29 Ekim 2019'da başladığımız bu yolculukta 3’üncü yılın sonuna geldik. İlk 3 yaş çok önemlidir. Uzmanlar öyle söyler. Bizim ilk 3 yaşımız da oldukça hareketli geçti. Sağ olsunlar çabuk parladık.

Yıllarını bu işe vermiş insanların hayatlarını anlatan kitapları okuduğumuzda ya da televizyonda izlerken ‘Vay be. Adamlara neler yaşatmışlar’ deriz ya. Aynen de öyle oluyormuş gerçekten. Yıl olmuş 2022 ve biz şu 50 bin nüfuslu ilçede 3 yılda ne yaşanabilirse yaşadık herhalde. Beterinden korusun tabi ama yaptığımız gazete yüzünden ekmeğimizle tehdit edildik, kişiliklerimize hakaret edildi, yazılarımızla tehdit edildik ve daha niceleri… Onun gazetesi, bunun gazetesi diye adres gösterildik ve bu da bizi baya bir süre ‘top on'da üstlere taşıdı. Sonrası kolay oldu zaten. Büyük reklam bütçelerine gerek kalmadan viral şekilde reklamımız yapıldı.

Hani şu anda tartışılan yeni kanun var ya. Aslında biz 3 yıldır aynı kanunla birebir yüzleşerek çalıştık. Yazılarımıza koyacak sansür bulunamadı ama sosyal anlamda belli kitlelere sansür kuralları çerçevesinde yaklaşır olduk ancak. Hatta kapıları bile olmayan kurumlardan randevu alamadıklarımız oldu.

Neden bunlar bize yapıldı ve hala yapılıyor?

E valla orasını gerçekten bilemiyoruz. Dediğimiz gibi, yalan yazsaydık, kanun açık yargılanırdık. Dedikleri gibi onun, bunun gazetesi olsaydık, şimdi zaten koltuklarımızla odalarımızda sörf yapıyor olurduk.

Bizimki de manyaklık yani.

Baksanıza, herkes her şeyi montajlayarak servis etmeye başladı. ‘Basının karşısına çıkayım, sorsunlar, cevaplayayım’ devri bitti. Biz de gittik gazete açtık. Bu da bize denk geldi işte.

Serüvenimizin 3’üncü yılında yanımızda, sağımızda, solumuzda ve karşımızda olan herkese gerçekten çok teşekkürler. İçimizden geldiği gibi, içimize sinen işler yapmaya çalışıyoruz. Ve yaptığımız işi anlayanlar kadar anlamayanlara da saygı duyuyoruz. Sözü özünden, özü de sözünden ayrı tutmadan sizlere servis ediyoruz. Hakimlik de hakemlikde yapmıyoruz.

Lafın kısası şimdilik sorun yok yani değerli okurlar. Özü sözü bir çocuklarız biz de. Onlar söyledi, biz yazdık. Biz yazdık, onlar söyledi. İşte 3 yıl böyle geçti gitti.