Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen soğuk ve yağışlı havanın bugünden itibaren yurt genelinde etkili olacağını hatırlatarak, vatandaşlara Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün güncel hava tahmin ve uyarı raporlarını takip etmeleri önerisinde bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre 51 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Çanakkale sarı kodlu iller arasında yer aldı.

Bu akşamdan itibaren etkili olması ve gelecek hafta ortasına kadar sürmesi beklenen kar yağışına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu. 

Bakan Soylu, "Bugün başlayacak olan yoğun kar yağışı ile ilgili tüm valiliklerimiz tekrar uyarıldı" dedi.

Soylu'nun açıklamaları şöyle:

"Oluşabilecek olumsuzluklara karşı Valiliklerimiz, İl Özel İdareler, AFAD, GAMER, 112 Acil Çağrı Merkezlerimiz, Emniyet ve Jandarma birimlerimiz, Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli şekilde 24 saat esasına göre teyakkuz haline geçirildi. Bîmekânlar dahil kimsesiz ve yaşlılarımızın ihtiyaçlarının önceliklendirilmesi, Emniyet ve Jandarma #HAYDİ ekiplerimizce sokak hayvanlarına her türlü mama desteği sağlanmaya devam edilmesi, tüm araçların, özellikle ağır vasıtalar başta olmak üzere kış lastiklerine dikkat edilmesi, kayan araçların yolları kapatmaması için derhal çekicilerle çekilmesi gibi birçok tedbir tekrar hatırlatılmıştır. Vatandaşlarımızdan ricamız; uyarılar, alınan tedbirler ve duyurular çerçevesinde dikkatli olmalarıdır. Kazasız belasız inşallah..."

Çanakkale Valiliği'nden yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

"Kış mevsiminde vatandaşlarımızın trafik güvenli sağlanmış bir ortamda yolculuk yapmaları için yurt genelinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün orta ve uzun vadeli tahminlere göre 22.01.2022 Cuma gününden 27.01.2022 Perşembe gününe kadar yurdumuzun tamamanında yoğun kar yağışları, buzlanma ve don olayları beklendiği belirtilmiştir. Seyahat edecek yol kullanıcılarının, yola çıkmadan önce seyahat güzergahı hakkında Karayolları Genel Müdürülüğü’nün 0312 449 91 99 no’lu telefonundan veya ücretsiz Alo 159 hattından, ayrıca KGM web sitesi www.kgm.gov.tr adresinden hizmete sunulan Güzergah Analizi Programı ile en uygun güzergahı ve alternatiflerini, kapalı ve çalışma yapılan yolları sorgulayarak yol seçimi yapmaları önemle rica olunur."

SARI KOD NEDİR?

18 Mart ve zeybek 18 Mart ve zeybek

Hava durumu potansiyel tehlikelidir: Tahmin edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

(Haber Merkezi)