Mehmetçiğin isim babası Bigalı Mehmet Çavuş'un gözünden Çanakkale Zaferi'nin anlatıldığı kısa film yarışmasında dereceye giren eserler, Biga Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Yarışmada dereceye giren kısa filmler ise göz doldurdu. Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ödül töreninde yaptığı konuşmada yarışmanın kapsamının genişletilmesini planladıklarını söyledi.

Biga Kaymakamlığı'nın Türkiye genelinde ortaokullar ve liseler arasında düzenlediği yarışmada Giresun Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğrencisi Esma Akça'nın 'Görmek' adlı eseri birinci seçildi. Ödülü Biga Kaymakamı Erdinç Dolu takdim etti.

Biga Kaymakamı Erdinç Dolu yaptığı konuşmada yarışmanın kapsamının daha da genişletileceğini duyurdu. Kaymakam Dolu konuşmasında; "Öncelikle dereceye giren ya da giremeyen ama bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize, ortaya koydukları değerli eserlerden dolayı teşekkür ediyorum. Bizim bu kısa film yarışmasından beklentimiz, profesyonel çalışmalar ortaya koyması değildi. Tek gayemiz tarihimizde yaşayan ve çok da eski olmayan ama çok da bilinmeyen gerçek bir kahramanımızı başta öğrencilerimiz, gençlerimiz olmak üzere tüm milletimize anlatmak, duyurmaktı. Bunun daha başlangıç olduğunu düşünüyorum. Yavaş yavaş başladık. Bu yıl ortaokul ve liseler arası bu yarışmayı düzenledik. Beklentimiz, amacımız, önümüzdeki yıllarda daha geniş kesimlere gerçek kahramanı, Bigalı Mehmet Çavuş'u duyurabilmek, anlatabilmek hedefimiz vardır. Ben yarışmaya katılan gençlerimize, görev alan öğretmen ve idarecilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Yarışmanın ikincisi Özel Biga Kampüs Koleji öğrencilerinden Eymen Tuğrul Önal oldu. Yarışmanın ikincilik ödülünü 'Mehmetçik Ruhu' adlı eserle kazanan Önal'a ödülünü Biga Belediye Başkan Vekili Saadettin Sert takdim etti. Özel Çağdaş Anadolu ve Lisesi'nden Ayberk Kullanan ise 'Seddülbahir Kahramanı' adlı eserle üçüncülük ödülünü Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen'den aldı.

Törene Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkan Vekili Saadettin Sert, Biga Belediye Başkan Yardımcısı Nazım Hikmet Keskiner, Bigalı Mehmet Çavuş Derneği Başkanı Necdet Özer, üniversite ve meslek yüksek okulu temsilcileri, daire amirleri, okul müdür ve öğretmenleri ve öğrenciler katıldılar.

t14-1

t13-1

t12-1

t10-2

t9-2

t8-2

t7-2

t6-2

t5-2

t4-2

t3-2

Tek tipleşmenin tekdüzeleşmesi - 2 Tek tipleşmenin tekdüzeleşmesi - 2

t2-3

t1-2

Editör: Ahmet Tunç