geçti. Geçişin bitmesinin ardından tören sona erdi.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİ SINIRLARIMIZA YIĞIP, BİZİ İSTİKLALİMİZLE SINAYANLAR BUNLARDIR"

Erdoğan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi önder komutanlarla birlikte kahraman ordumuza liderlik etme onurunu paylaşmanın gururunu ifade etti, "Bin senelik vatanımız Anadolu'nun müdafaası için, ülkemizin ve gönül coğrafyamızın dört bir yanından gelmiş olarak gözlerini kırpmadan canlarını veren yiğitlerin her bir ferdine Allah'tan rahmet diliyoruz. Bugün de vatan topraklarında, sınırlarımızda ve sınırlarımız ötesinde ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru, devletimizin bekası için gece gündüz etkinlik halinde olan askerlerimize Mevla'dan kolaylıklar diliyoruz. Türkiye ve Türk milleti olarak, Çanakkale'de hangi mücadeleyi verdiysek bugün de farklı görünümler ve araçlar altındaki sinsi saldırılara karşı benzer bir duruş sergiliyoruz." diye konuştu.

Milli şair Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale şehitlerini destanlaştıran şiirinde yer alan "Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer/ Kaynıyor kum gibi mahşer mi hakikat mahşer/ Çehreler başka, lisanlar, deriler rengarenk; Sadece bir hadise var ortada, vahşetler denk." dizelerini aktaran Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti: "Ülkemizin bilhassa geçtiğimiz 10 yılda maruz kaldığı her hadisenin gerisine bakıp maskeleri kaldırdığımızda aynı yüzleri görüyoruz. Terör örgütlerini sınırlarımıza yığıp, bizi istiklalimizle sınayanlar bunlardır. Çeşit çeşit yöntemlerle egemenliğimize göz diken darbecileri üzerimize salanlar bunlardır. Her biri, milletimizin zenginliği olan farklılıklarını kırılmaya yatkın fay hatları haline dönüştürmeye çalışanlar yine bunlardı. Kalkınma hamlelerimizi boşa çıkarmak için üretimimizi ve istikrarımızı sabote edenler bunlardı. Demokrasi atılımlarımızı, vesayetin çarkları arasında parçalayarak milletimize zulmedenler bunlardı."

Erdoğan, Çanakkale'de tüm milletin, genç yaşlı, öğrenci hoca, işçi işveren dahil, bir araya gelerek düşmana geçit vermediğini vurguladı ve şunları ekledi: "Milletimiz son dönemde yaşadığımız sınamaların her birinde de bedeni ve kalbiyle aynı vakur iradeyi ortaya koymuştur. Asırlarca yürüttükleri maddi ve manevi yıkım çabaları sonunda Türkün fıtratının değişeceğini sananlar, ruhun aynı ruh olduğunu gördüler, anladılar. Dün, Çanakkale'de yakılan ateş milli mücadeleyle ve Cumhuriyetimizin ilanıyla neticelenmişti. Şimdi de eser ve hizmetlerimizle, 2023 hedefleriyle, 'Türkiye Yüzyılı' vizyonuyla yaktığımız ateş, inşallah ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkarmamızla gayesine ulaşacaktır."

Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti Kaymakam Dolu, şehit ailelerini ziyaret etti

Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin ve sonrasında gelen zaferlerin, tarihin en zor zamanlarında elde edildiğini vurgulayarak, bugünkü Türkiye'nin altyapısı, siyasi ve teknolojik gücü, ekonomisi ile hedeflerini gerçekleştirme konusunda çok daha büyük imkanlara sahip olduğunu ifade etti.

"ÇANAKKALE'DE YAZILAN DESTANDAN ALACAĞIMIZ ÇOK ÖNEMLİ DERSLER OLDUĞUNA İNANIYORUZ"

Erdoğan, Çanakkale'den ve sonrasındaki olaylardan alınan derslerle geleceğe güvenle ilerlemeyi sağlayacak bir iradeye sahip olduklarını vurgulayarak, geçen yılın 6 Şubat depremlerinin ardından yaşananların bu iradenin bir kanıtı olduğunu ifade etti. 53 bin vatandaşın şehit olması ve 11 şehirde yüz binlerce binanın yıkılmasının ardından, ülkenin gelişmiş ülkelerin dahi yıllarca baş edemeyeceği enkaz yığınlarını kısa sürede kaldırdığını belirten Erdoğan, yeni konutların inşa edilip teslimine başlandığını aktardı.

AK Parti'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Asrın Felaketi"nin ardından milletin gösterdiği örnek dayanışmanın ayrıca takdire şayan olduğuna dikkat çekerek, "Türkiye Yüzyılı'nın inşasında Çanakkale'de yazılan destandan alacağımız çok önemli dersler olduğuna inanıyoruz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, sıkı sıkıya sahip çıktığımızda yedi düvel üzerimize gelse yıkılmayacağımızın ispatı olan Çanakkale ruhu, yolumuzu aydınlatmaya hep devam edecek. Rabb'imden ülkemizi ve milletimizi gizli ve aşikar her türlü beladan, afetten, tehditten muhafaza etmesini diliyorum," ifadelerini kullandı.

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç