Gazetemiz yazarı, aynı zamanda köy gazetesi temsilcisi ve Aşağıdemirci Köyü Muhtarı Enver Sağlam ve eşi Hatice Sağlam'ın daveti üzerine basın mensubu arkadaşlarımız, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve eşi Feride Erdoğan ve Biga Belediyesi basın birimi çalışanları ile evlerinin avlusunda düzenledikleri kahvaltıya misafir olduk. 

Enver abinin çerkes olduğunu bildiğim için gitmeden önce haluj yaparlar mı acaba diye düşünmüştüm. Severim çok haluju. Aşağıdemirci Köyü'ne de ilk defa gidiyorum. Bu zamana kadar yolum hiç düşmemişti. 

Bahçe kapısından giriyorsunuz. Gözünüzün alabildiğine yeşillik, çiçek... Ortam o kadar iştah açıcıydı ki. Ben haluj yaparlar mı diye merak ederken, masaları görmenizi isterdim. Çerkes peyniri, haluj ve bir sürü çeşit çeşit yiyecek. Yardımcı olmak için arkadaşları da gelmiş, sağ olsunlar, bütün gün bize hizmet ettiler. Hani afişlerde falan görüyoruz ya, köy kahvaltısı reklamları... Onlardan çok daha üst düzey hazırlanmışlardı.

O kadar gazeteci, bir de belediye başkanı bir arada olunca, tabi muhabbet sohbet bitmedi uzun süre.

Çerkes gelenekleri, yemek içme, Biga'nın durumu, belediye çalışmaları, bahçeden toplanan doğal domatesler, eski tarihten hikayeler, espiriler, samimi bir sohbet havası derken zaman su gibi akıp geçti.

Ben Kumuk köyünde doğdum ve büyüdüm. Çerkeslerin kültürüne de kısmen hakimim aslında, ama misafirperverliklerini Enver abiden duyduğum bir Çerkes sözüyle kısaca anlatayım:

"Bütün boranlar fırtınalar senin üzerine olsun; benim evimin önünden geçip misafirim olmazsan. Bütün boranlar fırtınalar benim üzerime olsun; benim misafirperverliğimden memnun olmazsan."

Sohbet, muhabbetimizi yediğimiz aşurelerle sonlandırdık.

Köye girerken oğlumun dikkatini çekmişti, caminin minaresi. "Anne ne kadar değişik, tarihi eser gibi demişti."

Dönüş için araçlara binmeden köy camiinin depreme dayanıksız olduğunun tespit edildiği konusu açıldı. Bu vesileyle camii de yakından görmüş olduk. Enver abi aynı zamanda muhtar olduğu için biraz da dert yandı. Camii'nin depreme dayanıksızlığı nedeniyle bir an önce restore edilmesi gerekiyor. Bunun için köyün muhtarı olarak dertlenen Enver abinin serzenişini yetkililere duyurmak da, meslektaş olarak bizlerin görevi. Ey sevgili ve çok saygılı yetkililer. Buradan duyurulur. 

Velhasıl Hatice hanıma ve Enver abiye misafirperveklikleri için çok teşekkür ederim. Birdahaki gidişimde Enver Sağlam ile köylerdeki demografik yapıyla ve çerkeslikle ilgili birkaç kelam etmeden dönmeyeceğimi bilmenizi isterim.

f61549b4-979b-42f4-8bbe-04232dfc0ab5

953040d7-6ae6-43fa-9ef5-fec936a1b386

31d07ba3-c361-47f3-b7cd-ee226f81196f

1e712d51-6df9-43f0-8f88-7d11e37c2aa6