Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Karabiga'da belediyenin işlettiği otelde basın mensuplarıyla bir araya gelerek Karabiga'da gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili açıklamalar yaptı. Biga'nın ardından Karabiga'da yerel seçim yarışı erken başladı. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Elbi, 2024 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi yeniden aday olacağının da sinyallerini verdi.

Elbi, Kabotaj Bayramı ile ilgili 1 Temmuz'daki resmi programa ve 2 Temmuz'daki kutlama etkinliklerine ve konserlere tüm vatandaşları davet etti. Elbi, ayrıca tüm vatandaşların Kurban Bayramı'nı da kutladığını söyledi.

Karabiga’da yapılan yatırımları değerlendiren Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi altyapı sorunları ile ilgili geniş kapsamlı bilgi vererek; “Bu süreçte vatandaşımızın sıkıntı yaşadığının farkındayız özellikle yazın toz, kışın çamur.. Bunun hepsinin farkındayız bir an evvel de kurtulmak istiyoruz. Ama biraz daha sabır rica ediyoruz. 182 milyon TL Karabiga’nın altına yatırım yaptık. Bu görünmeyen bir yatırım, bittiği zaman rahat edeceğiz” dedi.

“KARABİGA’NIN KRONİK SIKINTISI ALTYAPI…”

Karabiga’nın öncelikli sorunların biri olan altyapıdan çalışmalara başladığını ifade eden Başkan Ahmet Elbi; “Biz 2019 yerel seçimlerinde belediye başkanı seçildikten sonra, hizmetlerimize başlayıp bununla ilgili seçim zamanında yapmış olduğumuz proje taahhütlerimizi yerine getirmek için milletvekillerimizin de desteği ile çaba sarf etmeye başladık. Biz 2019'da seçimi aldıktan sonra ekip arkadaşlarımızla birlikte Karabiga’nın öncelikle sorunlarını toparlayıp planlayıp hemen faaliyetlerimize başladık. İlk projelerimizden biri Karabiga’nın kronik sıkıntısı olan altyapı, çünkü ciddi anlamda su kesintileri oluyordu. Su kesintilerinden sonra da tekrar su verilince musluklardan bir müddet kurumlu su akıyordu. Bu da özellikle kadınların çamaşır makinesinde olsun, bulaşık makinesinde olsun, duş alırken aynı zamanda sıkıntı oluyordu. Bundan acilen kurtulmamız gerekiyordu ve hemen hiç vakit kaybetmeden İller Bankası'ndan projelendirip SUKAP projesi kapsamında yüzde 50 hibe ile çalışmalarımıza başladık. Yaptığımız yatırım bugünkü fiyatı ile 60 milyon lira. Bu sadece altyapıya yapılan masraf. 80 kilometre uzunluğunda su boruları, kanalizasyon, yağmur suyu hatları Karabigamız içinde döşenen hatlar. Eski borulardan tamamen kurtulmuş olacağız. Sağlıklı bir su hatlarına sahip olacağız. Ayrıca ilave olarak 1000 tonluk su deposu yapıyoruz. Yeni nesil, tamamen pompalarla, borularla döşenmiş su deposu olacak“ dedi.

“182 MİLYON TL KARABİGA’NIN ALTINA YATIRIM YAPTIK”

Altyapı çalışmalarının yüzde 50’sinin bittiğini ifade eden Başkan Elbi; biten yerlerde de üst yapıya geçildiğini söyledi. Elbi, “Altyapıda yüzde 50'yi geçtik. Evleri artık yeni su hatlarından su çıkmaya başladı. Altyapı çalışması biten yerlerde de üst yapıya başladık. Karabiga girişinden çarşı merkezine doğru kilit taş projemiz başladı. Bu süreçte vatandaşımızın sıkıntı yaşadığının farkındayız. Özellikle yazın toz, kışın çamur... Bunun hepsinin farkındayız. Bir an evvel de kurtulmak istiyoruz. Ama biraz daha sabır rica ediyoruz. Bunlardan kurtulduktan sonra artık tamamen rahata ereceğiz. Belediye olarak da üst yapıya, üst yapı projelere önem vereceğiz. Bizim avantajımız doğalgazın aynı zamanda altyapı ile birlikte yürümesi. Bizim için şans. Hepsini bir arada çıkartmış olacağız. Küçük projeler değil bunlar, büyük projeler. Doğalgazla birlikte 182 milyon lira Karabiga’nın altına yatırım yaptık. Bu görünmeyen bir yatırım. Bittiği zaman rahat edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI DOĞAL ADAYDIR"

"Yeniden aday olacak mısınız?" sorusunu da yanıtlayan Elbi; "Mevcut belediye başkanı zaten doğal adaydır. Ama süreç yaklaştıkça teşkilatımız, milletvekillerimiz bize görev verirse biz de seve seve görev alırız. Yapacak işimiz çok. Başladığımız işleri yarım bırakmak istemeyiz" yanıtını verdi.

"ALTYAPISI BİTEN BÖLGELERDE YOL ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI"

“Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir” “Bu Teklif Açıkça ‘Cambaza Bak’ Düzenlemesidir”

Karabiga'da altyapı ihalesinin 2024 yılının Nisan ayında biteceğini, altyapısı biten bölgelerde ise yol çalışmalarına başladıklarını dile getiren Elbi; "Altyapı ihalesinin bitiş süresi 2024 Nisan ayıdır. Kanalizasyon, yağmur suyu hatları, içme suyu hatları, hepsi. Müteahhit bitirmek zorunda. Doğalgaz da bu Temmuz ayında son kalan 4 sokak da bitecek. Böylece Karabiga'da abone olup da doğalgaz almayan vatandaş kalmayacak. Çarşıda mesela başladık üstyapı çalışmasına. Kilit parke taşı döşüyoruz. Otobüs hattı dediğimiz güzergahımız var. Sıcak asfaltı yapmak için temel atılması gerekiyor. Bazı yerlerde kurtarmayacak. Bu yüzden kilit parke taşına başladık. Belediyenin önünden ise kurtarırsa sıcak asfalt yapacağız" dedi.

Toplantının ardından basın mensuplarıyla Karabiga içinde kısa bir tur atan Elbi, Karabiga ile ilgili karavancıların ve tatilcilerin ziyaret odağı olması için çalışacaklarını söyledi.

(Haber: Ahmet Tunç)

cfc35ff6-bd43-4968-b840-c9bf0c40a40ca9333f3a-d66b-4b4d-af7e-fa2e352de08671040d12-6a48-4a17-abf9-0a9985c757ec95a09ec4-533b-4d9d-a779-4cacff3359626bb6707b-1c9c-40c8-bb3b-fd0f42df237e4cb54e0e-dd38-4d73-b975-d548b7451ed2

Editör: Ahmet Tunç