Biga’da Ahmet Alp’te yeşeren umutların sonrasında Melisa bebeği ilk öğrendiğimizde babası Erhan İnal ile röportaj yapmıştım. Bu defa o kadar para yeniden nasıl toplanır, toplanabilir mi diye bir sürü negatif şey düşündüm. Oluyormuş. İsteyince her şey oluyormuş. Bir sürü gönüllü insan bir araya geldi, önce kendileri inandı, sonra da bizleri inandırdılar ve sayelerinde Melisa bebek de kurtuldu.

Melisa’nın annesi Filiz İnal hanım ve babası Erhan İnal bey “Bizim kızımızı Bigalılar kurtardı. Allah hepsinden razı olsun” dedi.

Melisa artık boynunu tutabiliyor, trake olmadan uzun saatler durabiliyor. Gönüllülerden Figen Üzel hanım sağ olsun bana eşlik etti ve Melisa’yı evinde ziyaret ettim. Ben gittiğimde fizik tedavi görüyordu. Maşallah diyeyim, bakıştık, gülüştük, her şey yolunda gibiydi.

Annesi Filiz İnal hanım, babası Erhan İnal bey ve kardeşleri mutluydu. Evlerini açtıkları için İnal ailesine, bana eşlik ettiği için de Figen Üzel hanıma çok teşekkür ederim. Melisa’nın tedavi yolculuğunu annesi Filiz İnal hanım ile konuştuk.

71940B04 39Fd 4E63 Ad12 01Bd04Cfd1D8

“İNSANLAR, ÇOCUKLARININ ELLERİNİ BIRAKMASINLAR”

Dubai’deki süreçle ilgili sorularımı yanıtlayan Filiz İnal; “Dubai’ye gittik. Orada öncelikle bütün rutin kontroller yapıldı. Nöroloji, kardiyoloji, ortopedi gibi. Uyku testi yapıldı. İlacı alabilsin diye A9 testi yapıldı. 15-20 gün bekledik. Melisa 20 günün sonunda ilacı aldı. Fizyoterapi seansı aldı. Melisa önceden kafasını tutamıyordu hiçbir şekilde. Kafası düşüyordu. İlacı aldıktan sonra 10 dakika kadar kafasını tutabilmeye başladı. Elini, kolunu daha çok hareket ettirebilmeye başladı çok şükür. Melisa’nın dişleri çıkmamıştı. Diş doktoru orada baktı. İlacı aldıktan sonra dişleri de çıkmaya başladı. Melisa önceden çok zayıftı. Kilo almaya başladı. Kızım canlandı. Daha önce nefes alamıyordu cihazsız. Şimdi cihazdan ayrılmaya başladı. Bir 10 saat takmasak da sorun olmuyor artık. Çok güzel gelişmeleri yaşıyoruz. Bu zolgensma ilacı mucize gibi bir şey. İnsanlar çocuklarının elini bırakmasın diye sık sık süreçle ilgili paylaşım yapıyoruz. 6 aydan sonra daha çok gösterecekmiş belirtilerini. Doktorlar öyle söyledi. Biz 15 aile aynı otelde kaldık. Çok aile tedavi için oradaydı” dedi.

B7F4D180 1Fc2 4434 802C 303676Fa3729

“BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR SÜREÇ”

Biga’ya döndüklerini, fizik tedavi sürecinin Antalya ve Ankara’da devam edeceğini söyleyen Filiz İnal; “Artık Biga’dayız. Fizik tedavi alıyoruz. Yutkunma terapisini aldırıyoruz. Korse yapılacak. Antalya’ya götüreceğiz tedavinin bundan sonraki kısmı için. Oradan da Ankara’ya gideceğiz. Bundan sonra en önemlisi fizik tedavi. Doktor Melisa’yı sakın fizik tedavisiz bırakma dedi. Yaşıtlarıyla aynı. Sağlıklı bir çocuk olacak artık. SMA hastası aynı yaştaki çocuklara göre çok iyi durumda. 12 Eylül’de 2 yaşını doldurdu. Fizik tedavi ile birlikte önce kafasını tutacak, sonra oturacak, sonra ayakta duracak, en sonunda da adım atacak. Bizim için önemli bir süreç olacak” dedi.

“ALLAH HERKESTEN RAZI OLSUN”

Destekleri için Bigalılara çok teşekkür eden Filiz İnal; “Ben tüm Bigalılara teşekkür ediyorum. Ben de gönüllü olarak başka bebekler için mücadele etmeye başladım. Herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Gönüllülerimize, hayırsever iş insanlarımıza hepsine çok teşekkür ediyorum. Bize çok destek oldular. Ben Dubai’de de boş oldukça başka bebekler için de çalıştım. Çok zor bir süreç bu. Allah herkesten razı olsun” dedi.

Babf0691 8C26 47D6 B727 Cb153Aaed4De

87293E6B 9Ba3 43D9 83B2 3E64B8Dc1F3E

4Fed6307 7C7D 4592 9Ebd Dc8Da846D298