Hemen hemen her koşulda yaşayacak bitkilere birlikte bakalım mı?

2022’de, küresel salgında üçüncü yılımızda, iç tasarım trendleri bizi duygusal olarak rahat hissettirmeye odaklamaya başladı. Evlerimizi daha kişiselleştirmeye ve rahatlığa odaklanmaya başladık. Sıcaklık, ferahlık ve rahatlık… Kentleşmeyle birlikte doğadan uzaklaşmaya başladığımız bu zamanda doğayı olabildiğince evimize davet etmeye çalıştık. Tabii ki en kolay yaklaşım olarak evlerimizi bitkilerle, bitki baskılı tablolarla, hasır ve ağaç hissi veren tüm aksesuarlarla donatmaya başladık.

Pekiii , hemen hemen her koşulda yaşayacak bitkilere birlikte bakalım mı?

Monstera (deve tabanı) bitkisi:

Direkt güneş ışığı almayan iyi ışık ya da gölgeli bir yer ister. İlkbahardan sonbahara dek haftada 2 kere, kışın ise haftada 1 kere su verebilirsiniz.  Minimum 10 derece sıcaklık gerekir. Yaprakları düzenli olarak su püskürterek nemlendirin.

DSCF1088-3-1-scaled

Golden Pothos (sarmaşık):

Aydınlık veya yarı gölge bir ortamda, direkt güneş ışığı almamalıdır. Köklerinin kurumasına izin vermeyin. Sıcak havalarda haftada 1-2 kere, serin havalarda ise 10 günde 1 kere su verin.

ingiliz-sarmasigi

Dracena massengena:

Bitki aşırı soğuk ve sıcak hava şartlarından çabuk etkilenir. Ortalama 15-25 derece arası oda sıcaklığında bakılması uygundur. Massengena çiçeği direkt cam arkasından güneş almamalıdır. Cam arkasından yaz aylarında güneş alırsa yapraklarında koyu kahverengi sararmalar başlar.

yapay-dracena-2

Antoryum çiçeği:

Aydınlık ortamları sever ancak direkt güneş ışığına maruz kalmamalıdır. 1-2 haftada bir sulayabilirsiniz. Sulamadan önce toprağının bir miktar kuruduğuna emin olunuz. Çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda bırakmayınız.

2738

Eğer siz de evlerinizde bitkilere yer açtıysanız, benimle paylaşın. Bu yazıyı okuyan herkesten bekliyorum.